Extrémne zavádzajúci Sporo Bankový fond pravidelných výnosov

Autor: Tibor Pospíšil | 6.7.2011 o 13:13 | Karma článku: 13,20 | Prečítané:  4000x

Nebol by som veril, že po skúsenosti s Grand vkladom môže prísť tá istá banka s podobne zavádzajúcim sporiacim/investičným produktom. Slovákov považujem za finančne negramotných, ale v tomto prípade musím uznať, že na odhalenie všetkých záludností ponúkaného dlhopisového fondu sú potrebné špecifické znalosti. Tu sa už aj ja pýtam, ako je možné zo strany rôznych regulátorov (reklamy, či finančného trhu) dopustiť takto zavádzajúci marketing finančného produtku, či vôbec predaj tohto produktu?

Ak nemáte chuť čítať nasledovný nutne dlhší text, tak vedzte, že investíciou do SPORO Bankového fondu pravidelných výnosov nielen, že nemusíte získať inzerované zhodnotenie prostriedkov, ale o časť prostriedkov môžete aj reálne prísť. Za upozornenie na novo ponúkaný podielový fond ďakujem svojmu čitateľovi Petrovi.

 

Rovina prvá: výška ponúkaného výnosu

Fond ponúka pravidelný ročný výnos 3,7%. S hviezdičkou, ku ktorej sa ešte dostaneme. Aj bez hviezdičky je výnos na úrovni (3-4 ročných) termínovaných vkladov mnohých bánk, pôsobiacich na Slovensku. Vkladov, ktoré garantujú vyplatenie celej istiny na konci vkladu a chránených fondom na ochranu vkladov. A bez pokút znižujúcich istinu vkladu za predčasný výber. Už výška ponúkaného výnosu v súvislosti s tým, že nejde o štandardný vklad je dostatočný dôvod na jednoznačné NIE pre investíciu.

 

Rovina druhá: výnos s hviezdičkou

Hviezdička za hodnotou výnosu znamená:

Presná výška a spôsob výplaty výnosu sa riadia štatútom fondu.

 

A v štatúte fondu je zasa napísané:

Cieľom fondu je dosiahnuť stabilný rast hodnoty majetku vo fonde tak, aby fond dosiahol zhodnotenie s prémiou nad výnos strednodobých štátnych dlhopisov Slovenskej republiky. Fond vypláca pravidelný výnos, ktorý generujú cenné papiere, nástroje peňaţného trhu a vkladové účty v jeho portfóliu. Výšku pravidelného výnosu oznámi správcovská spoločnosť podielnikom spôsobom podľa čl. VII, bod 5 tohto štatútu vždy 7 kalendárnych dní pred jeho výplatou.

Takže žiadna garancia výnosu. Len akási snaha dosiahnuť vyšší výnos, ako majú podobné štátne dlhopisy SR. Že im to teraz vychádza tých 3,7% v inzeráte, to nemá žiadny súvis s tým, koľko to bude v budúcnosti.

 

Rovina tretia: ceny dlhopisov môžu klesnúť pod nákupnú (i nominálnu) hodnotu

Marketing fondu veľmi silne zvádza k myšlienke, že budú vyplácané síce premenlivé výnosy, ale že hodnota vložených prostriedkov zostane zachovaná. Že za túto hodnotu (zníženú o prípadnú pokutu za predčasný výber) sa bude dať investícia odpredať. A to práve nie je pravda, resp. nie je to vôbec isté. Povedzme, že do fondu vložíte 1000,- euro. Každý rok budete dostávať inzerovaných 3,7%, t.j. 37,- euro ročne. A napríklad po troch rokoch si budete chcieť vaše peniaze vybrať. Akceptujte pokutu 2% z investície a bude očakávať, že dostanete minimálne 980,- euro. Skutočnosť však môže byť odlišná.

Ako prvé riziko vás napadne, že nejaké dlhopisy, ktoré fond do svojho portfólia fond nakúpi, ich emitent (banka, či podnik) nesplatí. Toto je však len jedno z rizík, povedzme to najmenej pravdepodobné.

Reálne nebezpečenstvo dlhopisového fondu, ktoré si bežný vkladateľ neuvedomí, aj keď je do istej miery zorientovaný v oblasti financií je to, že aj samotná hodnota dlhopisu môže klesnúť. Bez toho, aby dlžník skrachoval, bez toho aby mal sebamenšie problémy. V portfóliu fondu môžu byť dlhopisy tých najprosperujúcejších bánk a firiem, ktoré nemajú najmenšie problémy splácať svoje záväzky. A predsa hodnota týchto dlhopisov môže klesnúť pod hodnotu, za ktorú boli do fondu nakúpené. A tým klesne aj hodnota podielu investora na majetku fondu.

Takže ešte raz: Vložíte do fondu 1000,- euro. Po celých 5 rokov budete dostávať inzerovaný výnos 37 euro ročne. Fond bude obsahovať dlhopisy bonitných a bezproblémových bánk a firiem. A napriek tomu môže byť hodnota vašej investície po nejakom čase povedzme 900 euro. A verte, či nie, aj toto je svojim spôsobom napísané v predajnom prospekte bankového fondu pravidelných výnosov.

 

Ako je to možné? Vysvetlenie na príklade (hoci nutne zjednodušenom)

Povedzme, že fond nakúpi do svojho majetku (portfólia) dlhopisy s nominálnou hodnostou 1000,- euro s kupónom (ponúkaným výnosom) 3% p.a. Fond tieto dlhopisy nakúpi za 1000,- euro. Po čase (v priebehu vašej dlhopisovej investície) však úroky na finančnom trhu pre dlhopisy s podobnou splatnosťou stúpnu na 6% p.a. Hodnota nášho dlhopisu z príkladu klesne na 970 euro. Pretože aby ho niekto kúpil, musí dlhopis reálne ponúkať trhové zhodnotenie, t.j. 6%. T.j. približne 60 euro z tisícky. A keďže kupón pravidelnej ročne výplaty bol vystavený na 30 euro (3% p.a.), investor za takýto dlhopis zaplatí maximálne spomínaných 970,- euro.

Je značný rozdiel medzi tým, či dlhopis kúpi individuálny investor, alebo či je nakúpený do majetku investičného fondu. Pretože individuálny investor môže počkať do splatnosti dlhopisu a potom dostane celých 1000,- euro (nominálnu hodnotu dlhopisu). Ale hodnota majetku dlhopisového fondu sa počíta priebežne a na základe trhových cien (v našom prípade dlhopisov). Keď si budete chcieť vybrať svoje peniaze, hoci aj po dlhšej dobe, budú v majetku fondu aj dlhopisy, ktorým do ich splatnosti bude ešte značný časť chýbať.

Ak vám tých negatív ešte nestačilo, tak doplním, že ceny dlhopisov na finančných trhoch momentálne atakujú historické maximá. Ceny dlhopisov, za ktoré ich bude do svojho majetku nakupovať SPORO Bankový fond pravidelných výnosov už veľmi nemajú kam stúpať. Budú temer isto v budúcnosti klesať. A s nimi aj hodnota vašej dlhopisovej investície. Bez ohľadu na to, že by aj bol dodržaný inzerovaný ročný výnos. Ktorý sa platí s kupónov, ktoré vyplácajú aj dlhopisy, ktorých cena na trhu klesá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?