Historická príležitosť pre SaS

Autor: Tibor Pospíšil | 9.10.2011 o 15:15 | Karma článku: 19,35 | Prečítané:  10685x

História si nevyberá a dve šance nedáva. Zhodou okolností pred zásadné rozhodnutie so závažnými dôsledkami postavila novú stranu, ktorá svoje pôsobenie postavila oveľa viac na odborných, než na politických argumentoch. Pevne verím, že si to v SaS uvedomujú. Skúsim vysvetliť, prečo si myslím, že v utorok nepôjde o fazuľky, ani len o toho fica nie.

Od SaS žiadajú „partneri" otočku o 180 stupňov. Podobnú otočku, akú previedol napríklad Ivan Mikloš, do ktorého pred voľbami vkladali nádeje mnohí pravicoví voliči.

Prvým argumentom je, že neprijatie eurovalu bude mať dôsledky v prístupe silných krajín (Nemecko a spol.) voči Slovensku. Z hľadiska uzatvorených a platných dohôd však partneri v EÚ nemajú legitýmny dôvod na odplatu za svojprávne rozhodnutie Slovenska. Ibaže by pošliapali platné dohody podobne, ako to urobili už v minulosti. Nedodržiavanie maastrichtských rozpočtových kritérií je dokonca príčinou dnešných problémov. Ktoré sa teraz snažia „vyriešiť" nedodržiavaním ďalších, na papieri stále platných dohôd.

Skutočne je zmysluplné veriť, že ak neserióznemu partnerovi splníme všetko, o čo požiada, že sa v budúcnosti bude správať seriózne? A kto je vlastne tým partnerom? Mikuláš Dzurinda často hovorí, že by sme mali nasledovať Nemecko. Ktoré sa však aktuálne sporí s Francúzskom, či majú problémové banky rekapitalizovať štáty, alebo či majú byť nezodpovedné banky zachraňované zo spoločného eurovalu. Už rozšírenie eurovalu-1 prináša práve aj tú druhú možnosť. A Francúzi ju potrebujú. Ak by mali svoje banky zachraňovať len sami (samozrejme na pôžičku), ich rating by zvýšené zadlženie nemusel vydržať.

Ak sa máme orientovať na Nemecko, nemali by sme pozorne sledovať jeho kroky? Napríklad ten, že Nemecko aktuálne nemá svojho zástupcu v ECB (európskej centrálnej banke). Zástupcovia Nemecka rezignovali z dôvodu nesúhlasu s politikou ECB. Spomínate si ešte na situáciu pred rozdelením Československa? Obaja hlavní politickí aktéri (Klaus, Mečiar) sa neangažovali vo federálnej vláde, ale vo vláde národnej. Nemali by sme sa pýtať, prečo sa nemecké bankové špičky prestali angažovať v ECB, ale angažujú sa na národnej nemeckej scéne?

Eurovaly dlhové problémy neriešia, len si draho kupujú čas. Euroval-2 už nie je len o zárukách, ale o priamych vkladoch peňazí. Ktoré Slovensko nemá a bude si ich musieť požičať. Zadlženie Slovenka sa tým nezanedbateľne zvýši. Avšak okolité krajiny z V4 sa „pomoci" nezúčastnia a nebudú musieť z tohto titulu svoje zadlženie zvyšovať.

Strašenie ficom je falošné. O nástupe fica k moci by museli rozhodnúť „partneri" SaS samostatne. Bez nich fico žiadne voľby nedosiahne. Žiadne aktuálne koaličné dohody SaS hlasovaním proti eurovalu neporuší. Ak bude proti aj fico, jednoducho euroval na Slovensku neprejde. Však si v Bruseli svoju cestičku k „pomoci" nájdu aj sami. Ak pes zabreše a fico zahlasuje za, bude SaS jedinou normálnou politickou stranou na Slovensku, ktorá bude s jasnými argumentami proti.

Strašenie ficom je falošné najmä preto, že implicitne počíta s tým, že euroval situáciu vyrieši. A to je kľúčová chyba v úvahách. To je kľúčový moment, ktorý by mal zohrať výraznú rolu v rozhodovaní SaS. Pretože ak euroval dlhovú krízu nevyrieši, budeme svedkami oveľa zásadnejších zmien, ako len nástupu fica k moci. Slovensko vstúpi do čias turbulentnejších, ako sú dnes politici ochotní pripustiť. S oveľa väčším dlhom, ako by sme mali bez účasti na eurovale. A v situácii, keď okolité krajiny V4 budú chcieť naplno využiť svoju výhodu neúčasti. Skutočne niekto verí, že ak sa Nemecko rozhodne realizovať „plán B" (nech už bude vyzerať akokoľvek), že budú brať ohľad na účasť Slovenska v eurovale?  Ak naviac pôjde o Slovensko s oveľa vyšším dlhom (kvôli eurovalu), ako je tomu teraz.

 

SaS má historickú šancu zabrániť účasti Slovenska aspoň v eurovale-2. Alebo aspoň urobiť túto tému zásadnou témou prípadných predčasných volieb. Mnohí hovoria, že slovenský volič si nepamätá. V tomto prípade nesúhlasím. Myslím si, že existuje nezanedbateľná množina voličov, ktorí si pamätajú a rozhodujú sa hlavou. A aj títo voliči si zaslúžia svojich zástupcov v parlamente. Bude to (žiaľ? chválabohu?) jedna z mála možností, podporiť určitú jasnú víziu podporenú argumentmi, nielen voľba menšieho zla proti ficovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?