Bude vám 400 eur základného príjmu stačiť?

Autor: Tibor Pospíšil | 18.9.2013 o 9:10 | Karma článku: 8,37 | Prečítané:  1619x

Iniciatíva za presadenie nepodmieneného základného príjmu sa konečne dostala k definovaniu mesačnej sumy, ktorú by mal dostávať každý občan EÚ. V pomeroch Českej republiky je to vraj 400 eur mesačne. Nechajme však teraz otázku konkrétnej sumy bokom. Podobne otázku, či základný príjem v Nemecku a na Slovensku má byť rovnaká suma. Rozoberme si dôsledky samotného ideového zámeru a odôvodnenia požiadavky na základný príjem.

Podle iniciativy by si člověk díky této dávce vybíral jen zaměstnání, které je pro ně smysluplné, bez tlaku na zajištění rodiny.

Ak to preložíme do zrozumiteľného jazyka, základným príjmom by sa mala zrušiť nevyhnutnosť vykonávať (aj) takú činnosť, ktorej výsledky skutočne niekto iný potrebuje. Potrebuje v zmysle, že vám je za výsledky vašej práce ochotný dobrovoľne dať výsledky nejakej svojej činnosti, ktoré zasa potrebujete vy. Proste kašľať na nejaké prízemné a materiálne potreby druhých, človek by mal robiť len to, čo ho vnútorne napĺňa.

A to isto uznáte, že napríklad chvíle, strávené s rodinou prechádzkami v malebnej prírode vás budú napĺňať oveľa viac, ako úmorná práca v horúčavách na poli pri poľnohospodárskych prácach, či v noci niekde v pekárni pri horúcej peci.

Nedpodmienený základný príjem je vraj ľudské právo. Preložené do zrozumiteľnej reči, je to nárok. Pretože uznanie práva na vykonávanie len subjektívne napĺňajúcich činností bude musieť byť na druhej strane vyvážené (násilím) stanovenými povinnosťami pre inú časť občanov. Povinnosťou produkovať tie prízemné materiálne statky a služby, ktorých produkcia však nikoho vnútorne nenapĺňa. A nemá prečo ich inak robiť, keďže základný príjem mu zabezpečil slušný život bez nutnosti poskytovať na trhu skutočne žiadané služby.


Že základný príjem, a to predovšetkým jeho odôvodnenie, je do neba volajúca hlúposť, to by malo byť jasné každému absolventovi základnej školy. Nie však pánom akademikom. Pretože v ich svete to skutočne funguje tak, ako navrhujú. Práve oni majú tú výsadu, venovať sa činnostiam podľa svojho gusta bez toho, aby ich výsledky niekto reálne potreboval. Bol ochotný ich dobrovoľne vymeniť za svoju produkciu. Dokonca, keď plebs náhodou napadne, že by chcel ich prácu kontrolovať a hodnotiť, rozpúta sa tým mediálne besnenie proti demokraticky zvolenému predstaviteľovi toho plebsu, ktorý si dovolí neuznať pridelenie vedeckej hodnosti jednému z vyvolených.


Zkrátka, když hovoří akademici o odbornosti, nemyslí se tím odbornost v běžném slova smyslu. Martin Putna se stal profesorem, protože kamarádí se správnými lidmi, trousí správné intelektuálské fráze, zastává správné politické názory, chodí do těch správných průvodů a nosí ty správné cedule. V sociologii se zase používá slovo status. Prostě buď patříte ke správné sociální vrstvě, nebo ne, schopnosti s tím nemají nic společného.


Takže ak máte občas nutkanie niečo také, ako je základný príjem podporiť, dobre si predtým zvážte, či máte ten správny sociálny status. Či vám náhodou nehrozí, že budete zaradený medzi tých, čo budú na tej druhej strane. Na strane tých, čo budú násilím donútení zabezpečiť druhú stranu mince ponúkaného práva, a to síce nároky na materiálne potreby z toho práva vyplývajúce.


Ono je to totiž celé úplne naopak. Právo, ktoré je veľkej časti občanov upierané, je právo slobodne vymieňať výsledky svojej práce s inými občanmi. Zdanenie výsledkov práce od prvého centu vytvorenej hodnoty je zločin proti ľudskosti. A nejde len o priame výpalné (áno, aj tzv. odvody sú len výpalné) od prvého centu príjmu, ale aj o administratívne prekážky výkonu činností a slobodnej výmeny ich výsledkov. V našom priestore je to ešte bolestivejšie, ako v „západnom" svete. Zdanenie nízkych príjmov (povedzme do 1000 eur ceny práce) je na Slovensku vyššie, ako napríklad v susednom Rakúsku, a to teda Rakúsko nepatrí k žiadnym daňovým rajom.

Ak budete nabudúce rozmýšľať o svojich občianskych postojoch, o dôležitosti jednotlivých rozhodnutí, ktoré činíte, skúste sa zamyslieť aj nad tým, ktoré rozhodnutie má potenciál väčšiho prínosu pre spoluobčanov. Je to rozhodnotie koho voliť, alebo má väčší prínos správna odpoveď na otázku: „S bločkom, alebo bez bločku?", povezdme v kaderníctve, pri využití menších služieb remeselníka a podobne.

Samozrejme, úplne najlepšie by bolo postaviť veci z hlavy na nohy. Ale to si žiaľ veľká väčšina spoluobčanov neželá. Takže treba postupovať postupne. A bez bločku.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?