Salámová metóda = plazivá cesta k totalite

Autor: Tibor Pospíšil | 28.6.2013 o 9:50 | (upravené 3.7.2013 o 11:12) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  1425x

Je zaujímavé, ako bez problémov prežíva, a to veľmi úspešne, metóda, o ktorej sa všeobecne vie, ako funguje a ako podľa učebnice skončí. Našu slobodu okliešťujú pekne kúsok po kúsku. Stačí postrašiť vonkajším, či vnútorným nepriateľom a už ste na strane „menšieho" zla, už nemáte námietky proti ďalšiemu obmedzeniu slobody. Pretože „tí druhí" by boli ešte horší.

Edward Snowden je vraj pokrytec, pretože uteká pred „demokratickou spravodlivosťou" do krajín, kde keby spravil to, čo spravil doma, tak by už zrejme voňal fialky zospodu. Áno, to je veľmi pravdepodobné. Ale čo teda mal spraviť? Mal sa zmieriť s výrazným nárastom obmedzenia slobôd v USA len preto, že ak by proti nemu chcel vystúpiť a zároveň ochrániť seba samého, tak by musel utiecť do krajiny, ktorá ho do USA nevydá len a práve preto, že majú svoje vlastné záujmy, medzi ktoré ochrana slobody istotne nepatrí?

Salámovú metódu samozrejme používa aj druhá strana. Teraz už budú Američania oveľa ťažšie argumentovať v prospech obhajoby ľudských práv kde-kade po svete, keď sa prevalilo, že oni so špehovaním svojich občanov nemajú problém a niekoho, kto na to upozorní, budú po svete naháňať tak, akoby naháňali najnebezpečnejšieho teroristu. Takže aj tí "zlí" sa budú môcť posunúť k ešte horším.

Podobne slovenská (ale napríklad aj česká) „pravica". Ten výrazný posun doľava si musel všimnúť každý, kto nemá silné modré klapky na očiach. Kalkulácia je jasná: prečo by sme mali presviedčať váhavo ľavicového voliča o skutočne pravicových riešeniach. Však mu ponúknime splnenie jeho etatistických požiadaviek. Pravicový volič aj tak nebude mať inú alternatívu. Fica voliť nebude a kampaň „Voľte menšie zlo" máme už predsa vyskúšanú. To je predsa win-win, či nie? No a predstavte si, že nie. Môžete urážať pravicového voliča aj tuctom blogov denne. Ja som inak dosť chápavý, aj keď mi to niekedy dlhšie trvá. Ale toto sa snažím pochopiť už dlhé roky. Ako môže dehonestácia, či urážky konkrétnej skupiny voličov priniesť volebný úspech?

To skutočne treba svojprávnemu človeku dookola vysvetľovať? Aby pochopil, ako to funguje a ako to skončí? Tí „dobrí" sa posunú ďalší krok smerom ku zlu a tí „zlí" ich budú s veľkou radosťou nasledovať. Ideálne hneď o dva kroky.

Áno, aj ja vidím isté rácio v tom, podržať „druhé najhoršie" riešenie istý čas pre svoj osobný prospech. Akurát to dnešné „druhé najhoršie" je častokrát na úrovni včerajšieho najhoršieho. Takže pochopte prosím aj vy mňa. Nie som už najmladší. Menšie zlo som volil dlhé roky. Pričom ono sa zatiaľ posúvalo stále viac a viac smerom k zlu. Že sa väčšie zlo posúvalo tiež, to už proste prestal byť pre mňa argument.

Aj moja flexibilita má svoje hranice. Proste, čo je veľa, to je príliš. Nevidím zmysel na lekárnických váhach vážiť motivácie Edwarda Snowdena, pretože osobne ho aj tak nepoznám. Čo si myslím, že zmysel má, je pýtať sa, čo všetko, akým spôsobom, v akom rozsahu a pod akou formou kontroly si o nás zaznamenávate? Však ak nerobíte nič zlé, nemáte čo skrývať? Či?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?