Miloš Zeman - očakávaný produkt priamej demokracie

Autor: Tibor Pospíšil | 27.1.2013 o 9:09 | Karma článku: 18,30 | Prečítané:  4031x

Voľby českého prezidenta dopadli podľa mojich predpokladov. Vyhral šokujúco presný obraz priemerného českého voliča. Česi potvrdili, že sú naši pokrvní bratia. Už teraz sa teším na obrázky zo stretnutia Zeman - Gašpar_ovič. Niet jasnejšej demonštrácie fungovania priamej demokracie, ako je priama prezidentská voľba.

Proti Zemanovi stála pokrytecko-intrigánska altiléria Pravdy a Lásky v plnej palebnej sile a s nenávisťou nabrúsenou na maximum. Vedenia "mienkotvorných" médií sa pred voľbami zmenili na pobočky kniežacieho volebného štábu. Nestačilo to.

Voliči (nielen) v Českej republike majú proste iné preferencie. Táto väčšia časť voličskej základne nepotrebuje tisíce presvedčených aktivistov, či prepracovanú marketingovú kampaň. Postačí v pravú chvíľu vyliať kýbel špiny na to správne miesto. Zobudiť prirodzené pudy strachu z neznámeho, spomienktový optimizmus na staré dobré časy, sľúbiť istoty bezprácnej existencie a je vymaľované.

Presne o tomto je priama demokracia. Argumety? Fakty? Odborná diskusia o riešení problému? Nebuďte smiešni. Tu predsa nejde o nájdenie optimálneho riešenia, ale len a práve o vyšší počet hlasujúcich za váš názor. Odporúčam každému obhajcovi priamej demokracie, aby si predstavil zopár takých hlasovaní a na miesto jeho výsledku si dosadil obraz priemerného voliča. Zemana, Gašpar_oviča, či niekoho podobného. To skutočne všetci obhajcovia priamej demokracie bývajú v rodinných domoch na relatívnej samote? Pretože podľa mňa nikto, kto absoloval jedinú domovú schôdzu v paneláku, nemôže pri zmysloch obhajovať priamu demokraciu.

 

Takže ani kabinetná zákulisná parlamentná demokracia (odporúčam film Lincoln), ani priama demokracia? Ale ako teda? Veľmi jednoducho. Stačí si uvedomiť, že demokracia je dobré riešenie výhradne len pre prípady, keď nie je možné, aby sa každý rozhodol sám za seba a za svoje rozhodnutie niesol vlastnú zodpovednosť. Demokracia je veľmi zlý spôsob nájdenia riešenia, ale niekedy proste iný spôsob neexistuje. Ale demokraticky rozhodovať o tom, akým teplomerom si môžu ľudia merať telesnú teplotu, za akých podmienok môžu uzatvárať zmluvy s inými spoluobčanmi, ktorí tie zmluvy slobodne akceptujú, do akého typu školy rodičia pošlú svoje deti ..... Dnes žiaľ existuje rádovo viac vecí, o ktorých by sa demokraticky rozhodovať nemalo, ako tých, kde je to žiaľ nevyhnutné.

 

Riešenie je jednoduché, menej demokracie a viac slobody. Úrad priamo voleného prezidenta však v každom prípade ponechať. Ako memento a pripomienku predpokladanej kvality demokratického rozhodnutia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?