reklama

Dobré bankové produkty nie sú drahé

Naše "nenažrané" banky sú pre mnohých populárnym fackovacím panákom. Majú tú drzosť účtovať si sa poskytnuté služby poplatky. Ja mám zasa tú drzosť využívať bankové produkty tak, aby boli výhodné pre mňa. Ak si chcete nechať poradiť, ako za málo peňazí získať veľa služieb, čítajte

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Bežný účet

Ľudový balík so všetkým potrebným za menej ako 30,-

Ak vám na účet chodí pravidelne výplata a máte nakonfigurované jedno inkaso a jeden trvalý príkaz, nebude vás to stáť viac, ako 30 korún mesačne. V poplatku máte elektronický prístup k účtu, výpis z účtu mesačne, platobnú kartu, všetky kreditné obraty, všetky platobné príkazy zadané elektronicky, všetky platby kartou doma i v zahraničí, všetky výbery z bankomatov danej banky, dokonca aj povolené prečerpanie na účte, takže všetky pravidelné platby sa naozaj budú realizovať aj keď keď ste sa mierne prepočítali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlatý image pre náruživého testovača bankomatov za necelých 200,-

Ak sa niekto nechce zaujímať o to, z bankomatu ktorej banky (na Slovensku) vyberá a bojí sa, že zabudne PIN a preto vyberá každý deň, dostane na tento účel zlatú platobnú kartu (Mastercard, VISA), aby nevyberal len tak nejakou obyčajnou :-)). Kartička je to samozrejme embosovaná, takže možnosť rezervácie auta či hotela na druhom konci sveta, ako ja platby cez Internet sú samozrejmosťou. Aj všetky ostatné operácie na účte sú už v poplatku.

Nemusíte skončiť s jedným z uvedených "extrémov". Ak máte špeciálne požiadavky, možno ich uspokojí niektorá iná ponuka. Ale je celkom logické, že nie každá banka splní vaše požiadavky. Musíte si nájsť tú, ktorá to dokáže. Špeciálnou požiadavkou môže byť napríklad platba do zahraničia. Tie sú naozaj dosť drahé, ale väčšina bánk má zahraničných vlastníkov a platby do zahraničia do bánk sesterských môžu poskytovať za výhodnejších podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Platobné karty

Najprv by som chcel vyvrátiť mýtus, že na platbu cez Internet (rezervácie auta, hotela, platba za letenky, či iné služby) je potrebná kreditná karta. Nie je to pravda. Postačí Mastercard (EC/MC) štandard, alebo VISA klasik (teda nie elektronické Maestro, alebo Visa electron) karta debetná. Aj keď už aj s tými elektronickými sa niekde dá. Teda naozaj stačí taká, s ktorou platíte vlastnými prostriedkami z vášho bežného účtu (=debetná). Na platby (či rezervácie) kartou cez Internet, alebo v problematickom (z bezpečnostného hľadiska) prostredí sa môže hodiť, aby vám vaša banka poslala SMS pri každej autorizácii platby kartou. Dôležité je slovíčko "autorizácii". Keď zaplatíte kartou, najrpv prebehne autorizácia a pritom rezervácia prostriedkov pre danú platbu; ale to ešte nie je samotné odúčtovanie peňazí z účtu. Zaúčtovanie platby (niektoré banky posielajú SMS až vtedy) prebehne až o pár dní neskôr. Informáciu o zneužití karty ale potrebujeme okamžite, aby sme mohli okamžite konať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kreditnou kartou využívate úverový rámec, ktorý vám pridelí banka, platíte peniazmi banky. Všetky platby a výbery z bankomatu, ktoré ste urobili v danom mesiaci, zaplatíte až na základe mesačného vyúčtovania typicky k 15. dňu nasledovného mesiaca. Ak splatíte všetko (a ja o inej možnosti neuvažujem), využili ste bezúročnú "pôžičku". Marketingových 45 bezúročných dní sa týka platby v prvý deň mesiaca, ktorú zaplatíte (spolu z ostatnými z toho mesiaca) 15. deň mesiaca nasledovného. Ak nesplatíte všetko, zvyšné prostriedky sa úročia a vy čerpáte ozajstný úver.

