Voľby dopadnú dobre - v prospech občanov Slovenska

Autor: Tibor Pospíšil | 23.1.2012 o 15:15 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  1930x

Na internete som zachytil informáciu, že istá skupina ľudí bude držať pôst a bude sa modliť za to, aby sa voľby skončili v prospech občanov Slovenska. Pre tých lenivejších, resp. neveriacich, ponúkam garanciu (temer istotu), že marcové parlamentné voľby dopadnú dobre. V prospech nás, občanov Slovenska. Áno, v krajine, kde už nikto nič negarantuje, sa našiel váš spoluobčan, ktorý vám, a to celkom seriózne, garantuje, že voľby dopadnú dobre.

Kresťanskí aktivisti budú
volať a modliť sa k Bohu, aby "dosadil" do politiky takých ľudí, ktorí budú bojovať za dobro pre našu krajinu a hájiť hodnoty kresťanstva.

Ateisti, či veriaci iných náboženstiev: aj pre vás mám dobrú správu. Môžem vám garantovať, že bez ohľadu na to, či nejaký Boh existuje, alebo nie, do politiky žiadnych ľudí nedosadí. A špeciálne na Slovensku skutočne ani náhodou nehrozí, že by sa tam ocitli v nejakej väčšej miere takí, čo budú hájiť hodnoty kresťanstva. Takých tam nepretlačí ani spoločný podnik Penty a JaT. Alebo si snáď pamätáte v minulosti na nejaký väčší počet poslancov, ktorí (skutočne) hájili kresťanské hodnoty? Resp. vôbec akékoľvek konzistentné hodnoty?

Všetkým vám garantujem a tým prezradím veľké tajomstvo, ktoré sa snažili zamlžiť a zhehodnoverniť dokonca aj v dokumente Gorila. Do parlamentu budú dosadení poslanci, ktorých si vo voľbách demokraticky zvolia občania Slovenskej republiky. A teda zo samotnej definície demokracie, v parlamente budú zástupcovia presne podľa želania a (volebného) konania občanov. Bez ohľadu na to, čo by chceli chlapci z Penty, či z JaTy. Tých poslancov tam skutočne zvolia voliči, občania Slovenskej republiky podľa platného a demokraticky prijatého volebného zákona.


Ak sa vám zdá, že v parlamente sedia poslanci, ktorí konajú inak, ako vy považujete za dobré pre Slovensko, tak je to úplne v poriadku. Pretože, úprimne, Vy, áno konkrétne Vy osobne, nie ste Slovensko. Alebo inak: nič také, ako „dobré pre Slovensko" neexistuje. Každý jednotlivec má právo na svoj pohľad na to, čo je dobré a čo je zlé pre neho samotného. Horšie, oveľa horšie je to, keď si začne myslieť, že vie aj to, čo je dobré/zlé pre jeho spoluobčanov. Pretože potom vznikne kolízia. Tá kolízia, ktorá spôsobuje, že sa vám zdá, že poslanci nepracujú vo váš prospech. Dokonca ani tí, ktorých ste si zvolili. Pretože oni si naozaj celom úprimne a pravdivo môžu myslieť, že konajú vo váš prospech.

Nie priatelia, riešenie skutočne nie je v tom, aby voľby dopadli dobre, pretože tie dopadnú dobre už zo svoje definície (vysvetlenie vyššie). Riešenie je v tom, aby si o svojom dobre mohol rozhodovať každý z nás sám za seba. Aby tých spoločných rozhodnutí, kde sa presadia najmä tí, čo najviac kričia (majú najväčšiu moc, najviac peňazí, najväčší vplyv v médiách .... dosaď si podľa ľubovôle), aby nevyhnutne konsenzuálnych rozhodnutí bolo potrebných čo možno najmenej. Aby bolo oveľa menej štátu a oveľa viac slobody.

Ako by sa opýtal klasik „A ako to chceš dosiahnuť v existujúcom systéme?".
Nuž, od zmlysluplnosti položenia takejto otázky sme asi tak ďaleko, ako sdkú od volebného víťazstva. Najprv by sme si totiž (kritická masa z nás) museli uvedomiť to, čo je napísané v predchádzajúcom odstavci. Alebo je to možno presne naopak. Možno to práve veľká väčšina občanov Slovenska chápe. A desí sa toho zamlčaného: Totiž že viac slobody znamená zároveň aj viac (a to oveľa viac) zodpovednosti. Že by zrazu za svoje životy boli zodpovední oni sami a nie „zlí" politici. Na ktorých sa dajú zvaliť všetky (aj osobné) neúspechy a nezdary.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?