Talianske voľby s gréckym výsledkom

Autor: Tibor Pospíšil | 25.2.2013 o 21:33 | (upravené 26.2.2013 o 7:57) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  707x

Minulé leto sa voliči v Grécku jasne vyslovili proti podmienkam, ktoré ich krajine "ponúkalo" bruselské politbyro. Nebolo im to nič platné, platný volebný systém výsledok volieb otočil a v Grécku majú euro pozitívnu vládu. Dnes sa skončili voľby v Taliansku. Bude aj tam platiť, že volič volí a systém mení?

Aj voliči v Taliansku sa vyslovili jasne. Vo voľbách do každej z komôr talianskeho parlamentu získali euroskeptické strany (Berslusconiho koalícia a protestná strana Piera Grilla) spolu približne 54% hlasov. V Smemovni reprezentantov však majú podobný mechanizmus, ako v Grécku, a preto víťazní (ex?)Komunisti získajú prémiové poslanecké mandáty pre víťaza volieb a počet poslancov bude opačný, ako pomer hlasov.

V talianskom Senáte to však zrejme tak jednoduché nebude a proeurópske sily tam nezískajú väčšinu poslancov. V Taliansku majú však obe komory parlamentu temer rovnocenné postavenie a preto bude zostavenie proeurópskej vlády problematické. Uvidíme, či sa podarí kúpiť potrebný počet poslancov pre vládny tábor, alebo sa budú musieť voľby opakovať. Alebo sa bude opakovať situácia, ktorá viedla k týmto predčasným talianskym voľbám, t.j. že "technokratická" vláda bude dosadená na vrelé odporúčania finančných trhov.

Nech už znásilnenie demokratickej voľby v Taliansku dopadne akokoľvek, na Slovensku netreba nič znásilňovať. Proeurópsku orientáciu tunajších voličov nám môže závidieť nejeden bývalý funkcionár Goldman Sachs.

 

============ Doplnené 26.2.2013 o 8:00 na základe konečných výsledkov

Volebný zisk euroskeptických strán:

Snemovňa (Camera): Berlusconi + Grillo dostali spolu 54,73% hlasov
Senát: Berlusconi + Grillo dostali spolu 54,51% hlasov

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?