Referenčný prehľad cien leteniek

Autor: Tibor Pospíšil | 22.7.2013 o 9:37 | Karma článku: 12,46 | Prečítané:  10425x

Ak sa zaujímate o nákup leteniek za dobré ceny, isto ste si už položili otázku: Čo už je dobrá cena letenky? Mám letenku kúpiť už v tejto akcii, alebo bude ešte lepšia? Ponúkam stručný prehľad referenčných cien pre rôzne destinácie.

Moje kalkulácie cien leteniek sa týkajú ceny pre odlet (odjazd) z Bratislavy a okolia. Keďže dobré ceny sú nezriedka s odletom zo vzdialenejších letísk, moja kalkulácia zahŕňa aj cenu dopravy na tieto letiská.


Koľko ušetrím s chybným tarifom?

Na začiatok je dobré ujasniť si cieľ, ktorý hľadaním dobrej ceny letenky sledujem. Napríklad nákupom letenky s chybným tarifom sa dá ušetriť niečo okolo 300 euro za jednu spiatočnú letenku. To pre niekoho môže znamenať, že si bude môcť dovoliť letieť do exotickej destinácie, a pre niekoho iného to môže byť len zníženie nákladov na cestu. Napríklad nedávny chybný tarif Austrian Airlines dovoľoval nákup letenky do Pekingu za cca 300 euro (cena vrátane potrebného prípoja do Ženevy) a doteraz platný chybný tarif Qatar Airways umožňuje nákup letenky z Budapešti do Doha (Katar) za 165 euro v ekonomickej a za cca 500 euro v biznis triede (ceny z Budapešti, kde cenu dojazdu nekalkulujem).


Po Európe za desiatky eur

Časy korunových leteniek sú zrejme nenávratne preč. Dnes sú cenovým dnom spiatočné letenky za desiatky eur. S nízkonákladovými leteckými spoločnosťami sa za desiatky eur dostanete do destinácii v Európe, niekedy možno aj kúsok ďalej. Ak má niekto obavu z cesty nízkonákladovkou, je to obava falošná. Nie, že by nebolo treba akceptovať mierne iný biznis model týchto spoločností, ale otázky ohľadne bezpečnosti, poskytovaných služieb a podobne nie sú na mieste.


Pod 200 eur po celej Európe

Letenku do Barcelony, a to aj na prázdniny, môžete kúpiť (samozrejme v predstihu, povedzme vo februári, marci) za 100 eur. Na Costa Brava je to z letiska vlakom za 5 eur cca 2 hodiny. Letenky do väčšiny európskych destinácií zoženiete v predstihu výrazne pod 200 euro, cieľová dobrá cena je mierne nad 100 euro za spiatočnú letenku z Viedne, či Budapešti. Čo sa týka dovolenkových cieľov, ani letenka na Kanárske ostrovy výrazne pod 200 euro nemusí byť problém.


Diaľková letenka pod 500 euro

Za diaľkový považujem let s trvaním 7 a viac hodín. Napríklad New York, Maledivy, Srí Lanka a podobne. Suma 500 euro za spiatočnú letenku je zlomová preto, že aerolinky si na týchto vzdialenostiach rátajú okolo 450 eur ako poplatky. Kedysi to boli len letiskové poplatky, dnes sa tam skrýva aj palivový príplatok cca 250 eur. A preto, aj keď má diaľková letenka tarif povedzme 50 eur, cena pod 500 eur je už skutočne dobrá cena. New York za mierne nad 400 euro za spiatočku (prízvukujem: náklady rátam z Bratislavy, Viedne, či Budapešti) je už skutočne vynikajúca cena. V každom prípade, mierne pod 500 eur sa s väčším šťastím dá dostať do „prefláknutejších" cieľov, kde sa lieta hodne a preto sú vďaka konkurencii ceny prijateľnejšie.


Za mierne nad 600 eur sa dá dostať skutočne ďaleko

To už zoženiete destinácie aj v Južnej (či strednej) Amerike, Bangkok, či Tokio. Aktuálne napríklad za teplom do Karibiku cez našu nasledujúcu zimu pod 600 euro a to s možnosťou prerušiť cestu a pozrieť si Miami, či New York. Pri väčšom šťastí sa pod 700 eur za spiatočku dokážete pozrieť aj na Havajské ostrovy. Za krásami národných parkov západu USA to za 600 eur určite zvládnete. Ak je váš rozpočet na spiatočnú letenku mierne nad 600 euro, dokážete si cestu naplánovať a letenku kúpiť v predstihu, budete mať skutočne dobrý výber cestovateľských cieľov.


Austrália a Nový Zéland rozhodne pod 1000 eur

Do týchto, pre nás asi najvzdialenejších destinácii, by nemal byť problém sa dostať výrazne pod 1000 eur za spiatočnú letenku. Okrem ceny by som odporúčal zaujímať sa aj o možnosť prerušenia cesty. Za jednu cenu letenky môžete po ceste vidieť toho oveľa viac. Samozrejme, ak máte dostatok času. Cieľovú dobrú cenu by som pre Austráliu stanovil na cca 700 euro a pre Nový Zéland povedzme na 800 eur.

 

Exotické a drahé destinácie

Ak sa chcete pozrieť do veľmi vzdialených a skutočne exotických destinácii, kde konkurencia leteckých prepravcov nie je veľká, za letenku zaplatíte hodne. Ale napríklad pre potápačov je aktuálne platná cena 700 euro za spiatočnú letenku z Prahy na súostrovie Palau. Ako najdrahšiu destináciu som zatiaľ vyhodnotil Francúzsku Polynéziu, ostrov Tahity. Tu je letenka mierne nad 1000 eur už super akciová cena.


Letenka okolo sveta

Aj mojim cestovateľským cieľom bolo dlhý čas letieť okolo sveta. Sledoval som ponuku RTW (round the world) leteniek. Až kým som pochopil, že je to zväčša špeciálny produkt, ktorý má aj špeciálnu cenu. Pretože s letenkou na Nový Zéland a späť nalietate vzdialenosť okolo sveta, po ceste sa môžete pozrieť na mnohé iné miesta, ale za cenu výrazne nižšiu, ako cena klasickej RTW letenky, pri ktorej skutočne obletíte svet dookola. Dnes by pre mňa bolo dôvodom na kúpu RTW jedine to, že by v trase bola nejaká veľmi drahá cestinácia, konkrétne napríklad Tahity. Sranda je, že aktuálne je takáto letenka v ponuke. Akurát pre cestu okolo sveta je potretný minimálne mesiac, a to je pre mňa ešte nepredstaviteľnejšie, ako „vyhodiť" za letenku aktuálne platných cca 1550 eur.

 

Ak vám v texte chýbajú linky na niektoré konkrétne príklady, je to preto, že by to správcom blogu sme bolo zrejme vyhodnotené ako nepovolená reklama. Ak má niekto záujem o konkrétnosti, pošlite mi mail, či súkromnú správu v diskusnom systéme.

Šťastnú cestu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?