Okamih pravdy pre 2.dôchodkový pilier nadišiel

Autor: Tibor Pospíšil | 14.1.2015 o 9:33 | (upravené 14.1.2015 o 10:00) Karma článku: 9,77 | Prečítané:  3369x

Tento rok je prvý, v ktorom sa začnú vyplácať dôchodky už aj z druhého piliera. Tuto si môžete prečítať, ako kreatívne (vo váš neprospech, samozrejme) tie dôchodky vypočítavajú poisťovne, ktoré ich budú vyplácať. Je úsmevné sledovať, ako niekto dokáže zaprieť svoje vedomosti z matematiky, aby vám ukázal, že 2.pilier je predsa len to pravé orechové.

Pôvodne som jasné vysvetlenie, prečo sú „výpočty“ v tomto článku silne zavádzajúce uviedol do diskusie pod ním. Autor však má s kritickými príspevkami na svoju adresu veľký problém, môj príspevok zmazal a vyzval ma na publikovanie samostatného blogu.

Autor počíta pomer medzi mesačným dôchodkom a sumou, ktorú si sporiteľ nasporil a z ktorej sa tento dôchodok vypláca. Čím vyšší pomer (vyššie číslo), tým lepší systém. Snahou matematickej ekvilibristiky je presvedčiť nás, že z 2.piliera dostanete vyšší dôchodok (lepší pomer) ako z piliera prvého.

Pre 2.pilier používa autor čísla z výborne spracovaného článku v N-ku. Kde sa uvádza, že za nasporených 20.000 eur vám dnes ponúkajú mesačný dôchodok 74 eur, porovnávací pomer pre 2.pilier je teda 74 / 20000 = 0,0037.

Snaha je dokázať nám, že zo sociálnej poisťovne dostaneme nižší dôchodok. Z dnešnej priemernej mzdy (838 eur) dnes do sociálnej poisťovne ako dôchodkové poistenia zaplatíte vy spolu s vašim zamestnávateľom mesačne 117,32 eura. Šikovník Martin túto dnešnú priemernú mzdu natiahol prekne 40 rokov do minulosti a vyšlo mu, že za 40 rokov si v sociálke „nasporíte“ 72403 eur. Že dnešná priemerná mzda nie je základom pre dnešné dôchodky, ale pre dôchodky za tých 30-40 rokov? „Ale prosím vás ....“

Šikovník Martin si našiel priemerný dôchodok, ktorý sociálka vypláca, je to cca 400 eur. A vypočítal porovnávací pomer, 400 / 72403 = 0,0055. Čo je temer o polovicu (50%) viac (=lepšie) ako údaj pre 2.pilier. A to prosím šikovník porovnáva nie jablká z hruškami, ale jablká zo súčiastkami od traktora.

Šikovník si preto spomenul na svoje detské časy na plážach Slnečného pobrežia a vynásobil „nasporené“ prostriedky v sociálka bulharskou konštantou s hodnotou 2. Akože sociálka tie prostriedka mala zhodnocovať. Nuž možno mala, ale ak zhodnocovala, tak príspevky z minulých priemerných príspevkov, nie z tých dnešných, ktoré budú základom pre veľmi vzdialené budúce dôchodky.

Šikovník ale pre výpočet pomeru pre sociálku upravil aj to číslo v čitateli. On totiž zobral priemer zo všetkých dôchodkov, aj tých, priznaných pre mnohými rokmi. S prižmúrením oboch očí som ochotný zobrať do výpočtu pre sociálku nasporenú sumu tých 72403 eur s tým, že posun dnešnej priemernej mzdy do minulosti budem považovať práve za ono „zhodnotenie“, t.j. akoby zanedbám infláciu na oboch stranách. Ale pre sumu dôchodku nevidím inú možnosť, ako zobrať priemer z dôchodkov, priznaných v súčasnosti, povedzme v roku 2013, a toto číslo je 450 eur.

Ako tak akceptovateľný porovnávací pomer pre sociálku je teda 450 / 72403 = 0,0062. Pomer akutálnej ponuky pre 2.pilier (pozri vyššie) je 0,0037. Sociálka teda v tomto šikovníkovom ponímaní vypláca dôchodky o 67% (slovom o dve tretiny !) vyššie, ako geniálny kaníkov kapitalizačný zázrak.

