reklama

Štruktúrované vklady sú čisté špekulácie

Banky, či správcovské spoločnosti ponúkajú pre zhodnotenie vkladov občanov okrem iného aj štruktúrované vklady. Pozrieme sa týmto vkladom na zúbky. Čo je to za zviera, ten štruktúrovaný vklad, zaistený fond a podobne?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Štruktúrované vklady sa pokúnajú v rôznej forme (pod rôznymi názvami):

Zaistený podielový fond
Štuktúrovaný podielový fond
Fond zaisťovaných výnosov
Menový depozit
Zaistený, alebo garantovaný vklad
Bonus vklad
Štruktúrovaný dlhopis, alebo depozit

Variabilite marketingového označenia sa proste medze nekladú. Štruktúrovaný vklad nespoznáte podľa názvu produktu, ale podľa jeho podmienok. Výnosy (úroky) zo štruktúrovaných vkladov sú naviazené na určitý vývoj nejakej premennej na finančnom trhu. Vývoj menového kurzu či akciového indexu, cien komodít či koša vybraných akcií a tak podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre sporiteľa sa javia ako relatívne bezpečná investícia so zaujímavým úrokom. Najmä tým potenciálne maximálnym, pretože na rozdiel od klasických termínovaných vkladov nemajú ho pevne stanovený, ale pohyblivý. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a u štruktúrovaných vkladov väčšina ľudí nechápe ani podstatu ich fungovania. Nechápe, pretože banky, či správcovské spoločnosti, majú svoje dôvody túto podstatu neobjasňovať.

Základné investičné pravidlo je, že čím väčší výnos (úrok) chceme z investície (vkladu) získať, tým väčšie riziko musíme podstúpiť. Termínované vklady v bankách sú bezpečené, ale ponúkajú nízke zhodnotenie, akciové fondy správcovských spoločností dávajú síce šancu na vyššie zhodnotenie, ale na oplátku negarantujú, že späť dostaneme čo i len celú istinu (pôvodný vklad).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A štruktúrované vklady si z tohto investičného pravidla spravili biznis. Ponúkajú vám peniaze (zhodnotenie vášho vkladu) za to, že ponesiete riziko za niekoho iného. Podmienky štruktúrovaného vkladu však často vyzerajú pre bežného človeka tak, že riziko je malé, akoby temer zanedbateľné. To je však veľký a zásadný omyl. Ak by riziko bolo zanedbateľné, tažko by vám niekto bol ochotný platiť za to, že toto riziko prevezmete na seba. Zopakujem ešte raz, pretože toto je skrytá (?) podstata štruktúrovaného produktu: všetky riziká, ktoré sú v popise produktu uvedené, sú úplne reálne riziká. Aj keby sa vám akokoľvek zdalo, že sú malé, či zanedbateľné. Vždy to berte tak, že tá „nepravdepodobná" udalosť, ktorá zmarí vaše šance na dosiahnutie zhodnotenia, či vás dokonca oberie o časť vkladu, tak táto udalosť je úplne reálna.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad (vymyslený, podobnosť so skutočným produktom je čisto náhodná):

Zarobte na zhodnotení poľského zlotého voči euru. Ak sa kurz zlotého voči euru bude po celý čas trvania vkladu (povedzme 3 roky) bude pohybovať v rozmedzí 4,50 do 3,00 zlotého za euro, získate za každých vložených 1000 euro 150 euro, t.j. výnos vo výške 15% (čo je 4,77% p.a., teda ročne). Ak sa počas trvania vkladu kurz zlotého dostane (čo i len na chvíľu) mimo uvedeného pásma, dostanete vyplatenú sumu, ktorá sa rovná podielu kurzu v záverečný deň trvania vkladu a kurzu v počiatočný deň vkladu vynásobeného sumou, ktorú ste vložili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poviete si: super. Zlotý bude posilovať a na tom budem zarábať. A že by sa oslabil až cez 4,50 zlotého za euro, to je veľmi málo pravdepodobné. Naviac do konca vkladu môže opäť posilniť a pri výplate rozhoduje jeho kurz na konci. Zisk je temer istý, riziko veľmi malé. A to práve môže byť omyl. Text podmienok vkladu totiž môže vyvolávať dojem, že na posilnení zlotého zarobíte, ale v určitých situáciách to môže byť reálne úplne naopak. Ako v našom vymyslenom príklade:

Ak kurz zlotého počas trvania vkladu čo i len na deň z uvedeného koridoru vybočí, nebude žiadne zhodnotenie, ale dostanete len definovaný násobok svojho počiatočného vkladu.

Počiatočná hodnota kurzu PLN/EUR: 4,00
Konečná hodnota kuzru PLN/EUR: 3,50
Podiel podľa uvedených podmienok: 3,50 / 4,00 = 87,5%, čiže z každých 1000 euro stratíte 125 euro.

