Platba kartou v zahraničí: na kurze záleží

Autor: Tibor Pospíšil | 22.6.2011 o 15:55 | Karma článku: 11,16 | Prečítané:  4423x

V dovolenkovom období mnohí z nás častejšie používajú svoju platobnú kartu v zahraničí. Ak platíte sumu v inej mene, ako euro, konverzný kurz je pre banky vítanou príležitosťou, ako naúčtovať majiteľovi karty skrytý poplatok. A nejde o drobné, ale o sumy porovnateľné s ročným poplatkom za kartu.

Slovenské finančné portály vo svojich hodnoteniach platobných kariet konverzný kurz ignorujú. Sčasti to môže byť tým, že slovenské platobné karty sú vydané k účtom v mene euro, ktorou sa platí vo veľkej časti Európy. A tam pri platbách žiadny kurzový rozdiel nie je. Ale Slovensko predsa hraničí z veľkej časti s krajinami, kde sa euro nepoužíva. Podobne ako v populárnych dovolenkových destináciách, ako sú Turecko, Chorvátsko, či Egypt.

Naši českí susedia si dali oveľa väčšiu námahu a výsledky porovnania kurzov platieb kartou sú veľavravné. Na každých 100 zaplatených euro je rozdiel v jednotkách euro. Pri sumárnej ročnej útrate kartou v ne-euro menách v sume 1000 euro ekvivalentu sa tak rozdiel dostáva na úroveň ročného poplatku za kartu.

Ak teda častejšie používate platobnú kartu na platby v inej mene, pri výbere karty má zmysel brať do úvahy aj kurz, ktorým budú tieto transakcie prepočítané. Keďže podobný test, ako vyššie spomenutý test českého finančného portálu je mimo moje možnosti, uvediem len svoje obmedzené skúsenosti, resp. názor:

Je logické, že karty, ktoré sa ponúkajú bez ročného poplatku, si tiež potrebujú na seba zarobiť. Takže karty mBank majú (vlastná skúsenosť) jeden z najhorších kurzov. Zuno má na svojej stránke uvedené, že kartové transakcie sa prepočítavajú kurzom Visa. Keď si tam však kliknete, dozviete sa, že Visa ku kurzu pripočítava poplatok podľa toho, ako si ho nastavila vaša banka. Slovnú hračku „Zaúčtujeme vám to, čo nám príde z Visa" používalo v minulosti viacero bánk.

Seriózne banky by podľa mňa mali platby prepočítavať kurzom Devíza predaj zo svojho kurzového lístka. To je transparentné, pretože kurz si človek môže porovnať ešte pred výberom karty, ktorú bude používať. Takto sú mi účtované transakcie platobnými kartami od ČSOB.

Z opačnej strany si dovolím uviesť milé prekvapenie, ktoré ma čakalo pri platbách kreditnou kartou UniCredit. Kurz bol lepší, ako kurz Devíza predaj, bol to temer kurz bez poplatku (Devíza stred). To sa cení a ja si to rozhodne budem pamätať a nemám problém sa tým pochváliť.

Ďalšie poplatky na nás čakajú, ak sa rozhodneme platobnou kartou v zahraničí vybrať peniaze z bankomatu. V prípade výberu euro by mal výber z bankomatu stáť toľko, čo vás stojí výber z bankomatu inej banky na Slovensku. Ak vyberáme inú menu, poplatok za výber (okrem poplatku skrytého v kurze) z bankomatu bude rádovo niekoľko (4-8) euro za výber. Minimálne, pretože poplatok býva stanovený v percentách (1-2%) z vyberanej sumy. Je proste lepšie kartou v zahraničí (mimo eurozóny) platiť, ako vyberať z bankomatu.

 

Nielen na Slovensku je módne nadávať na banky kvôli vysokým poplatkom, vysokým úrokom z úverov a nízkym úrokom z vkladov. Ale aj v bankovníctve platí, že najlepšie zákazníka ochráni trh. Ale tomu treba pomôcť. Napríklad nemávnuť rukou nad poplatkami, skrytými za konverzný kurz.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?