Prečo „zadarmo“ začalo vadiť práve u vlakov?

Autor: Tibor Pospíšil | 6.11.2014 o 18:47 | (upravené 6.11.2014 o 19:29) Karma článku: 10,52 | Prečítané:  2991x

Ja som v podstate aj rád, že ešte stále sú veci, ktoré ma dokážu prekvapiť. Ako napríklad petícia proti vlakom zadarmo. Rozmýšľal som, skutočne som sa snažil, ale nepodarilo sa. Nepodarilo sa mi pochopiť, prečo to „zadarmo“ začalo vadiť práve teraz a práve u vlakov?

Niekde som čítal, že táto konkrétna ficovina je už vrchol populizmu. Ja teda taký optimista zďaleka nie som a neverím, že rakovina socializmu sa týmto nebodaj zastaví. Ale iné som chcel. Prečo vadia vlaky a nevadí napríklad:

Diaľnice zadarmo, resp. za smiešny poplatok

Diaľnice môže využívať len určitá skupina obyvateľov. Zhruba platí dokonca to, že čím bohatší človek, tým viac sa môže po diaľniciach voziť zadarmo, t.j. na účet (napríklad) obyvateľov Kráľovského Chlmca, ktorí si musia vystačiť s rozmlátenými okreskami. Pričom dopravu po cestách možno potrebujú oveľa viac, ako ja na víkendové výlety.

Zdravotníctvo zadarmo

Ak sa niekto obáva, že vlaky zadarmo budú preplnené študentmi a dôchodcami len preto, že môžu cestovať zadarmo, nech skúsi návštevu zdravotníckej ambulancie. Nič proti potrebe sociálnej komunikácie, ale čo ak niekto skutočne potrebuje služby lekára? Prečo sa pre potreby sociálnej opatery nevyčlenia iné kapacity a používajú sa na to zdravotnícke zariadenia?

Školstvo zadarmo

Ako rodič som bol na rodičovskom združení na strednej škole dva krát. Prvý a posledný. Hlavným bodom totiž nebolo vzdelávanie, ale dochádzka. Nechápem, prečo je neúčasť na vyučovaní vo výberovej škole problém? Ak si niekto za štúdium zaplatí, tak nech si kľudne blicuje. Hoops, ale keď ono je aj toto výberové štúdium zadarmo, t.j. škola dostáva zaplatené zo spoločného. Teda za účasť. Študenti, ktorí by sa v škole chceli skutočne vzdelávať, majú proste smolu.

Kultúra zadamo

Len aby nám hipsteri ukázali, kto tu skutočne vládne a kto má právo určovať, čo je skutočná kultúra.

 

Tých chorých zadarmo je oveľa viac. Vlaky zadarmo sú aj podľa môjho názoru poriadna ficovina. Ale oveľa viac som smutný z toho, že odpor proti tejto konkrétnej ficovine nepramení z presvedčenia, že zlý je samotný inštitút „zadarmo“. Ale z toho, že táto ficovina je červená a nie napríklad modrá, či dnes veľmi populárna zelená. Príde mi to tak, akoby niekomu nevadila rakovina ako taká, ale snažil sa bojovať hlavne proti rakovine prsníka (podobnosť nie je úplne náhodná).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?