Bitka o plyn: červení vs. modrí

Autor: Tibor Pospíšil | 16.9.2013 o 12:50 | Karma článku: 7,06 | Prečítané:  1259x

Politická súťaž je v dnešnej dobe čisto ideologický súboj, vedený mediálnymi zbraňami hromadného oblbovania. Hlas voliča, ktorý by sa chcel rozhodovať na základe kritického posúdenia faktov má oveľa nižšiu váhu, ako by zodpovedalo matematickému vyjadreniu podľa počtu zúčastných voličov. Aktuálny súboj o plyn je výbornou príležitosťou vysvetliť vám, ako to vidí informovaný a čoraz silnejšie rozhodnutý nevolič.

Červenú zmluvu o prevzatí stratovej SPP štátom pripravoval súkromný subjekt z liahne finančných žralokov. Modrí to kladú na úroveň vlastizrady, pretože súkromné straty budú hradené štátnym rozpočtom. Keď ten istý rozpočet hradí straty írskych a španielskych špekulantov v oblasti nehnuteľností, globálnych špekulantov o oblasti finančných trhov, či nemeckých štátom vlastnených zemských bánk, tak to bolo naopak európsky zodpovedné rozhodnutie.

V jednom sa však červení a modrí zhodnú. Ako vysvetľoval červený náčelník v Kmotor-TV, pre istotu bez oponenta, straty nebude znášať štátny rozpočet. Podobne ako modré straty z euroválova. Asi to celé zatiahnu Marťania z tímu ECB, ktovie.

Prečo je vlastne prevzatie SPP štátom zlé? Pretože SPP generuje a zrejme aj naďalej bude generovať straty. A to zjavne aj v prípade, keby SPP štátom prevzaté nebolo. Pretože modrí navrhujú, aby tie straty niesli doterajší akcionári. Mimochodom, aj dnes je to z 50% štát.

Červený náčelník sľubuje, že pomocou plnej kontroly nad SPP zabezpečí nízke ceny plynu. Modrí oponujú, že to sa dá zabezpečiť aj bez prevzatia plnej straty SPP. Takže, a to si dovolím zdôrazniť: modrí akceptujú stratovú SPP a hradenie polovice jej strát zo štátneho rozpočtu. Modrí, rovnako ako červení, chcú zabezpečiť výhodnú cenu plynu pre občanov. Čo určite modrí nenavrhujú, je zmena ekonomických nastavení tak, aby SPP už stratová nebola.

Prečo je SPP vlastne stratový podnik? Však je to defacto monopol na dodávky plynu. Riadenie podniku je v súkromných rukách. Za týchto okolností by to muselo byť sakra zlé riadenie na úrovni pravidelných defraudácii, aby bol podnik dlhodobo v strate a dokonca sa aj do budúcnosti rátalo s pokračovaním v tomto trende.

Takže si dovolím kvalifikovane zašpekulovať, že SPP je v strate z podstatnej časti preto, že štátna regulácia im nedovolí predávať plyn za ceny, ktoré pokrývajú aspoň náklady.

Ešte raz to zopakujem: ani jeden z borcov modrého tímu nenavrhuje postaviť SPP z hlavy na nohy a dovoliť mu predávať plyn občanom aspoň za nákladové ceny. Borci modrého tímu navrhujú ponechať takto definovanú reguláciu ceny plynu, akurát ju realizovať iným spôsobom a zo štátneho rozpočtu hradiť len polovicu vzniknutej straty.


No a teraz skúste tú modrú rozprávku, že monopol musí byť regulovaný aj v pravicovom ponímaní správy štátu. Keď v prípade plynu je úplne jasné, že regulácia nebude odborná v zmysle držania ceny na úrovni nákladov s primeraným ziskom, ale na politicky určenej úrovni s cieľom kúpiť si relevantnú časť voličov.

Tak, ako podstatou môjho názoru, že neexistuje žiadny verejný záujem, je to, že nerozhoduje záujem, ale forma jeho realizácie, tak aj môj názor na štáte regulácie je taký, že nie je problém regulácia samotná. Problém je to, že štátna regulácia bude vždy len a práve politická súčasť marketingového oblbovania. Zo všetkými negatívami tohto prístupu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?