Do Grécka po modrej

Autor: Tibor Pospíšil | 24.6.2010 o 8:13 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  1765x

Lepšie sa cítim v pozícii pesimistu, pretože ten má väčšiu šancu byť príjemne prekvapený. Populizmus, s akým išli do volebného súboja „pravicové" strany dával tušiť, že aj modrá bude po voľbách viesť do Grécka. Preto som sa rozhodol volieb nezúčastniť. Kdesi v kútiku duše som si želal, aby som toto svoje rozhodnutie oľutoval. Aby som bol príjemne prekvapený. Ale všetko nasvedčuje tomu, že mi to nebude dopriate.

Predvolebné silné populistické a nezodpovedné reči by sa ešte dali ospravedlniť ešte populistickejším súperom. Ale keď aj najdynamickejšia strana priamo vo svojom programe napíše, že je svojimi 120-timi nápadmi bude naďalej zaťažovať budúce generácie ... to už dávalo tušiť, že to „pravica" myslí skutočne takto nezodpovedne.

Povolebná realita grécky scénár potvrdila. Dane sa zvyšovať nebudú, sociálne dávky či dôchodky sa obmedzovať nebudú. U veľkých projektov sa síce predpokladá preverenie ich skutočnej ceny, ale ak sa dosiahne „transparentná" cena, tak sa budú realizovať, aj keď ich budú splácať ešte naši pravnuci. No a privatizácia ... zabudnite. Štát je zrejme zlý vlastník len vtedy, ak je červený. Pre modrý, „pravicový" štát to už zrejme neplatí. Ani s rušením teplých miestečok to nebude nejaké horúce.

Vzhľadom na vývoj ekonomickej situácie nielen na Slovensku o štyri roky zvíťazí väčší populista. A modrí to nebudú. A preto sa zrejme dočkáme obrovských nákladov nevyužitej príležitosti. Modrá vláda, namiesto síce veľmi tvrdého, ale zodpovedného 4-ročného vládnutia sa bude pokúšať vládnuť tak, aby nestratila podporu. Absolútne naivné, pokrytecké a mocibažné.

Áno, budú slušnejší, budú menej kradnúť. Aj o niečo málo zodpovednejší možno budú. Ale to je málo. Zúfalo málo. Čísla nepustia. Tento rok budú príjmy štátneho rozpočtu vo výške cca 11 mld. euro a výdavky cca 16 mld euro. To je deficit 45%. Budúci rok to nebude oveľa lepšie. Takže za približne 30 mesiacov modrá vláda vyrobí deficit na úrovni 100% ročných príjmov. Viete si predstaviť, že by ste podobne hodpodárili so svojim rodinným rozpočtom? Že za 2,5 roka miniete toľko, čo zarobíte za 3,5 roka? Čo myslíte, koľko by ste takto mohli fungovať? Tak prečo si práve takúto správu želáte u štátneho rozpočtu?

Pre budúcnosť to vidím dosť čierne: dva súperiace bloky sociálnych demokratov. Jeden vulgárno-zlodejský, druhý slušnácko-intelektuálny. Ale vzor majú americký.

Na odvrátenie štátneho bankrotu nestačí slušná vláda. Pri akutálnom dlhu Slovenskej republiky vo výške temer 3-násobku jej ročných príjmov sú potrebné razantné a veľmi nepopulárne opatrenia. Ale tých sa aj vzhľadom na želania modrej voličskej základne nedočkáme.

 

P.S.: na znižovanie dlhu nestačí ani vyrovnaný rozpočet. V rozpočte totiž nie je ani euro určené na splátky dlhu. V rozpočte sa počíta len s platením úrokov. A rozpočty s prebytkom 10% by splatili existujúci dlh za 30 rokov.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Bödör stratil pamäť, prokurátor to chce preveriť

Čo sa udialo na súde s vrahmi Kuciaka a Kušnírovej.


Už ste čítali?