reklama

Etatistické volanie po väčšinovom volebnom systéme

Pred voľbami sa roztrhlo vrece s pracovníkmi prestížnych Sľubotechien. Včera som písal o Zaradmistoch, dnes tu máme partajného centralistu, ktorý volá po posilnení moci bohatých oligarchov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Že vám sa zdá, že súdruženko vám ponúka posilenenie vašej pozície, ako voliča? Že aj vy ste predsa chceli vždy mať „svojho“ poslanca? Nuž, sklamem vás. Väčšinový systém v skutočnosti oberie o možnosť mať vlastného poslanca významnú časť voličov. A naopak, umožní mať vlastného poslanca hlavne tým, ktorí si ho dokážu kúpiť.

Kľúčom je pochopiť skutočný význam slovného spojenia „mať svojho poslanca“.

Myslí sa tým hlavne to, aby svojho poslanca mal povedzme každý okres. Okres ale svojho poslanca mať nemôže, pretože okres nemá volebné právo. Okres (obec, kraj, štát ....) nemôže konať, nemôže reálne vlastniť. To môžu len a práve fyzické osoby, občania.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže skúsme uvažovať o tom, koľko ľudí bude mať (resp. nebude mať) svojho poslanca vo väčšinovom volebnom systéme:

V jednokolovom väčšinovom volebnom systéme je bežné, že na zvolenie poslancovi stačí povedzme 35-40% hlasov. To znamená, že svojho poslaca nebude môcť mať výrazne nadpolovičná väčšina občanov. Ktorí sa ale volieb aktívne zúčastnili a odovzdali platný hlas !

V dvojkolovom väčšinovom volebnom systéme je to ťažšie, pretože ak niekto v prvom kole volil kandidáta, ktorý sa nedostal do kola druhého, ktorého sa už volič nezúčastnil, tak tento volič nebude mať svojho poslanca napriek tomu, že sa volieb aktívne zúčastnil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak s privretím oboch očí akceptujem ako relevantné výsledky druhého kola voľby väčšinovým systémom, tak stále zostáva odhadom 40% voličov, ktorí aktívne volili, ale svojho poslanca mať nebudú. Vo väčšinovom volebnom systéme má svojho poslanca približne 60% voličov. Necelé dve tretiny voličov rozhodnú o obsadení celého parlamentu.

Nie som priaznivcom demokracie. Pretože presnejšie označenie existujúceho systému je skôr socializmus, alebo zadarmizmus. Ale skúsim pokračovať v úvahe o volebnom systéme: Ako zariadiť, aby „každý“ mal svojho poslanca? V zmysle významu slova „každý“: Čo najviac zúčastnených voličov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Volebný systém, ktorý by realizoval túto požiadavku je presným opakom systému väčšinového. Je to pomerný systém, jediným obmedzením pre získanie poslaneckého mandátu je získať 1/150-tinu odovzdaných hlasov. Takže žiadne obmedzenia pre kandidáta, že musi byť na kandidátke nejakej skupiny (politickej strany). Žiadne volebné kvórum (dnes 5%).

A teraz budete prekvapení: žiadne umelé delenie územia na volebné obvody. Jeden jediný volebný obvod, v ktorom môže kandidovať aj hlasovať ktokoľvek. Povedzme, že na zisk poslaneckého mandátu bude potrebných 15000 hlasov. Ak chceme skutočne tlačiť na to, aby „každý“ mohol mať svojho poslanca, nemôžeme týchto 15000 voličov spútať do kraja, okresu, či inak definovaného volebného obvodu. Aj 15000 voličov, ktorí budú hlasovať za jedného kandidáta, ale žijú roztrúsene po celom území Slovenska má právo na svojho poslanca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V takomto volebnom systéme bude mať svojho poslanca temer každý volič. Povedzme 95% a viac aktívnych voličov.

Aj keď sa to marketingovo predáva presne naopak, volanie po väčšinovom volebnom systéme, či už aj volanie po zvýšení počtu volebných obvodov znamená len jediné: znížiť počet voličov, potrebných pre zvolenie jedného poslanca. Znížiť náklady na „nákup“ voličov. Nedať šancu poslancom, ktorí majú síce malú podporu, ale na celom území Slovenska. Anonymná podpora pre neznámych, nevypočítateľných (nevieme, čo a koľko berú) poslancov.

Proste a jednoducho: nenecháme si predsa do našej propagandistickej politickej práce kecať nejakým anonymným voličom.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu