Anti-fico propaganda nie je riešením

Autor: Tibor Pospíšil | 22.8.2012 o 15:33 | Karma článku: 13,35 | Prečítané:  2741x

Mohutné víťazstvo ficovho smeru v parlamentných voľbách by nebolo katastrofou, keby zostávajúca čast poslancov tvorila skutočnú opozíciu. Ale nielen v parlamente, ale žiaľ aj v spoločnosti sa proti ficovi stavia len propaganda, nie alternatívne riešenia. A to je oveľa horšie, ako socialistická väčšina v parlamente.

Po zmenách v dôchodkovom systéme je podiel príspevkov do 1. a 2. piliera nasledovný:

Prvý pilier, spolu cca 23% z vymeriavacieho základu

14 % v.z.  fond starobného dôchodkového poistenie

4,75 % v.z. rezervný fond

4,4 % v.z. fond nemocenského poistenia

Dôchodky 1.piliera sa totiž vyplácajú z prostriedkov týchto fondov (u fondu nemocenského poistenia a aj ďalších iných fondov z ich prebytkov), plus z dotácií zo štátneho rozpočtu do sociálnej poisťovne. Pričom dotácie sú vyššie, ako „výpadok" poistného spôsobený presunom časti poistného do 2.piliera.

Teda číslo 23% z vymeriavacieho základu na dôchodky 1.piliera je ešte celkom konzervatívny odhad.

Do druhého piliera sa bude po novom odvádzať 4% z vymeriavacieho základu. Pomer v prospech 1.piliera je 85:15. Z celkovej sumy, ktorú zaplatíte na výplatu dôchodkov je len necelých 15% pre 2.pilier.

Ale opozičná propaganda bude obhajovať pôvodnú výšku príspevku do štátom regulovaného a riadeného systému, kde prostriedky nikdy vaše neboli a nebudú. Pričom pred ficovou zmenou bol pomer v prospech 1.piliera 70:30, ale z 1.piliera ste mali nárok len na 50% výplaty.

O čo logickejšie a pravicovejšie by bolo žiadať skutočné zrušenie (nie znárodnenie!) 2.piliera? Aby tých 15% dôchodkového odvodu mohol občan použiť podľa vlastného uváženia? Aby tie prostriedky boli skutočne jeho vlastníctvom. Aby ich nemusel posielať do správy so štátom spriaznených DSS-iek. To skutočne slovenská „pravica" považuje svojich voličov za natoľko nesvojprávnych, že o taktomto riešení ani len neuvažuje?

Však je jasné, že ficovoličom nejaký presun medzi piliermi nič nehovorí. Ale presun na ich skutočne vlastné účty by im už niečo povedať mohol. Aj medzi nimi sa isto nájdu takí ľudia, ktorým by aj táto suma mohla pomôcť so splátkami hypotéky, čo je bez debaty racionálna forma dôchodkového zabezpečenia (bavíme sa o 15% prostriedkov zo sumy určenej na dôchodkové zabezpečenie).

 

Podobne reakcia na zámer zoštátniť zdravotné poistenie. Namiesto podpory nejakého racionálneho riešenia, opäť len ideologické návrhy. Ľudia, ktorí na jednej strane tvrdia, že sú za konkurenciu zdravotných poisťovní prišli so škodoradostným návrhom, aby poistenci súkromnej poisťovne prešli do štátnej. Vraj tým ficovi vytrú kocúra. Ako prosím vás? Tým, že jeho zámer realizujú dobrovoľne? Prečo „opozícia" dáva prednosť pochybnému chytračeniu, pred postavením sa za svoj názor? Prečo sa skôr neobracia s výzvou na poistencov štátnej poisťovne, aby prešli do súkromnej? Však nech sa uvidí, či súkromný poskytovateľ skutočne chce poskytovať služby a využije podporu prestúpivších na obranu pred štátom, alebo pristane na spoločnú posteľ zo štátom. Pretože pre ten druhý prípad je na stole riešenie, ktoré má aspoň hlavu a pätu.

 

Som už dosť zorientovaný na to, aby som chápal, že parlament a politika je hlavne propagandistickou arénou. O to viac sa čudujem rozumným ľuďom, že im tieto hry postačujú. Že stále veria, že tie ich gorilky sú tie lepšie. Že im stačí, keď pekne štekajú smerom do druhého tábora. Ja by som od skutočne pravicovej opozície očakával návrhy skutočne pravicových opatrení. Prezentáciu a podporu myšlienkam menšieho, ale o to efektívnejšieho štátu. Nechcem, aby politici menej kradli, ja chcem, aby toho spoločného, z ktorého sa kradne, bolo čo najmenej. Mňa proti ficovi nikto štvať nemusí, že socializmus je rakovina spoločnosti, to viem už od mladosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?