Aj ja som bohaté jedno percento

Autor: Tibor Pospíšil | 21.1.2015 o 10:49 | (upravené 21.1.2015 o 11:03) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  2781x

V mienkotvorných médiách nám „nenápadne“ podsúvajú „vedecké“ štúdie o tom, ako 80 najbohatších ľudí vlastní toľko, čo všetci ostatní (áno, tento nadpis článok skutočne pôvodne mal). Alebo že jedno percento najbohatších bude čoskoro vlastniť toľko, čo všetci ostatní dokopy (toto už skutočne tvrdia aj v texte). Ja sa pýtam: a čo je na tom také zlé? Aký je ten pravý dôvod, prečo vás chcú presvedčiť, že s tým treba niečo robiť?

Bohatí sú bohatší, chudobní sú chudobnejší

A nebude to skôr tak, že platí len prvá polovica tohto tvrdenia? Že tú druhú vytvára skôr vypočítaná závisť? Že v skutočnosti bohatnú aj tí chudobní? Skutočne ste presvedčení, že chudobní sa mali (napríklad) pred 20-timi rokmi výrazne lepšie?

Chudobná polovica sveta

Uvedomujete si pri čítaní podobných článkov, aké krajiny tvoria túto chudobnejšiu polovicu sveta? Skutočne je náhoda, že väčšinu z nich tvoria autoritárske až diktátorské režimy? Spoločnosti, kde miera štátneho prerozdeľovania je ešte vyššia, ako v našej socialistickej Európe?

Skúsili ste si údaje o vlastných majetkových pomeroch vložiť do globálneho porovnania bohatstva? Nebojíte sa, že keby niekto skutočne začal tie globálne majetkové nerovnosti vyrovnávať, že s veľmi veľkou pravdepodobnosťou by ste na to doplatili? Možno by ani nebolo treba vyrovnávať úplne globálne, skúste si prečítať príklad o vlastníctve nehnuteľností v poslednej tretine tohto článku.

A čo také zlé vám tí extra bohatí urobili ?

Jedným z najbohatších je napríklad Mark Zuckerberg. Jeho produkt / službu využíva veľká väčšina z vás. Skúsim si tipnúť, že úplne dobrovoľne. No a Mark na tom zbohatol. Keby ste sa chodili tak intenzívne s priateľmi baviť do lokálnej krčmy, tak by možno namiesto Marka zbohatli tisíce lokálnych majiteľov krčmičiek. Je to teda zväčša vaša voľba, u koho utratíte svoje peniaze na slobodnom trhu.

Možno ste o tom doteraz nevedeli, ale približne polovicu svojich príjmov utratíte za služby sociálneho štátu. Ktoré tiež niekto zinkasuje. Myslíte si, že regulácia majetku bohatých sa bude týkať aj ich? Od ktorých si služby už až tak dobrovoľne nekupujete?

 

Ale nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Jeden explicitný a politicky nekorektný príklad:

Jeden Slovák sa po revolúcii rozhodol, že nebude čakať so založenými rukami a začal podnikať. Jeho splátková firma umožnila mnohým spoluobčanom zabezpečiť si rôzne tovary do domácnosti. Ktoré často skutočne potrebovali skôr, ako by si na ne dokázali našetriť. Ale hlavne: ponuku firmy tohto pána využili úplne dobrovoľne.

Čo si myslíte, kto sú tí, čo ho označujú za úžerníka? Za niekoho, kto robil niečo zlé a mal by byť „potrestaný“, hoci len prerozdelením majetku?

Jemu to ale nestačilo. Svoju firmu výhodne predal a keďže majetkové dane ešte neboli úplne likvidačné, založil si charitatívnu organizáciu. Začal štátu konkurovať v oblasti, na ktorú si ten vyhradzuje monopol. Nepríde vám divné, že pri dnešnej extrémne veľkej miere prerozdeľovania stále zostáva tak široký priestor pre súkromnú charitatívnu činnosť? Že je stále potrebné zo súkromných prostriedkov pomáhať skutočne potrebným? Prečo toto sociálny štát už dávno nevyriešil?

Ale jemu ani toto nestačilo. Nebolo mu dosť, že veľmi úspešne konkuroval sociálnej funkcii štátu. On sa rozhodol vstúpiť do politiky. Na úspech v politike sú žiaľ dnes potrebné aj peniaze. A on ich mal, pretože mu ich nestačili zobrať. Dnes už vedia, že to bola ich „chyba“, že by s tým mali niečo robiť. Pretože tento náš pán podnikateľ vyfúkol lukratívny flek zaslúžilému funkcionárovi, ktorí nikdy žiadny súkromný biznis nemusel rozbiehať. Stačila mu legitimácia správnej strany, ostré lakte a jeho vlastná hlava.

 

Závisť vyvolávajúce články vám predkladajú preto, že by chceli získať vašu podporu, či aspoň oslabiť váš odpor voči prerozdeľovaniu, ktoré by radi realizovali. Vyslovene vás klamú v tom, že bohatí si tie peniaze snáď zakopú niekde do skrýše a nikomu z nich nič nedajú.

Pravda je opačná: súdruhom vadí práve to, že bohatí by tie peniaze nejako použili. A že tým často konkurujú ich funcionárskemu pohľadu na svet. Bohatí sú veľmi často bohatí práve preto, že dokážu niečo reálne potrebné vytvoriť. Niečo, čo si od nich niekto dobrovoľne kúpil. A preto hrozí, že nebudú ochotní podporovať fantasmagorické projekty pacientov z parlamentov a vlád, ktorí si potrebujú hlavne postaviť nejaký ten pomníček. Mať možnosť sa za cudzie nechať oslavovať ako „ochrancovia“ chudobných.

Súdruhom proste vadí najviac to, že bohatí si tie svoje miliardy nezoberú do hrobu, ale efektívne ich použijú aj na to, že chudobní už nebudú tak chudobní a nebudú tak závislí na funkcionárskom svete sociálneho prerozdeľovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?