Spoveď gaunera

Autor: Tibor Pospíšil | 5.1.2011 o 16:44 | Karma článku: 8,99 | Prečítané:  2009x

Nie som priaznivcom konšpiračných teórií, ale o metódach farmaceutického priemyslu si myslím svoje. Bohužiaľ aj vďaka vlastným skúsenostiam. Zaujala ma preto reklama na knižku John Virapen - Nežiaduci účinok: Smrť. Ak máte vzťah k literatúre faktu, resp. príbehom z medicínskeho prostredia, mohla by vás táto kniha zaujať tiež.

Úprimne: moje očakávania boli nastavené nízko. Knižku som si objednal cez internet a keď som si ju našiel v schránke, môj pesimizmus sa vystupňoval. V útlej brožovanej knižke som očakával znôšku nepodložených obvinení, cielenú na prirodzenú ľudskú averziu voči bohatým a mocným. Mýlil som sa.

Príbeh je v podstate autobiografiou Johna Virapena, niekdajšieho marketingového riaditeľa veľkej farmaceutickej firmy. Už samotný opis životného osudu (prvá časť knihy) indickej rodiny, presídlenej do Britskej Guyany (v Karibiku) je fascinujúci, aj keby bol hneď vymyslený. Príbeh lásky k tajomnej Švédke, ktorá na exotického priateľa, ktorého poznala možno len pár dní, čaká zopár rokov, rozbehne dej v zaujímavom tempe.

John Virapen sa vo svojom životopise nevykresľuje práve v najlepších farbách, čo pridáva jeho výpovedi na autentickosti. Príbeh sa postupne dostáva do faktografickej roviny. Autor opisuje praktiky marketingu farmaceutických spoločností. V podstate nejde o žiadne prevratné skutočnosti; nič, čo by kriticky mysliaci človek neočakával. Napriek tomu sa čitateľ môže pristihnúť, ako nachádza odpovede na otázky, ktoré si v súvislosti so zdravotníctvom kládol. Napríklad:

Ako je možné, že detská lekárka predpísala môjmu dieťaťu liek, ktorý mal v príbalovom letáku explicitne napísané, že nie je vhodný pre deti? Má odpoveď na túto otázku nejaký súvis s tým, že postupom času (po rokoch) sa z príbalového letáku toto upozornenie stratilo?

Ako sa na príbalový leták lieku, predpísaného na vysoký tlak a srdcovú arytmiu môže dostať veta, že tento liek je nebezpečný pre pacientov, trpiacich na vysoký tlak a srdcovú arytmiu?

Kde sa zrazu berie toľko chorôb, ktoré kedysi neexistovali?

Zaujímavý je tiež opis postupu, akým farmaceutická firma žiada o schválenie lieku. Najmä časť o relatívnej malej nuanse v predkladaných testovacích procedúrach. K faktografickému vyzneniu knihy prispieva aj to, že jednotlivé tvrdenia sú podložené odkazmi na zdroje, nezriedka vo forme internetovej adresy. Neskúšal som síce odkazy vkladať do prehliadača (či skutočne fungujú), ale človek normálne ľutuje, že tá knižka nie je elektronická s možnosťou si na odkaz kliknúť.

Opísané sú marketingové praktiky, ktoré sa využívajú nielen vo farmaceutickom priemysle. Je zaujímavé čítať, ako to funguje, čo všetko je možné presadiť bez argumentov, len zručným „presviedčaním".

Čo sa týka konkrétnych liekov, detailnejšie sa spomínajú benoxaprofén, antidepresíva (zo skupiny SSRI), inzulín, rastové hormóny,zyprexa, no a na koniec sa rozoberajú nové detské „choroby", ako je nesústredenosť, hyperaktivita a podobne. A je už len na vás, či autorovi uveríte, že sa v ňom skutočne zobudilo svedomie, keď videl, čo všetko je prichystané pre jeho malého syna.

Je veľmi pravdepodobné, že kriticky mysliaci čitateľ nespapá autorovi všetky jeho tvrdenia a obvinenia farmaceutických firiem. V každom prípade však knižka rozhodne stojí za prečítanie. Posilnenie kritického pohľadu v oblasti vášho zdravia, podporené v závere knižky súpisom otázok, ktoré by ste vo svojom záujme mali klásť ošetrujúcemu (či lieky predpisujúcemu) lekárovi, nemôže uškodiť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

EKONOMIKA

Syn daroval Zmajkovičovej dom, v majetkovom priznaní chýba

Jaroslav Zmajkovič získal priestranú nehnuteľnosť v roku 2008.


Už ste čítali?