O pohostinnosti silne pronárodnej

Autor: Tibor Pospíšil | 24.4.2011 o 10:10 | (upravené 24.4.2011 o 11:54) Karma článku: 8,00 | Prečítané:  1642x

Ťažké to má kozmopolitný Slovák na potulkách rodnou hrudou. Ale načim cestovať aj po rodnej zemi, aby z človeka národná povaha, národné povedomie a spôsoby nevyprchali.

Málokde potulného cestovateľa prekvapia tak, ako na Slovensku. Dokonca aj Slovák môže byť veľmi prekvapený, ako si dokážeme chrániť svoje kultúrne pamiatky. Najmä pred dotieravými turistami.

Vybrali sme sa prezriesť si benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku. Ochrana pamiatky skutočne vzorová. Taká slovensky svojstojná. Nasiaknutí nekultúrnym neduhom si všetko fotografovať, sme už na začiatku boli zahriaknutí, že toto nám tu veru tolerovať nebudú. Hľadáme preto pokladnicu s možnosťou si právo na fotografovanie zakúpiť, či nebodaj sa zúčastniť platenej prehliadky kláštora. Nič také tu nenájdete. Pred nájazdami turistických hôrd sú tu dobre chránení. Svoju hrdosť a pýchu za nejaké špinavé peniaze nepredajú! Posledná vyhrážka: "Nefotografujte, lebo dostanete pokutu ako ekrazit", nás konečne naviedla na správnu cestu. Čím skôr odtiaľto zmiznuť, človek nikdy nevie, kam až Al-Kajdá rozprestrela svoje chápadlá.

Prinášam preto aspoň zopár fotografii z dedinky pod kláštorom.

Hronský Beňadik - centrum

Budovy na námestí v Hronskom Beňadiku. "Slovensko je náš domov. Nevoľme už tých, čo slúžia cudzím."

 

Vítame vás v Hronskom Beňadiku

Vítame vás, ale len keď ste skutoční turisti a máte príslušné obutie. Američanky v šlapkách nemajú šancu. A beztak by slovenským textom nerozumeli.

 

Tradície Hronského Beňadiku

Tradičná slovenská otvorenosť. Aj keď ... to okno možno rozbili nejakí nevychovaní japonskí turisti.

 

klastor.jpg

Ako píše dobrodruh, keby bola pamiatka podobná kláštoru v Hronskom Beňadiku niekde v zahraničí, bola by nehanebne turisticky vyťažená a zneuctená. Môžem potvrdiť.

 

Pannonhalma

Jeden z mnohých symbolov maďarského nacionalizmu, benediktínsky kláštor Pannonhalma, sa vám núka dokonca už cez svoje webové stránky. Upravené a dostatočne dimenzované parkovisko, návštevnícka zóna ... to všetko vás má nalákať na prezentáciu maďarského nacionalizmu. Protislovenské ladenie si nemožno nevšimnúť. Webová stránka, prehliadky, informačné materiály sú k dispozícii len v reči národov oveľa vzdialenejších. Nemčina, angličtina, japonskému páru dokonca ponúkli informačný leták v japončine! Keby boli tušili, že tí dvaja prišli na aute so slovenskou poznávacou značkou ... No, neviem neviem.

Vzhľadom na malý počet cudzojazyčných prehliadok sa náhodný cestovateľ ocitne v skupine s maďarským výkladom. A tak sa stretne s rafinovanosťou maďarského nacionalizmu: sprevádzajúci mních svojim bystrým uchom nemaďarského návštevníka okamžite odhalí a úlistne v plynulej angličtine ponúkne, že nemá problém prípadné otázky zodpovedať aj v tejto reči. Chápete? Slovákovi po anglicky! Nehorázne. Tak toto sa vám na Slovensku (ale napríklad ani vo Francúzsku) nestane.

Pannonhalma - knižnica

Nacionalistický glóbus. Slovensko by ste na ňom hľadali márne. Dokonca ani Európsku Úniu som tam nenašiel. Na toto by si mali v Bruseli dať pozor. Ďalšie moje foto svedectvá z Pannonhalmy môžete nájsť tu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?