reklama

Ukrajinská mobilizácia do občianskej vojny

Aj na Slovensku sa nájde spústa takých, čo by vraj zobrali zbraň a išli brániť vlasť v prípade, že by k nám prišli Rusi. Často demagogicky porovnávajú súčasnú situáciu Ukrajiny so situáciou Československa v roku 1968. Ale nie sú Rusi, ako Rusi a hlavne: nie je vojna, ako vojna. Kým teda zoberiete do rúk zbraň, skúste si prečítať nasledovnú úvahu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prvom rade považujem za potrebné zdôrazniť, že tento článok nemá za cieľ hodnotiť to, kto je v ukrajinskom spore v práve a kto je ten zlý. Súcitím so všetkými občanmi Ukrajiny a je mi veľmi ľúto, do akej situácie sa dostali. Pretože to budú občania Ukrajiny, ktorí budú najviac postihnutí. A to je tragédia.

Ukrajina mobilizuje do národnej gardy. Ktorá bude podriadená ministerstvu vnútra, nie ministerstvu obrany.

Ak teda Ukrajine hrozí invázia z Ruska, prečo nemobilizujú armádu? Prečo sú potrebné nové ozbrojené jednotky, a to vyňaté z pôsobnosti ministerstva obrany? Prečo na ochranu východnej hranice nepostačujú armádne jednoty, ktoré sú tam umiestnené, alebo ktoré by tam boli presunuté?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z rozprávania rodičov viem, že v roku 1968 bola spoločnosť v Československu vo veľkej miere jednotná a stála za reformnou (hoci komunistickou) politickou reprezentáciou. Agresia vojsk Varšavskej zmluvy bola skutočne externá agresia jasne identifikovateľných cudzích vojsk. Ktoré vnútri krajiny až na veľmi malé výnimky nemali podporu. Áno, vtedy bola zvonka napadnutá moja vlasť, Československo. Zvonku k nám vtrhli „Rusi na tankoch".

Situácia na Ukrajine je však diametrálne odlišná. Vojenský veliteľ ukrajinskej krymskej vojenskej posádky, menovaný novými, „pro-európskymi" vládcami prešiel na druhú stranu pár dní po svojom menovaní. Podobne na druhú stranu húfne prechádzajú aj ukrajinskí vojaci. Možno aj preto, že sú to Rusi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je veľmi ťažké odhadnúť scenár, akým by sa „vpád Rusov" na Ukrajinu odohral, resp. on sa už tak odohráva. Nebude (nie je) to jasne externý vpád cudzej armády bez podpory vnútri „napadnutej" krajiny. Proti vôli občanov, žijúcich na „napadnutom" úzení. Nie je a nebude to vojna medzi štátmi. Je, či bude to vojna občianska.

No a to je sakra veľký rozdiel. Preto je potrebné verbovať sily, lojálne akutánym vládcom Ukrajiny a nie armáde. V ktorej sú nezanedbateľným počtom zastúpení aj vojaci ruskej národnosti, Rusi.

Národná garda má mať charakter vojenskej formácie s cieľom chrániť zákon. Patriť bude pod ministerstvo vnútra. Predpokladá sa, že v mierových časoch bude úlohou jej príslušníkov ochrana verejného poriadku, štátnikov, diplomatov či strategicky významných objektov. Ich poslaním bude aj zabrániť ozbrojeným konfliktom a iným provokáciám na štátnej hranici, ako aj zneškodňovanie ozbrojených zločincov, informovala agentúra Ukrinform.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ozbrojenom konflikte, ktorý žiaľ reálne hrozí, budú bojovať občania Ukrajiny proti občanom Ukrajiny. Že istá časť tých občanov bude podporovaná z Ruska, že na ich strane veľmi pravdepodobne budú bojovať aj ruské jednotky (občania iných štátov), nemení vôbec nič na tom, že pôjde o vojnu občiansku.

Irak, Egypt, Líbya, Sýria ..... Všade tam záujmy mocností rozpútali občiansku vojnu. Postavili jednu časť občanov proti druhej časti občanov tej istej krajiny. Aj keď sa na bojoch zúčastňujú aj vojenské jednotky (či občania) iných štátov, vo svojej podstate ide o vojnu občiansku. Nemôžete sa tam postaviť so zbraňou „na ochranu vlasti" bez toho, aby ste nezabíjali svojich spoluobčanov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa delila bývalá Juhoslávia a prebiehala tam občianska vojna, dosť som rozmýšľal o tom, čo by som v podobnom prípade robil ja. Keby sa to nebodaj stalo v Československu, či teraz na Slovensku. Čím ďalej, tým viac som stotožnený so svojim vtedajším rozhodnutím: v podobnom prípade by som utekal kade ľahšie. Do svojich spoluobčanov strieľať nebudem.

Vo vojne medzi štátmi sa ešte dá s prižmúrením oboch očí uvažovať o tom, že záujem môjho štátu je aspoň z časti aj mojim záujmom. Avšak v prípade konfliktu, aký sa odohráva na Ukrajine ide jasne o záujmy rôznych skupín vnútri jedného štátu, ktoré sú podprované, či ich násilný stret bol vyprovokovaný aj záujmami mocností. A týmto zoskupeniam nikdy nepôjde o záujem občanov danej krajiny.

Padnúť (bojovať) za vlasť, o tom by sa dalo uvažovať. Padnúť za svojho oligarchu, finačnú skupin(k)u, tak pred takouto ponukou je treba utekať, čo len sily stačia. Ideálne by samozrejme bolo nedať sa (ako spoločnosť) do podobného konfliktu zatiahnuť, ale to je zjavne rovina naivného želania.

Tibor Pospíšil

Tibor Pospíšil

Bloger 
  • Počet článkov:  305
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Léta už tajím svoji příslušnost,k zemi co vyměnila hrubost za slušnost,bo se mi nelíbí morální předlohy,čili papaláši hrající si na Bohy. ...Upřímně řečeno trochu teskno mi je,že nám stačí DEMO-Demokracie.ˇ(c) Tomáš Klus Zoznam autorových rubrík:  Menej štátuTúlavé zápiskyÚvahyFinancieFinančná poradňaZábavná logikaNebuď ovcaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu