reklama

Kapitalizmus príjmové nerovnosti vyrovnáva

Tak som si v „pravicovom" médiu prečítal názor rešpektovaného komentátora, že vraj kapitalizmus má príjmové nerovnosti priamo v DNA. Aj keď si o pravicovosti, či serióznosti média myslím už dlhšiu dobu svoje, táto veta ma nadvihla zo stoličky. Skúsim argumentovať v prospech presne opačného názoru: kapitalizmus a voľný trh príjmové a majetkové nerovnosti vyrovnávajú. Cez úplne prirodzený mechanizmus, o ktorom sa učí už na základnej škole, cez mechanizmus spojených nádob.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Začnem popisom mechanizmu (na príkladoch), akým dnes majetkové nerovnosti vznikajú:

Štát sa rozhodne realizovať „verejné blaho", napríklad byt do osobného vlastníctva pre každého občana. Banky, ktoré vykonávajú monetárny monopol na základe štátnej licencie sa tomuto zámeru potešia. Začnú poskytovať pôžičky na nehnuteľnosti, často s nejakou štátnou podporou. Nové pôžičky, to sú v dnešnom finančnom systéme úplne nové peniaze. Nafúkne sa realitná bublina. Postaví sa oveľa viac nehnuteľností, ako by sa postavilo, keby podobný štátny (SOCIALISTICKÝ) stimul neexistoval, či dokonca vôbec nebol možný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď táto umelá bublina spľasne, nedobytné úvery uhradí štát aj z prostriedkov nič netušiacich občanov, ktorí z bubliny nemali žiadny, resp. minimálny osoh. Ale peniaze, ktoré vznikli v štádiu nafukovania bubliny, tie veru zo systému nezmizli. Tie sú na konkrétnych účtoch konkrétnych fyzických osôb. Áno, aj na účtoch stavebných robotníkov. Ale hlavne na účtoch tých, čo realizáciu „verejného blaha" iniciovali. Vo svoj prospech. Pretože je úplne normálne a správne, ak sa každý stará o svoj prospech.

Technológia však postupuje aj v oblasti financií a preto dnes už nie je potrebné nafukovať bubliny, ktoré sú spojené s reálnou produkciou. Prečo nenafúknuť bublinu na finančnom trhu v oblasti virtuálnych finančných nástrojov, ktorých hodnotu na potrebný čas nadvihneme do astronomických výšok? Po inkase takto vygenerovaných ziskov je potrebné sanovať bankový sektor. A to už sú iné pálky, ako stotisíce zbytočných nehnuteľností. Pretože tie aspoň bolo treba postaviť. Kým finančné deriváty sa generujú v počítačoch. Zisky sú privátne, straty sa socializujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pôžičky, teda novo vygenerované peniaze na ľubovoľný účel, ktoré sa pomocou štátneho dirigizmu a na účet „verejného blaha" podarí pustiť do obehu. A toto sa niekto odváži nazvať kapitalizmom, či nebodaj až voľným trhom? Však je to výsmech. To je úplne podľa príručky z románu 1984. Kto má v rukách jazyk, používaný na komunikáciu, ten má v rukách absolútnu moc.


Skúsme si aspoň ako myšlienkový experiment predstaviť, čo by sa stalo, keby sa zčista jasna systém preklopil do skutočného slobodného trhu, do skutočného kapitalizmu. Zamerajme sa výhradne na to, čo by sa stalo s majetkovovými nerovnosťami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak vás niekto chce zamestnať, nezaplatí vám už novými peniazmi z pôžičky. Musí vám za vašu prácu dať skutočnú protihodnotu. Nie vymyslené peniaze, ktorých si štát a jeho klienti môžu vygenerovať ľubovoľné množstvo, pretože na túto činnosť majú monopol. Ak chce niekto vašu prácu, musí poskytnúť skutočnú protihodnotu. A takých nie je nekonečne veľa. Je potrebné ich najprv vyprodukovať. Musí presunúť časť svojho EXISTUJÚCEHO majetku na váš účet.

Povedzme, že v systéme je milión peňazí. Bohatí (napr. 1% najbohatších) držia v majetku polovicu z nich. Pomer je 50:50. Bohatí si zaumienili zmeniť tento pomer na 70:30. Za normálnych okolností (kapitalizmus, slobodný trh) musia poskytnúť nejakú skutočnú protihodnotu za tých 200 tisíc peňazí, ktoré si zaumienili získať. Čím viac chcú na svoju stranu preklopiť tento pomer, tým ťažšie to bude, pretože aj vy potrebujete nejaké peniaze. Nemôžete utratiť všetky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale dnes, v jasne socialisticky, t.j. štátom a jeho klientami riadenom systéme žiadne protihodnoty nepotrebujete poskytnúť. Stačí v mene „verejného blaha" vygenerovať nový milión peňazí. A pekne po „kapitalisticky" sa tváriť, že pomer 9:1 pridelenia nových peňazí v prospech „bohatých" je zásluhou ich väčšej šikovnosti, viac odvedenej práce a podobne. Nemusia ani prstom pohnúť a okamžite po virtuálnej operácii (rozdelení pôžičiek) sa pomer peňazí zmenil na potrebných 1400 : 600 v tisícoch peňazí.

Áno, za tie „svoje" nové peniaze si láskavo nakúpia vašu prácu. Takže niečo vám pustia. Ale bude to presne naopak, ako v skutočnom kapitalizme voľného trhu. Oni nebudú musieť poskytnúť žiadnu protihodnotu, oni majú tlačiareň. To vy budete musieť ťažko pracovať, aby samajetkové pomery nemenili príliš drasticky vo váš neprospech. V tomto systéme nemáte žiadnu šancu ani len na zachovanie už tak veľkých majetkový rozdielov. V tomto systéme by bolo extrémnym úspechom udržanie existujúcich pozícií.

Alebo si to zoberte zo strany zahraničného obchodu. Máme voľný trh, takže nie je možné zabrániť príchodu lacnejšiej pracovnej sily z Ukrajiny, či ešte „chudobnejších" krajín. Čo sa stane? Akým smerom sa pohnú majektové nerovnosti? Jednoznačne podľa zákona spojených nádob. My pôjdeme so životnou úrovňou dole, Ukrajinci hore.


Kapitalizmus či voľný trh, nie sú za zväčšujúce sa majetkové rozdiely zodpovedné ani náznakom. A to z prostého dôvodu: na našom území sa nevyskytujú už minimálne 100 rokov. To, čo vyrába stále väčšie majetkové rozdiely, je korporátny socializmus. Žiadne verejné blaho nikdy neexistovalo a neexistuje. Existuje len blaho jednotlivcov, možno malých skupín. A za existujúceho systému sú tu proste skupiny, ktoré si pomocou „skrytých" vlastností finačného systému vedia prevádzkovať systém tak, aby všetkých na okolo presvedčili, že je to voľný trh a nebodaj až kapitalizmus. Pričom ich krásne majetky sú výsledkom obyčajného socializmu, prerozdeľovania hodnôt (vami vytvorených smerom k nim) ešte predtým, než nejaké v pote tváre vytvoríte.

===== EDIT 21.1.2014, 16:40

Ako to už býva, najviac otázok v diskusii je na návrh riešenia. Podľa mňa sme však od riešenia veľmi ďaleko práve preto, že nesprávne chápeme príčinu. Ale aby som vyhovel "hladu" čiteteľov po rýchlom a "zázračnom" riešení, jedno také som už spísal. Ak už teda sú nevyhnutné nové a nové peniaze do systému, tak nie vyvoleným, ale pekne všetkým. Vrtuľník dnes už ani netreba, myslím.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu