Ako kúpiť diaľkovú letenku za dobrú cenu

Autor: Tibor Pospíšil | 28.6.2013 o 14:03 | Karma článku: 11,94 | Prečítané:  17276x

Podelím sa s vami o zopár odpozorovaných skutočností, súvisiach s hľadaním a nákupom letenky do vzdialených krajín za rozumnú, až nízku cenu. Niektorí z vás v mojom článku možno nájdu aj odpovede na otázky, ktoré sú s leteckým cestovateľským biznisom spojené.

O tom, ako cestovať po svete za rozumné peniaze som písal približne pred dvoma rokmi. Dnes by som sa chcel venovať niektorým súvislostiam a pre nezainteresovaného možno až zvláštnostiam, ktoré sú s letenkami spojené.

 

Chcem letieť ďaleko a lacno, je mi jedno kam

S takýmto prístupom sa dajú získať letenky skutočne lacno. Ak cestujete sám (sama), alebo sa viete na cestu zorganizovať v priebehu desiatok minút (jednotiek hodín), tak do roka sa vyskytne viac skutočne výhodných ponúk, ako je bežná doba dovolenky zamestnanca. Dve či tri skutočne dobré ponuky (ak vám nezáleží na destinácii) chytíte. Pri tomto prístupe je dobré vopred získať prehľad o klimatických podmienkach v rôznych častiach sveta. Rozhodovať sa budete musieť rýchlo a je dobré vedieť si vybrať termín s aspoň prijateľným počasím. Lebo akokoľvek lacná letenka do centra hurikánovej oblasti predsa len nemusí byť nakoniec taká výhodná.


Chybný tarif

Úplne najlepšie ceny diaľkových leteniek získate tak, že narazíte na chybný tarif. Proste v leteckej spoločnosti sa niekto pri zadávaní tarifu (ceny letenky pre konkrétnu destináciu) do systému pomýlil. Zabudol vložiť palivové príplatky. Alebo vložil len príplatky, ale s nulovou cenou letenky. Chybu môže spraviť aj konkrétna internetová rezervačná centrála, u iných rezervačných centrál je cena v poriadku.

Ak ste narazili na chybný tarif a skutočne ho chcete využiť, letenku treba kúpiť okamžite. Už o pár minút to môže byť opravené. Platiť treba on-line, najlepšie platobnou kartou. Nevýhoda chybného tarifu je totiž v tom, že či už letecká spoločnosť, alebo rezervačná centrála sa bude snažiť minimalizovať škody. Takže aj keď dostanete do mailu elektronickú letenku (e-tix), nemáte isté, že skutočne odletíte. Na internete môžete nájsť spústu diskusií k právnemu, či morálnemu pozadiu chybných tarifov. Ja osobne to beriem ako hru. Nevidím zmysel sa sťažovať v organizáciách na ochranu spotrebiteľa a podobne. Aj keď aj to som skúsil s cieľom sa dozvedieť, ako to bude prebiehať (neuspel som).

Ak niekto kúpil diaľkovú letenku za zlomok ceny, vôbec to neznamená, že dostane horšiu službu. Či nebodaj bude letieť s vyšším bezpečnostným rizikom, horším lietadlom a podobne. Jediná opodstatnená obava je, že vám letenku zrušia hoci aj 2-3 týždne po jej nákupe. Takže opatrne s nákupom ďalších cestovateľských služieb.


Letenka s prestupom

Priama letenka z Viedne na Maledivy stojí povedzme 1000,- euro. Letenka s tou istou spoločnosťou, ale na trase Miláno - Viedeň - Maledivy stojí už len 700,- euro, pričom v tej cene je o jeden (spiatočný) let viac. Nehľadajte v tom teraz žiadnu logiku, to by bolo na samostatný článok.

Ale povedzme, že vás napadne kúpiť tú lacnejšiu letenku s tým, že nastúpite až vo Viedni a na spiatočnej ceste vystúpite už vo Viedni. Ale takto sa vám to určite nepodarí. Akonáhle nenastúpite na prvý segment (Miláno - Viedeň), celá letenka prepadá. Čo má väčšiu šancu na úspech, je pokúsiť sa vynechať posledný segment a na spiatočnej ceste vystúpiť už vo Viedni. Problém bude s batožinou. Pri spiatočnom odlete z Maledív vám budú chcieť batožinu poslať až do Milána. Môže sa vám podariť pracovníkov na check-in-e presvedčiť, aby vám batožinu poslali len do Viedne. Ak sa vám to nepodarí (nemáte na to žiadny nárok), môžete vo Viedni vystúpiť a čo najskôr zamestnancom leteckej spoločnosti povedať, že do Milána už nechcete letieť. Donútiť vás samozrejme nemôžu, ale bude lepšie, ak ich dokážete dôveryhodne presvedčiť napríklad o zdravotných problémoch.

