reklama

Kto a ako riadi naše peniaze?

Náš ekonomický systém sa často nazýva trhovou ekonomikou. Socialisti by radi videli sociálne orientovanú trhovú ekonomiku. Teda trh so silným vplyvom štátu :-). Ako je na tom používaný finančný systém? Trhový, či netrhový?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

My sa dnes pohybujeme vo finančnom systéme, založenom na peňažnej teórii produkcie. Tu je najprv úver, ten vytvorí vklad, ten naštartuje produkciu, ktorá vyprodukuje tovar, ktorý predáme a môžeme splatiť úver. Splatenie problematickej časti úroku nechajme teoretikom a poďme sa pozrieť, ako vyzerá realizácia menovej politiky v praxi. Avšak s tým, že si pamätáme, že máme isté teoretické problémy s úrokom.

 

Menová politika systému založeného na peňažnej teórii produkcie rieši problém regulácie množstva peňazí v ekonomike. Regulovať množstvo peňazí treba preto, že sa do ekonomiky dostávajú ešte pred produkciou hodnôt. A reguluje sa pomocou administratívneho zásahu do úrokových mier. Výška úroku (cena peňazí) teda nie je (len) výsledkom pôsobenia trhového mechanizmu, ale je regulovaná. Výška úroku je však dosť zásadný parameter finančného systému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Úroky reguluje národná banka pomocou stanovenia (vynútenia) určitej úrovne krátkodobých úrokových mier, ktoré potom spôsobujú zmeny v reálnych úrokových mierach, za ktoré banky poskytujú úvery. Cieľom regulácie je zachovanie cenovej stability, t.j. cielenie určitej úrovne inflácie. Cieľom národných bánk v súčasnosti je nenulová, malá miera inflácie (2-3%). Deflácia je pre systém peňažnej teórie produkcie veľmi vážny problém. Deflácia znamená zvýšenie hodnoty peňazí (určenej v tovaroch). A to je problém, pretože nemáme komoditné peniaze, ale peniaze symbolické. My proste nutne potrebujeme, aby sa zvyšovala hodnota tovarov (vyjadrená v peniazoch). Aby ceny rástli. Potrebujeme vyprodukovať tovary vo vyššej hodnote, ako je počiatočný úver.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Pokiaľ je inflácia vyššia, ako je stanovený inflačný cieľ, národná banka zvýši krátkodobé úrokové miery, tie spôsobia zvýšenie reálnych úrokov a to spôsobí zníženie dopytu po úveroch, t.j. po peniazoch. Aj z toho je vidieť, že inflácia je jednoznačne spôsobená nadmerným emitovaním peňazí (vytvorených z "ničoho") do ekonomiky. A spôsobená celkom zámerne.

 

Ale čo keď sa inflácia znižuje pod inflačný cieľ národnej banky? Národná banka znižuje krátkodobé úrokové miery aby podnietila dopyt po úveroch (peniazoch). Problém je, že ich môže znižovať maximálne po úroveň 0%. Potom je národná banka mimo hru, pretože ovplyvňovanie úrokov cez stanovenie krátkodobých úrokových mier je jedinou možnosťou, ako národná banka môže regulovať objem peňazí v ekonomike a tým aj infláciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Máme teda (finančný) systém, ktorý reguláciu vyžaduje priamo zo svojej podstaty. Už to je problém, že na jeho fungovanie potrebujeme netrhové ovplyvňovanie úrokových mier. Veľmi podstatný parameter (výška úroku) nie je určený (len) trhom, ale reguláciou.

 

Avšak zároveň existuje situácia (deflácia, resp. hrozba deflácie), keď sa môže stať (a napr. v Japonsku sa aj stalo), že možnosť regulácie prestane existovať. Pritom deflácia znamená to, že klesá hodnota tovarov vyjadrená v peniazoch, t.j. ceny väčšiny (všetkých) tovarov klesajú. To ale nemusí byť spôsobené len negatívnou depresiou, ale aj skutočnosťami, ktoré by sme mali normálne považovať za prínos, respektíve normálnym, zdravým pôsobením trhového mechanizmu. Napríklad (náhle) zvýšenie produktivity práce, náhle objevanie lacného zdroja energie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Ja teda vidím hlavný problém existujúceho finančného systému (založeného na peňažnej teórii produkcie) v tom, že nie je založený na pôsobení trhových síl, ale sa snaží trhové sily regulovať. A aby toho nebolo málo, existuje aj situácia, v ktorej sa možnosť regulácie stráca.

 

Existujúci finančný systém je odsúdený na zvyšovenie produkcie. Na vytvárenie nových "hodnôt", aj keď už zdravý rozum môže začať pochybovať o tom, do akej miery sú to hodnoty skutočné. A je to tak preto a len preto, že zámerne obmedzuje pôsobenie trhových síl. Riešenie je teda potrebné hľadať v posilnení vplyvu trhových síl a nie v ich ďalšom obmedzovaní (regulácii).

 

Úplne zásadne však odmietam názor, že systém bol takto postavený zámerne s cieľom niekoho zotročovať. Existujú proste veci, ktoré nás posúvajú vpred, aj keď majú vedľajšie neželané účinky. Problém nie sú vedľajšie účinky samotné, ale to, keď sa zabúda, že to vedľajšie účinky sú, resp. sa zabúda, dokonca úplne prekrucuje, čo je príčinou vedľajších účinkov.

 

Ak som niekde použil, či ešte použijem pojem "falošné" peniaze, nemyslím to v tak negatívnom význame, ako sa to bežne chápe. Nejde mi dokonca ani o tie peniaze. Ide o to, že novými peniazmi sa do ekonomiky dostáva (falošný?) signál, na základe ktorého potom ekonomické subjekty reagujú. Tento signál nevznikol (len) trhovými silami, ale celkom zámerne ho je potrebné vysielať v rámci riadenia (finančného) systému. Preto si myslím, že je v záujme ekonomiky, aby čo najviac priestoru ponechalo na čistý trhový mechanizmus, keď už sme odkázaní na finančný systém, ktorý nie je regulovaný (len) trhom, ale zo svojej podstaty vyžaduje netrhové podnety.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu