Nad číslami štátneho rozpočtu na rok 2012

Autor: Tibor Pospíšil | 11.12.2011 o 14:14 | Karma článku: 15,59 | Prečítané:  5108x

V parlamente poslanci riešia rozpočet hlavne politicky. Smerom k občanom zasa zavádzajú porovnávaním výšky deficitu k HDP. Poďme sa spolu pozrieť na zúbky skutočným číslam z rozpočtu 2012.

Peknú tabuľku s číslami môžeme nájsť napríklad v tomto článku. Čo všetko sa dá z tých čísel vyčítať? Niekoľko pohľadov, či príkladov:

Príjmy rozpočtu:         13,62 mld. euro

Výdavky rozpočtu:      17,30 mld. euro

Deficit rozpočtu:            3,68 mld. euro, čo je 27% príjmov rozpočtu.

 

V týchto číslach sú však započítané aj eurofondy, resp. iné transfery v rámci EÚ. Ak tieto čísla oddelíme, dostaneme čísla rozpočtu, ktoré sa realizujú v rámci Slovenska:

Príjmy rozpočtu:          10,54 mld. euro

Výdavky rozpočtu:       13,58 mld. euro

Deficit rozpočtu:             3,04 mld. euro, čo je 28,8% príjmov rozpočtu

 

A v skutočnosti bude ten výpočet bez eurofondov ešte horší. Pretože zo skúseností vieme, že nie kazdý výdavok, ktorý štát utratí v rámci eurofondov, nám Brusel z eurofondov aj skutočne preplatí. Ak nepreplatí,  tieto výdavky zvýšia deficit rozpočtu. Zvýšia sa výdavky, ale nebudú kryté z príjmov (z eurofondov).

 

Ešte zaujímavejšie je číslo v riadku obsluha štátneho dlhu. Bežný človek by si myslel, že v tejto sume sú započítané aj splátky (istiny) štátnych dlhov. Ale nie sú. Sú tam započítané len a práve splátky úrokov existujúceho štátneho dlhu.

Rozpočet 2012 počíta so splátkami úrokov vo výške 1,39 mld. euro. Keďže príjmy z eurofondov jasne nie sú určené na splátky úrokov, či nebodaj istiny úverov, túto sumu musíme pomerať so "slovenskými" príjmami rozpočtu. A z toho nám vychádza, že na splátky ÚROKOV dá štát v roku 2012 13,1% toho, čo vyberie od občanov a firiem na daniach a poplatkoch. Teda každé ôsme euro, ktoré zaplatíte na daniach a poplatkoch štátu v roku 2012 poputuje na splátky úrokov štátneho dlhu.

A aby toho nebolo málo, už teraz veci znalí ekonómovia vedia, že rozpočet 2012 je postavený na príliš optimistických predpokladoch. Hospodárskeho rastu, úrokových mier úverov štátneho rozpočtu a podobne.

Záver z týchto čísel nech si urobí každý sám za seba. Ja som napríklad pôvodne plánoval dať tomuto článku nadpis: Rozpočet krajiny pred bankrotom. Alebo optimistický variant: Slovákov čaká razantné zvýšenie daní.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?