Grécky predvoj novej európskej hospodárskej politiky

Autor: Tibor Pospíšil | 4.2.2015 o 15:28 | (upravené 4.2.2015 o 16:00) Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1063x

Čo to tí Gréci zasa chcú? Ako si to dovoľujú vyhrážať sa nesplatením dlhov a vystúpením zo „záchranného“ programu? A nebude to v skutočnosti len o tom, že v podstatne nechcú nič iné, ako to, čo nedávno ako riešenie krízy prijala Európska Únia ako celok?

Celá patália s výsledkami gréckych volieb je v médiách zahmlievaná ohýbaním slovníka pomocou príručky Orwell: 1984. Gréci vraj nechcú splácať dlhy. Možno to tak súdruh Cipras skutočne povedal svojim voličom, pretože tí nerozumejú novému európskemu jazyku.

Na rokovaniach s predstaviteľmi EÚ už vraj nebol tak radikálny. Skutočne? Alebo pri tých rokovaniach hovoril to isté, čo doma, akurát v príslušnom rokovacom jazyku? Žiadny štát predsa nespláca dlh (alebo jeho časť) tak, že po splatení sa objem dlhov zníži. Štát si požičia nové peniaze a tými splatí starý dlh. Okrem toho si požičia aj nové peniaze na pokrytie schodku aktuálneho rozpočtu. Objem dlhu teda narastá.

Čo tak výrazne iné chcú tí Gréci? Oni tie dlhy chcú „splatiť“, akurát chcú predĺžiť ich splatnosť. Chcú teda presne to, čo robí so svojimi dlhmi každý štát.

Najnovšie sa Cipras nechal počuť, že by splátky dlhu chcel naviazať na hodpodársky rast. Keď bude hospodársky rast, budú splácať, keď nebude, budú platiť maximálne úroky. A opäť: čo iné je rozhodnutie ECB vykupovať 60 mld. štátnych dlhopisov  mesačne? Je to snaha naštartovať rast európskeho HDP pomocou nových peňazí. Pomocou „uľahčenia“ splácania štátnych dlhov. Opatrenie je naplánované do septembra 2016. Zatiaľ. Ak sa nepodarí dosiahnuť cieľ (naštartovanie rastu), dá sa predpokladať, že program bude pokračovať. Reálne splácanie dlhov štátov eurozóny teda ECB naviazala na naštartovanie hospodárskeho rastu.

Z mediálneho pohľadu to chápem: čítanosť nepustí. Najlepšie predávajú šokujúce správy. Správy o nezhodách a sporoch. Za pravdu a vysvetlenie skutočnej podstaty vecí vám čitatelia nedajú ani cent. Tie výsledky gréckych volieb vlastne všetkým prišli náramne vhod. Európski súdruhovia najprv ukážu principiálny postoj, aby potom mierne zľavili a splatnosť gréckeho dlhu odsunuli o pár rokov do budúcnosti. Grécki súdruhovia zasa predajú svojim voličom schopnosť si tie ústupky vybojovať. Mediálne prostitútky sprostredkujú priamy prenos zo súťaže v ohýbaní významu slov a celých viet. ECB bude nakupovať štátne dlžoby výhradne na sekundárnom trhu. Čo v preklade do slovenčiny znamená, že nechá zarobiť aj prostredníkom, svojim kamarátom z finančného sektora.

No a všetci si budú tajne priať, aby v španielskych voľbách vyhral Podemos. Aby mohli tento Potemkinov cirkus predať svojim voličom opakovane. A keď navyše zostane aktuálne ohrozenie z východu, budú všetci spokojní. Náš eurosocialistický vláčik sa bude rútiť k svetlým zajtrajškom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?