Prestupná letenka môže mať aj relatívne pochopiteľnú nevýhodu. Že v mieste prestupu budete na ďalší spoj čakať veľmi dlho. Pri lacných letenkách vám nikto hotel nezabezpečí a už vôbec nezaplatí. Pričom ceny sú skutočne nastavené tak, že s dlhším prestupom je letenka (niekedy aj výrazne) lacnejšia.


Open-jaw letenka

Letenky s prestupom sú teda výrazne lacnejšie, ako priame letenky na tej istej trase. Ďalším faktorom, ktorý znižuje cenu letenky je open-jaw letenka. Povedzme, že chcete letieť do New Yorku a nebude vám vadiť, že odlet bude z Budapešti a návrat bude do Prahy. Proste na spiatočnej ceste priletíte na iné letisko ako to, z ktorého ste odlietali. Ak teda hľadáte letenku do konkrétnej destinácie, vyplatí sa skúsiť hľadať letenky s odletom z jedného letiska a návratom na iné. V rezervačných systémoch sa to označuje ako Multi-city, či Návrat z iného mesta. Podobne to funguje aj na cieľovej strane. Priletíte do New Yorku, ale odlietať späť budete z Bostonu. Samozrejme si musíte dať pozor, aby ušetrené peniaze vyvážili komplikácie, ktoré vám open-jaw smerovaním vzniknú.

 

Stop-over (prerušenie cesty)

Letenka s prestupom môže mať aj výhodu. Napríklad v tom, že v mieste prestupu môžete stráviť dlhší čas, pri jednej ceste môžete navštíviť viacero destinácií. Povedzme, že letíte z Európy do Južnej Ameriky s prestupom v New Yorku (na Floride, či inde). Konkrétny tarif môže umožňovať prerušenie cesty v New Yorku na pár dní bez toho, aby to zvýšilo cenu letenky. V internetových fórach, kde môžete nájsť tipy na dobré ceny leteniek sa často dozviete aj to, či daný tarif umožňuje stop-over, prípadne koľko je treba si priplatiť. Letenku potom hľadáte a rezervujete ako Multi-city, zadáte ju po jednotlivých častiach. Niektoré tarify dokonca môžu dovoľovať viacero prerušení. Napríklad pri ceste z Európy do Austrálie sa môžete na ceste tam zastaviť v Singapúre a pri ceste späť v Hong-kongu.


Chcem letieť do konkrétnej destinácie, letenku si viem kúpiť vo veľkom predstihu

Pri tomto type zadania odporúčam využiť výhodu v tom, že čím skôr dopredu, tým viac možností (napríklad termínových, prestupových) máte. Ďalej vám to môže zlacniť aj nákup ďalších služieb, ako je ubytovanie v hoteli, či prenájom auta. Ktoré môžu byť lacnejšie, ak si ich zabezpečíte s väčším predstihom. Pri diaľkových letenkách je rozumný predstih cca 6 mesiacov dopredu. Môžete využiť akciové ceny obľúbenej leteckej spoločnosti, či akciové ceny ak chcete odlietať z konkrétneho letiska. Napríklad letenky z Viedne patria k tým drahším, ale pre niekoho má cenu aj pohodlie, že sa nemusí k odletu presúvať niekde ďalej. Ak si však letenky napríklad do USA či Ázie viete kúpiť s predstihom, ani odlet/prílet z Viedne nemusí letenku výrazne predražiť.


Kombinácia viacerých leteckých spoločností

Ak máte všetky segmety (jednotlivé lety) na jednej letenke, a teda letíte buď lietadlami jednej leteckej spoločnosti, alebo jej partnerskými spoločnosťami, problém zmeškaného letu po trase je oveľa viac problém leteckej spoločnosti, ako váš. Dokonca v istých prípadoch máte právo na zabezpečenie odškodnenia, či zabezpečenie ubytovania.

Horšie je to v prípade, keď napríklad do Ázie letíte klasickou leteckou spoločnosťou a v rámci Ázie sa plánuje presúvať miestnou nízkonákladovkou. Ak na spiatočnej ceste zmeškáte odlet do Európy, je zle. Jednak treba na možnosť tohto problému pamätať pri plánovaní a ja odporúčam aj finačnú rezervu (napríklad kreditnú kartu) pre prípad, že si budete musieť kúpiť novú spiatočnú letenku.

 

Budem rád, keď sa v diskusii spýtate na veci, ktoré som nespomenul, alebo vám nie sú jasné. Aj z otázok sa človek dokáže mnohé naučiť a ja sa učím rád. V každom prípade, šťastnú cestu.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?