Bezletová zóna humanitárneho bombardovania

Autor: Tibor Pospíšil | 15.6.2013 o 9:50 | (upravené 15.6.2013 o 11:41) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  763x

Tak to vyzerá, že tie chemické zbrane, čo pred spojencami tak šikovne skryl Saddám Husajn sa konečne našli. Vraj ich má ďalší bývalý spojenec západu, prezident Sýrie Assad. Fakturačné oddelenie výrobcu niekoľkotonových semienok demokracie už môže pripravovať koncoročnú párty s oslavou výborných hospodárskych výsledkov. A ľud Sýrie sa zasa môže tešiť na sejbu demokracie, ktorá v nich určite zanechá hlboké dojmy a stopy na celý život.

Knižka 1984 od Georga Orwella má dve časti. Prvou je román a druhá časť je akoby návod na používanie jazyka na mocenské ciele. Tak neskutočene presný opis budúcnosti (spolu s knihou Zvieracia Farma), to proste vyráža dych. Neverím v možnosť cestovania časom, ale ak by som mal uviesť nejaký argument "pre", tak by som povedal, že George Orwell sem pricestoval niekde z roku 2030.

Termín humanitárne bombardovanie sa pripisuje Václavovi Havlovi. Nemá zmysel sa prieť s veriacimi o výroky ich Boha, preto na prípadné otázky týmto smerom nebudem v diskusii reagovať. Ale čo bolo, to bolo, terazky tu máme bezletovú zónu. Termín evokuje to, že cieľom je brániť sýrskej armáde používať proti civilistom leteckú vojenskú techniku. Ponechajme teraz bokom otázku, čo sú to za civilisti, proti ktorým je treba používať leteckú vojenskú techniku. Ale my už zo skúseností napríklad z Lýbie vieme, že tá letecká technika zahŕňa aj lietajúce tanky, lietajúce muničné sklady, lietajúce zásoby potravín a mnohé iné lietajúce vojenské objekty, ktoré bežné armády majú zaradené v jednotkách pozemných síl.

No dobre, tak ide o podporu demokratických protivládnych síl, ktoré chcú zvrhnúť krvavého diktátora. Ide o slobodu! O blaho obyčajných občanov Sýrie! Pre takéto ušľachtilé ciele predsa môžeme mierne posunúť význam zopár slov, či nie? Tak určitééé. A keď sa spýtam, koľko príslušníkov protivládnych síl by dostalo americké víza, keby o ne požiadali? To by ste isto posunuli aj spôsob preverovania žiadateľov o víza podobne, ako pred 11.septembrom, všakže?

Nie je kolonizácia, ako kolonizácia. Napríklad India mala to veľké šťastie, že bola kolonizovaná Britániou v čase, keď v Británii zúril neľudský kapitalizmus. Keď prebiehala priemyselná revolúcia, proste západná civilizácia zažívala svoje zlaté obdobie. Kolonizácia, ktorej pozostatky (školský systém, napríklad) dodnes pomáhajú už samostatnému rozvoju Indie.

Existujúci systém demokracie však už dávnejšie narazil na svoje hranice. Rozvoj sa dnes týka už len sofistikovaných systémov prerozdeľovania, mediálnej manipulácie, pokusov oživiť ekonomiku pomocou falošných peňazí z rotačiek štátnych inštitúcií a podobne. Domáce problémy prerastajú politikom cez hlavu, pretože sa im podarilo presvedčiť voličov, že každý môže žiť na úkor niekoho iného. Akurát parlamentom schválené zmeny prírodných zákonov akosi stále nechcú fungovať. A tak treba odpútať pozornosť. A čosi vyfaktúrovať. Ideálne v režime "tajné", t.j. bez zbytočnej "demokratickej" kontroly.

 

Je smutné, že sa to deje. Je smutné, že zodpovednosť za činy šíriteľov demokracie sú aj na rukách každého z nás. Voličov, ktorí legitimizujú tento demokratický systém bezletových zón všade, kde ich prestal poslúchať ich bývalý spojenec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?