Aj dôchodcovia musia byť solidárni

Autor: Tibor Pospíšil | 24.2.2011 o 13:13 | Karma článku: 12,71 | Prečítané:  4269x

Každý dôchodkový systém je a musí byť zákonite solidárny. Základné zákony trhu, zhmotnené napríklad v rozprávke o Troch grošoch, nezmení žiadna finančná technológia.

Takzvaný „kapitalizačný" 2.dôchodkový pilier je vo svojej podstate rovnako priebežný, ako pilier prvý. Aby si dôchodca užil svoje úspory z 2.piliera, musí sa v budúcnosti nájsť dosť pracujúcich ľudí, ktorí budú tieto úspory chcieť odkúpiť. Za reálne hodnoty, ktoré vytvoria a ktoré bude budúci dôchodca potrebovať. Z papiera, na ktorom budú vytlačené sľuby vlády (štátne dlhopisy) a ktoré budú obsahom dôchodkového účtu 2.piliera budúceho  dôchodcu, sa v kapitalizačnom systéme najete úplne rovnako, ako z papiera, na ktorom budú dôchodkové sľuby vlády popísané ako váš zákonný nárok na dôchodok z piliera prvého.

Často sa hovorí, že priebežný pilier je pyramídová hra. To však nie je pravda. Pyramídovou hrou sa priebežný systém stáva až vtedy, keď sa z neho vytratí solidarita dôchodcov s pracujúcimi. Keď sa dôchodcom ponúka a dáva oveľa viac, ako do systému vložili. Ako práve v dnešných časoch. Keď dôchodok nie je vrátený groš, ktorý dôchodca kedysi dávno požičal svojim deťom, ale je to úplatok disciplinovanému voličovi, dôchodcovi. Aby o ďalšie obdobie predĺžil agóniu keynesiánskeho socializmu bezbrehej spotreby na dlh.

Základnou chybou v úvahe dnešných dôchodcov je to, že by z dôchodkového systému chceli dostať nominálne toľko (ak nie viac), ako do systému vložili. To by bola pravda vtedy, keby sme sa bavili o kapitalizačnom systéme (ktorý je ale úplne nereálny), nie o systéme priebežnom. V priebežnom systéme totiž „dostať toľko, koľko som vložil" znamená niečo diametrálne odlišné. Ak sa vrátime k rozprávke o Troch grošoch, späť od svojich detí môžem dostať len toľko, koľko dokážu vyprodukovať. Koľko mi dokážu vrátiť tak, aby im zostal groš na vlastné živobytie a groš, ktorý požičiavajú svojim deťom. Ale dnešní dôchodcovia žijú aj z toho druhého a hlavne tretieho groša.

Spravodlivý dôchodok z priebežného systému sa môže vypočítať len a práve podľa jednoduchého vzorca. A to tak, že vydelíme sumu (prvých grošov) všetkých dôchodkových príspevkov pracujúcich ľudí za nejaké obdobie (napr. rok) počtom dôchodcov, ktorí majú na dôchodok nárok. Žiadne predvolebné valorizácie, žiadna pevná, dopredu sľúbená suma. Priebežnosť dôchodkového systému je hlavne o tom, že dôchodca môže mať nárok len na podiel z prostriedkov, ktoré sa na dôchodky podarí vyprodukovať aktívnej generácii.

 

Solidarita a zodpovednosť dnešného dôchodcu je v tom, že zožne len to, čo si zasial. Že ak 40 rokov budoval vyspelú komunistickú (mečiarovskú, ficovskú, dzurindovskú ...) spoločnosť, tak aj dôchodok musí zodpovedať výsledku tohto snaženia. Všetko naviac je strovené z taniera ich vnukov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?