Grécku neochotu privatizovať zaplatí aj Slovensko

Autor: Tibor Pospíšil | 22.2.2010 o 8:26 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  2623x

Predstavte si, že máte v rodine čiernu ovcu, ktorá sa zadĺži až po uši. Pritom však táto osoba disponuje značným majetkom, ktorého predajom by sa dalo odvrátiť najhoršie. Ale vaša rodina sa namiesto toho, aby čiernu ovcu primäla k predaju aspoň časti majetku, rozhodne časť dlhov prevziať na seba.

Ako sa dalo čakať, na splátky gréckeho dlhu sa budeme skladať aj my. Ak sa vám tých 25mld euro pre všetkých obyvateľov eurozóny nezdá až tak veľa, tak vedzte, že toto je len začiatok, resp. 25mld je myslených pre rok 2010. Grécky klamár samozrejme tvrdí, že žiadať budú len politickú podporu. Ale on tiež tvrdí, že Gréci chápu a podporujú potrebu šetriť. Avšak už nedodá, že túto podporu vyjadrujú štrajkami.

Európski socialisti podmieňujú pomoc Grécku požiadavkami na úspory v gréckom štátnom rozpočte. Grécki politici sú ochotní pristať maximálne na zmrazenie platov v štátnej sfére. Ktoré sú tam 2,5 násobné oproti sfére súkromnej. Grécky štát pritom isto disponuje majetkom, ktorého privatizáciou by bolo možné získať zdroje, potrebné na "reštart" gréckej schopnosti platiť svoje dlhy. Namiesto tlaku na privatizáciu sa páni s červenými kravatami hotujú donútiť trhy, aby nedôveryhodnému a predĺženému Grécku požičiavali za rovnakých podmienok, ako zodpovednejším krajinám.

 

P.S. ak si poviete, že Slovensko na tom ohľadne dlhu nie je až tak zle, tak si skúste odpovedať aj na otázku, prečo potom používa (v EÚ žiaľ legálnu) finančnú ekvilibristiku na presun už dnes existujúceho dlhu papierovo do budúcnosti.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?