Musí to byť pre vás riadny šok, všakže. Ale nie je všetko tak červené, ako sa na prvý pohľad zdá. Pozrime sa na dôvody, prečo je to tak a prečo to žiaľ takto musí byť z princípu. Áno, od začiatku vás klamali a zavádzali. Dôchodok z 2.piliera nikdy nebude vyšší, ako adekvátny dôchodk z piliera prvého. Ten rozdiel snáď postupne nebude tak výrazný, ako vo výpočte vyššie, ale rozhodne bude nezanedbateľný. V neprospech 2.piliera.

 

A že prečo? Pretože nikto vám nemôže dať viac, ako vám oni môžu sľúbiť.

1.dôchodkový pilier nie je priebežný systém. Je to pyramídový systém. Vôbec nie je problém, aby dôchodcovia dostávali dôchodky nie z nasporeného, ale priamym transferom od aktuálne pracujúcich. To by ale znamenalo, že medzi súčasných dôchodcov sa rozdelí len a práve toľko, koľko sa v aktuálnom období vyberie na dôchodkovom poistení. To by však znamenalo, že ako bude pribúdať dôchodcov a ubúdať pracujúcich, tak sa postupne budú dôchodky zo sociálky znižovať. Toto by bol skutočne priebežný dôchodkový systém. Podotýkam, že (z pohľadu čísiel)  udržateľný priebežný dôchodkový systém.

Dnes je však 1.pilier pyramída, úplne zrovnateľná zo systémami typu BMG invest. Budúcim dôchodcom sa sľúbia jasne nereálne výnosy (dôchodky). Kým BMG invest ich vyplácal z budúcich príjmov, štát si na chod pyramídy jednoducho požičia. A bude si musieť požičiavať stále viac a viac.

Takže tu máme „schopnosť“ oligopolných DSS-iek zhodnotiť reálne peniaze 2.piliera plus schopnosť podobne oligopolných poisťovní, od ktorých si kúpiť doživotný dôchodok proste musíte versus schopnosť štátu si požičať. Absolútne nerovný súboj, ktorý 2.pilier nemôže vyhrať, ani keby sa zúčastnené finačné skupiny nejakým zázrakom rozhodli, že si z toho koláča nebudú brať toľko, koľko to dá.

Počul som už aj naivnú predstavu, že štát skrachuje skôr ako 2.pilier. Že štát stratí schopnosť vyplácať dôchodky a majitelia 2.piliera teda budú vysmiati. Nič nie je ďalej od pravdy, ako tento blud. Čo tvorí aktíva 2.piliera, čo myslíte? Minimálne ku koncu sporenia a určite vo fáze výplaty dôchodkov je to úplne jasné: aktívom sú štátne dlhopisy. Iste, nie všetky sú slovenské, ale sme súčasťou eurozóny, a to v dobrom i zlom.

Čo si myslíte, prestane štát vyplácať skôr dlhopisy (aktíva 2.piliera), alebo dôchodky? Ja si dovolím tvrdiť, že ak dôjde k skutočne veľkým problémom, tak dôchodky prestane štát vyplácať ako predposlené. Posledné prestane vyplácať výplaty silovým zložkám.

 

Drahí moji modrí spoluobčania. Ktorí to ešte dokážete, dajte si dole tie modré okuliare a pozrite sa realite priamo zoči-voči. To, čo ste si prečítali v žiadnom prípade nie je obhahoba pyramídového systému existujúcich dôchodkov. Je to len obraz tvrdej reality toho, čomu žiaľ veľký počet inak vzdelaných a svojprávnych ľudí verí. Veľmi nekriticky verí. A viera v niečo tak problematické môže v budúcnosti bolieť. Ja sa vás len pokúšam varovať.

 

Poznámka: autor tohto článku má konto v 2.pilieri od jeho začiatku. Nikdy ani na sekundu neuvažoval nad tým, aby sa vrátil do 1.piliera. Áno, môže sa vám to zdať iracionálne a hlúpe, ale je to moje slobodné rozhodnutie s vedomím všetkého vyššie napísaného.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?