Snehová kalamita: New York vs. Bratislava

Autor: Tibor Pospíšil | 30.1.2015 o 12:36 | (upravené 30.1.2015 o 12:55) Karma článku: 10,59 | Prečítané:  3346x

Sedím v kancelárii v Bratislave, pozerám z okna a vidím to, pred čím som len v pondelok s odretými ušami unikol z New Yorku. Býva dobrým zvykom nadávať v štýle „to sa môže stať len na Slovensku“. Keď si čítam komentáre, požadujúce spojazdnenie dopravy, uvažujem nad tým, ako by sa ich autori cítili začiatkom týždňa v NY.

Na noc z pondelka na utorok, resp. na utorok predpovedali meteorológovia pre veľkú časť východného pobrežia USA snehovú katastrofu. Spravodajské televízie v snahe zaujať používali expresívne výrazy a varovali pred najväčšou snehovou búrkou za posledné desaťročia.

Mal som letenku na pondelok večer, keď podľa predpovede malo snežiť len mierne. Ale poznám už praktiky amerických leteckých spoločností a ja som mal letenku práve na linku, operovanú American Airlines. Preto ma neprekvapilo, keď sa v mojom telefóne objavilo „Canceled“. Že ešte dnes by to lietadlo mohlo odletieť? Že letisko rozhodne nebolo uzatvorené a hoci s problémami bolo schopné lietadlá vybavovať? Nuž, biznis je biznis. A keď náklady na uskutočnenie letu presiahnu straty, spojené s jeho zrušením, americké letecké spoločnosti neváhajú. Zazvoní vám telefón, vy sa predstavíte, ale z druhej strany vám len automat oznámi, že váš let do Európy je v pondelok zrušený a vaša rezervácia je momentálne na štvrtok.

Ja som bol však na podobné komplikácie pripravený a tak sa mi podarilo odletieť ešte v plánový čas (pondelok večer) inou leteckou spoločnosťou.

Keď sme sa v pondelok na obed v chvate balili, snežilo len veľmi mierne. Tak mierne, že to by ani v Bratislave nebolo úplne na kolaps. Nie tak v New Yorku. Autá tam zjavne nepoužívajú zimné pneumatiky, pluh na hlavných trasách (v našom prípade smerom na letisko) som nevidel žiadny.  V podstate to chápem, pretože pri tej hustote dopravy by to bolo zjavne zbytočné.

Nám cesta taxíkom z Manhattanu na letiko JFK trvala namieto bežnej hodiny dve hodiny. A to sme mali šťastie, že sme vyrazili okolo 13:00. Posádka nášho lietadla, ktoré malo odletieť o 17:25 už také šťastie nemala. Dorazili okolo 18:45. Vraj im cesta trvala 4 hodiny.

Opakujem ešte raz: bavíme sa o miernom snežení, ktoré však v NY spôsobilo dopravný kolaps.

To, na čo sa  v NY pripravovali vyzerá podobne, ako dnes husté sneženie v Bratislave. Takéto sneženie do NY nakoniec nedorazilo, ale meteorológovia zasa neboli až tak vedľa. Presnejšie splietli sa o nejakých 200 kilometrov, pretože v Bostone si to už „užili“.

No a v NY sa na toto „katastrofické“ sneženie pripravovali tak, že zakázali dopravu po hlavných ťahoch. Ktoré mali byť voľné len pre záchranné jednotky, prípadne údržbu ciest. Takže ak si niekto myslí, že v NY sa dokážu pripraviť lepšie, ako v Bratislave, tak je to síce pravda. Ale potom nemá zmysel nadávať na kolaps dopravy, pretože v NY tá príprava znamenala zákaz (odstavenie) dopravy.

Akokoľvek tento text tak nevyzerá, považujem opatrenia, prijaté v NY za racionálne. Uznali, že v danej konkrétnej situácii nad prírodou proste nemajú šancu vyhrať a tak sa snažili minimalizovať škody. Takže ak je niečo, „čo sa môže stať len na Slovensku“, tak je to práve to, že nedokážeme akceptovať a prijať prirozdený chod vecí, ktoré pri najlepšej snahe nemôžeme ovplyvniť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?