Marketingové harašenie s ponúkanými výnosmi investície

Autor: Tibor Pospíšil | 30.4.2011 o 10:11 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  3514x

Musí to byť vzrušujúci pocit, bankovať s finančne negramotným občanom Slovenska. Stačí sa marketingovou úpravou číselných hodnôt trafiť do želaní nádejného sporiteľa a výnosy zo sporiaceho produktu sú isté. Pre banku, samozrejme. Sporiteľ je ten, čo platí, nie ten, čo inkasuje. Viem, budem sa opakovať. Ale osvety nebude nikdy dosť. Tak si skúsme spolu prepočítať aktuálnu ponuku jednej zaistenej investície.

Zrejme pre veľký úspech ČSOB ponúka už siedme pokračovanie udičky pre neinformovaného sporiteľa.

Základom je dobre napísaný marketingový text.

Sľubuje 7,5% zhodnotenie jednej polovice investície a

7% zhodnotenie druhej polovice investície počas každého z ôsmich ročných období.

Garantujem vám, že klientom ČSOB priamo na pobočke pracovník už neprečíta ani tie číselká, ktoré sú uvedené za tými sedem percentnými zhodnoteniami. Ale skutočnosť je samozrejme aj tak oveľa horšia, ako tie čísla v zátvorkách.

7,5% zhodnotenie prvej polovice investície

Toto pekné číselko „abstrahuje" od vstupného poplatku 2% z investície.

Ale však aj 5,5% zhodnotenie je lepšie, ako ponúkajú banky na termínovaných účtoch, poviete si. Akurát úroky na termínovaných účtoch sú uvádzané za rok (p.a.), kým tých očistených 5,5% je za 14 mesiacov. Prepočítane na ročnú bázu dostávame úrok 4,71% p.a.

Takže u prvej časti investície marketinoví špecialisti banky nafúkli zhodnotenie 4,71% p.a. na 7,5%, čo je o celých 60% viac. Predstavte si, že v letáku inzerujú tovar za 100,- euro, ale potom vám ho reálne predajú za 160,- euro. Že takto by ste sa nachytať nedali? V obchode možno nie, ale v banke zrejme áno. V predchádzajúcej verzii Duo Coupon udičky na neinformovaných sporiteľov majú sporitelia uložených cca 12 miliónov euro.

Druhá polovica investície sa bude zhodnocovať 8 rokov a výnos bude závislý na vývoji cien akcií 30-tich vybraných spoločností.

Výška 8 variabilných výnosov závisí od zhodnotenia koša 30 perspektívnych akcií:

- Výnos každej akcie, ktorej cena vzrástla oproti začiatočnej hodnote, je započítaný ako 7% nárast.

- Výnos každej akcie, ktorej cena poklesla oproti začiatočnej hodnote, je započítaný ako skutočne dosiahnutý pokles.

Odhliadnime teraz od vstupného poplatku, či od toho, že jedno obdobie je dlhšie, ako rok. Skúsme si spočítať realistický scenár, že cena oproti začiatočnej hodnote vzrastie u 25-tich vybraných akcií, kým zostávajúcich 5 akcií dosiahne 10% pokles (každá). Výsledné zhodnotenie je na úrovni 4,16% p.a. A to sme počítali relatívne optimistický scenár. Pretože aktuálne sú hodnoty akcií na hodnotách, ktoré sú do nemalej miery dopované stimulmi (tlačením nekrytých peňazí) centrálnych bank celého sveta. Skôr pokles cien akcií je to, na čo je v danej dobe vhodné vsadiť.

Celý ten marketingový humbug vám teda vo výsledku ponúka v ideálnom prípade zhodnotenie na úrovni úrokov termínovaných vkladov na 3-5 rokov. Pri riziku, že 8 rokov budú vaše peniaze ležať ladom s nulovým zhodnotením. Pretože fond je síce garantovaný, takže na konci investície dostanete všetky vložené prostriedky. Ale môže sa stať, že na ne budete čakať dlhé roky, pretože v priebehu investičného obdobia je síce možné investíciu ukončiť na relatívne slušných podmienok (výstupný poplatok 1% z investície), ale samotná hodnota investície môže byť hlboko pod počiatočný vklad.

Moja obvyklá rada na záver: je lepšie si priznať, že vo financiách nie som doma a preto sa EŠTE PRED investíciou poradím so skúsenejšími, ako neskôr bedákať nad rozliatym mliekom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?