Dôchodky: socialisticky podnikať, kapitalisticky ziskovať

Autor: Tibor Pospíšil | 14.1.2015 o 16:49 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  2193x

Neprestáva ma fascinovať tento geniálny systém. Nálepkami hnusného kapitalizmu maskovaný reálny socializmus istôt (zisky sú privátne, straty socializujeme) pre vybraných podnikateľov. To myslíte skutočne vážne, že smer svoje sľuby zabezpečenia istôt neplní?

A tie mienkotvorné médiá, ako profesionálne to divadlo hrajú. Takže naši neopentaní už pochopili, aké ryžovisko pripravil štát pre životné poisťovne. Ale skutočne to pochopili až teraz? Nebude to rovnako, ako v prípade zdravotných „poisťovní“, keď v slabej chvíľke priznali, že vedeli o „chybách“, ktoré prihrávali pente a kolektívu nezaslúžené desiatky miliónov eur zo spoločného. Ale vtedy to publikovať nemohli. Zlý f.co by to mohol zneužiť. A účel predsa svätí prostriedky, všakže.

Takže k podstate celého dôchodkového tunelu, ktorý bol takto postavený od začiatku sa už nebudeme vracať. A tým sa vlastne vrátime tak do roku 1980, kde to komunisti smerovali veľmi podobne: môžete kritizovať jednotlivé zlyhania za predpokladu, že kritika systému zostane tabu.

No a tak nám zostáva len možnosť miernych úpravy systému. Keďže chyba je v samotnej podstate štátom nanúteného „súkromného“ dôchodkového zabezpečenia, na výber sú veľmi zlé a ešte horšie možnosti. Alebo si niekto vážne myslí, že sa nájde sila (hoci „opozičná“), ktorá by bolo schopná vrátiť nasporené prostriedky späť do rúk ich majiteľov, budúcich dôchodcov? Pričom by nešlo o nič katastrofálne. Väčšiu časť dôchodku bude každý dostávať aj tak zo sociálnej poisťovne. Do 2.piliera smerujú smiešne čiastky, prečo ich nenechať pekne v réžii sporiteľa / dôchodcu? Pretože občania sú svojprávni zásadne len pre účely volieb, t.j. legitimizácie nášho skvelého korporátno-socialistického systému istôt pre vybrané skupiny občanov.

Takže viac-menej s istotou môžeme predpokladať, že „riešením“ bude nakoniec cenová regulácia, t.j. zákonom určená minimálna suma dôchodku, ktorú bude musieť poisťovňa priznať. Preložené do zrozumiteľnej reči to znamená, že kartelové dohody už poisťovne nebudú musieť uzatvárať na nejakých tajných stretnutiach. Návod na výpočet kartelovo dohodnutej výšky dôchodkového plnenia budú mať uvedený priamo v zákone, prijatom parlamentom.

No nie je tento svet krásny? Teda, ako pre koho, samozrejme. Minimálna výška dôchodku bude musieť byť taká, aby pokryla náklady a „oprávnený“ zisk poisťovne. Keďže existujú nutné fixné náklady, bude druhou stranou regulácie obmedzenie subjektov, ktoré dôchodky budú môcť vyplácať. Alebo to proste bude len obchod medzi štátom a poisťovňami v štýle niečo na niečo.

Takže to, čo politici predajú svojim voličom ako ochranu, istotu minimálnej výšky dôchodku bude reálne zabezpečený zisk pre spriatelené poisťovne. Koniec koncov, nebude to nič, čo by sme už dávno nepoznali. Veď predsa bankovať so štátom bolo vždy tak príjemné.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?