Podobný nesprávny dojem vyvolával (v popletení vkladateľa) neprekonateľný produkt tejto kategórie, Grand vklad od Slovenskej sporiteľne.

Vráťme sa ale k podstate štruktúrovaného vkladu. V uvedenom príklade niekto potrebuje mať istotu, že sa kurz PLN/EUR bude pohybovať v určitom pásme. Povedzme niekto, kto obchoduje s poľskými partnermi. Je ochotný za túto istotu niečo zaplatiť, ale v prípade, že kurz z koridoru vybočí, chce pokryť svoje potenciálne straty s týmto (pre neho neželaným) vývojom spojené.

Sprostredkovateľom prenosu rizika od obchodníka na vás je banka, ktorá vám ponúkne popísaný štruktúrovaný vklad a obchodníkovi na oplátku zaistenie proti vybočeniu kurzu z koridoru. Banka je prostredník medzi vami a obchodníkom a za sprostredkovanie si samozrejme tiež vypýta nejaké peniaze. A zďaleka to nebudú len poplatky, ktoré sú transparentne uvedené pri produkte, ktorý ponúka vám, resp. obchodníkovi.

Finančné inštrumenty na poistenie pred stratou (angl: hedging) sa volajú opcie. Produkt pre vás aj obchodníka je náročná skladačka (ktorú zostaví banka) opčných kontraktov, ktoré sa obchodujú na finačných trhoch. A ako také postupne začali žiť svojim vlastným životom. Nie ako zaistenie niečoho konkrétneho, ale ako zaistenie len pre zaistenie. A ak ste niekedy počuli spojenie hedge fond (hedžový fond), tak ten zarába veľmi podobným spôsobom, ako vy zarobíte na štruktúrovanom vklade.

Komu sa špekulácie na finančných trhoch, či spôsob „obživy" hedge fondov zdajú zlé, nemorálne, odporné ... ten by mal prestať čítať tento článok a mal by si z neho odniesť, že svoje peniaze určite do žiadneho štruktúrovaného vkladu (a teda ani do zaisteného fondu/vkladu) už nikdy nevloží.

My ostatní pokračujeme.

Ak chcem vyšší výnos, musím podstúpiť vyššie riziko. To je základné investičné pravidlo. Preto nie je nič zlé na tom, ak dosahujem výnosy práve tak, že nesiem riziko za niekoho a ten mi za to platí. Veľká výhoda štruktúrovaných produktov je v tom, že môžem zarábať aj na nerastúcich (či klesajúcich) trhoch. Klasické produkty (povedzme akcie, či akciové fondy) zarábajú len vtedy, keď cena akcií rastie. Ale rast cien môže pre niekoho znamenať aj riziko, ktoré prenesie na vás. A bude vám platiť práve vtedy, keď ceny rásť nebudú. Na oplátku samozrejme vy utrpíte stratu, ak rásť budú.

Pri štruktúrovaných vkladoch je najzaujímavejší parameter pomer výnos/riziko. Či je potenciálny výnos dostatočnou odmenou za mieru rizika, ktorú na oplátku preberáme.

Opäť príklad, štruktúrovaný vklad s nasledovnými podmienkami:
Výnos fondu bude odvodený od jedného hodu hracou kockou.
Ak padne iné číslo, ako šestka, dostane vkladateľ späť 111% svojho vkladu.
Ak padne šestka, dostane vkladateľ späť 40% svojho vkladu.

Tak ako, zoberiete túto super ponuku? Však šestky nepadajú často a 11% zhodnotenie za týždeň (doba trvania vkladu) je super zhodnotenie. Však to je neuveriteľných temer 600% ročne. Pri nejakom riziku 60%. No nekúp to, keď je to také výhodné.

Pre tých, čo si teraz pomyslia, že oni využívajú zaistené vklady/fondy a teda žiadna strata im nehrozí, že oni nenesú žiadne riziko: Nie je to pravda, je to klamlivý dojem.

Samozrejme, kalkulácia pomeru výnos/riziko nie je u štruktúrovaných vkladov taká jednoduchá,ako v tomto modelovom príklade. Správne ocenenie rizika, pomeru výnos/riziko, či ocenenie zložitého finančného inštrumentu samotného je ťažká finančná matematika. Je to vedecká disciplína. Za výsledky v ktorej sa dávajú nobelovky za ekonómiu. A to dokonca aj vtedy, keď ocenený model v reále nefunguje.

Ale ja nechcem štruktúvané vklady zatracovať, či inak hanobiť. Ja ich chcem hodnotiť. Ktoré sa podľa mňa oplatia, ktoré sú z núdze cnosť a ktorým sa treba vyhnúť veľkým oblúkom. Neašpirujem na nobelovku, moje hodnotenia budú subjektívne hodnotenia informovaného laika, samouka. A budú uverejňované na finančnom portáli ako-investovat.sk v rubrike Recenzie finančných produktov.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu