Nech žijú olympijskí medailisti – za svoje

Autor: Tibor Pospíšil | 15.2.2015 o 8:56 | Karma článku: 15,12 | Prečítané:  5152x

Všimol som si v meste reklamné plochy s odkazom skokana roka, Juraja Miškova. Človek, ktorý z kresla ministra hospodárstva schvaľoval dotácie viac tisíc eur mesačne na jedno pracovné miesto pre svojich korporátnych kamarátov zrejme precitol. Dnes mu vadia už aj stovky eur mesačne dotácií na pracovné miesta farárov. Ale nikdy nie je neskoro zaujať skutočne pravicovo-liberálny postoj.

Zato jeho ešte nedávno stranícky kolega Juraj Droba v parlamente navrhol a presadil dôchodkové renty pre prezidentských papalášov. Škoda, že mnohí zostávajú verní tradíciám Rakúsko-Uhorska, tradíciám zbožňovaných papalášov. Doživotne zabezpečený papaláš, základ moderného sociálneho štátu.

Drobovi koaliční partneri zo smeru navrhli garanciu dôchodkov aj pre športových medailistov. Takže nie dosť, že im budeme aj ako dospelým financovať ich infantilné zábavky, ono im ešte za dosiahnutie úspechov v ich hobby budeme garantovať aj dôchodky.

 

Rovní a rovnejší

Zaujímavé je, že keď príde na radových občanov, starostlivý otecko štát vymení cukor, používaný pre vyvolených za bič, určený pre poddaných. Živnostníkom sa zatiaľ len prostredníctvom štátneho média vyhráža, že keď nebudú prispievať na sociálne balíčky pre voličskú základňu socialistov všetkých politických farieb, že v dôchodku sa o seba budú musieť postarať sami. Ale však toto je presne ten dôvod na optimalizáciu platieb do štátneho výpalníckeho systému: aby bolo z čoho sa o seba postarať na dôchodku.

Prečo starostlivý štát rovnako nepristupuje aj k vyvoleným? Prezident Kiska celý svoj plat "rozhádže" na pomoc sociálne potrebným. Nemal by polovicu ukladať do štátom opatrovaného dôchodkového prezidentského piliera? Nemali by športovci zo svojich príjmov do podobne špecializovaného fondu odvádzať aspoň 80% zo svojich príjmov? Športová kariéra je krátka, nech si teda stihnú nasporiť.

 

Priestor pre dobrovoľnú aktivitu

Zástancovia športových, či politických reprezentantov argumentujú, že títo ich reprezentujú. Nebolo by potom skôr správne, keby sa o svojich reprezentantov starali tí, ktorí sa cítia byť nimi reprezentovaní?

Špeciálne v oblasti politických papalášov je zarážajúce, prečo sa pre funkciu prezidenta nepožaduje schopnosť sa v starobe o seba postarať? V prípade športovcov potom, prečo sa od reprezentanta nevyžaduje zodpovednosť za svoj život po ukončení aktívnej kariéry?

Tých ľudí, či organizácií, ktoré parazitujú na práci iných je dnes skutočne veľmi veľa. Tých, čo by mali konečne začať žiť za svoje, je dnes viac, ako možnosti tých zostávajúcich. Je naozaj najvyšší čas žiadať, aby fungovali za svoje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?