Želanie bánk je jasné: aby ste kreditkou ozajstný úver čerpali. Preto sú dnes na trhu kreditných kariet veľmi zaujímavé ponuky. Ja mám na úvery na spotrebu vyhranený negatívny názor. Ak naozaj nemusíte, nezapletajte sa s čertom. To ale neznamená, že nemôžete využiť existujúce zaujímavé ponuky na kreditné karty v rámci bezúročného obdobia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kreditka telefónna

Jeden z mnohých :-)) slovenských telefónnych operátorov posiela zákazníkom už vyrobenú kreditnú kartu Mastercard elektronic (vhodná aj do Internetu). Stačí si ju aktivovať (poslať vyplnenú a podpísanú žiadosť) a môžete využívať pridelený úverový rámec. Ponuka je zaujímavá tým, že za každých 200,- platby kartou dostanete jednu minútu hovoru v sieti daného operátora. A takto získané minúty sa vám budú odčítavať prednostne, t.j. netreba pred tým minúť minúty z paušálu. To je podľa mňa celkom zaujímavá ponuka. Samozrejme nemôžete chcieť všetko, takže za túto kartu budete platiť poplatok (49,- mesačne, plus 250,- za ďalšie vydanie karty), bezúročné obdobie sa nebude vzťahovať na výbery z bankomatu.

Kreditka bezpoplatková

Ak touto kreditkou zaplatíte u obchodníkov minimálne 8500,- mesačne, poplatok (cca 70,- mesačne) platiť nebudete. Opäť niečo za niečo, bezúročné obdobie sa nebude vzťahovať na výbery z bankomatu.

Kreditka univerzálna

Za túto poplatok zaplatíte (750,- ročne). Ale bezúročné obdobie môžete využívať bez obmedzenia. Presnejšie, na Slovensku zaplatíte za výber z bankomatu danej banky 50,-, u inej banky sa to asi neoplatí. V zahraničí zaplatíte 2% vyberanej sumy, minimálne 140,-. Výber sa teda oplatí už od 7000,-. Tie 2% je totiž približne suma, ktorú zaplatíte za kúpu valút (bankoviek); tie platíte kurzom valuta, ale transakcie kartou sa prepočítavajú kurzom devíza.

K bezpečnosti platobných kariet: neverte tomu, že keď máte kartu takzvane iba na PIN, že sa s kartou nedá zaplatiť aj bez neho. Možno na Slovensku nie, ale v zahraničí to už platiť nemusí. Pri menších sumách dokonca niekde nevyžadujú ani podpis. Proste pretiahnete kartu štrbinkou a malý nákup je zaplatený. Jediným reálnym zabezpečením je možnosť kartu zablokovať. Napríklad keď vám kartu ukradnú, alebo ste presvedčení, že môže byť (čí nebodaj už bola) zneužitá. Preto je veľmi dôležité si v podmienkach používania platobnej karty skontrolovať, či je tam jasne uvedené, že od doby nahlásenia straty, krádeže, či zneužitia karty už za transakcie kartou nezodpovedáte.

Ak budete používať kartu (akúkoľvek, nielen kreditnú) v zahraničí, treba sa informovať, akým kurzom budú transakcie prepočítané na slovenské koruny. Normálny kurz by mal byť devíza predaj. Ale niektoré banky majú v podmienkach (samozrejme nie v cenníku :-)) maličkými písmenkami čosi o 1% poplatku za spracovanie. Budú vám rozprávať, že je to poplatok kartovej spoločnosti (VISA, Mastercard, či inej). To je hlúposť. Ak je to prípad vašej platobnej karty, percento pripočítajte k nákladom na kartu a uvažujte s ním, keď rozmýšľate o jej výhodnosti voči iným kartám.

Do zahraničia sa tiež zíde cestovné poistenie (liečebných nákladov a podobne). Cestovné poistenie k platobnej karte je zvyčajne o dosť lacnejšie, ako samostatne zakúpené. Dokonca kreditka univerzálna ho má (aj keď poistné krytie je len tak tak) pre držiteľa karty v cene.

Ak teda chcete využívať bankové služby a nie len nadávať na "nenažrané" banky, isto si pre vás vhodné bankové produkty na trhu vyberiete. Tak, aby ste za zaplatené poplatky získali adekvátnu protihodnotu. Za maximálne pár desiatok korún mesačne získate možnosť disponovať svojimi peniazmi mnohorakými spôsobmi a kdekoľvek na svete.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu