Verejné obstarávanie leteniek je totálna hlúposť

Autor: Tibor Pospíšil | 16.2.2015 o 15:31 | (upravené 16.2.2015 o 15:40) Karma článku: 8,73 | Prečítané:  2357x

Médiá opäť predviedli, že o skutočnú informačnú hodnotu nie je medzi čitateľmi záujem. Naopak, kauzy a kauzičky, hlavne ak je možné zapojiť ľudskú závisť, sú ich hlavným predajným artiklom, kde je záujem zaručený.

Letenky na pravidelné letecké spojenia sú dnes predávané na globálnom vysoko konkurenčnom trhu. Ceny leteniek sú pre všetkých rovnaké, globálne prístupné pre každého majiteľa platobnej karty, disponujúceho pripojením na internet.

Ak viete, kedy a kam sa potrebujete letecky dopraviť, bez najmenších problémov si napríklad na tejto stránke môžete vylistovať všetky možnosti, ako sa dopraviť tam a späť. Zistiť voľné miesta pre vybrané alternatívy môžete jednoducho na bežnom vyhľadávači leteniek. Prípadne za skutočne drobné môžete získať prístup do jednotného celosvetového rezervačného systému (google: expertflyer), kde si môžete pozrieť obsadenosť až na konkrétne sedadlo.

Neexistuje žiadna možnosť, aby ste získali reálnu zľavu z trhovej ceny letenky. Ktorá je súčtom povinných poplatkov a leteckej tarify, ktorej výšku uvádza vyššie spomínaný rezervačný systém. Ani keby ste tých leteniek kupovali tisíce ročne. U stoviek je o tom úplne zbytočné čo i len uvažovať.

Verejne obsarávať letenky, ktorých cena je pre všetkých a všade úplne rovnaká je totálna hlúposť. Ale to sa od novinárov nedozviete. Nedozviete sa ani to, čo naopak na cenu konkrétnej letenky skutočne vplýva. Na čo však spôsob nákupu nemá žiadny vplyv.

Bavíme sa o letenkách pre úradníkov nejakého ministerstva. V drvivej väčšine o letenkách v rámci Európy. Hlavný vplyv na cenu bude mať doba jej zakúpenia. Ako dopredu pred plánovanou cestou budeme letenku kupovať. Pri dnešných cenách leteniek sa neoplatí zvažovať kúpu flexibilnej letenky s možnosťou úplne voľne meniť termín. Pretože taká je drahšia, ako zrušenie jednej (bez vrátenia peňazí) a nákup druhej.

Ďalším podstatným faktorom pre cenu letenky je trieda. Ekonomická vs. biznis trieda. Prečo sa novinári nepýtajú hlavne na to, koľko leteniek bolo v rádovo drahšej biznis triede? Pretože v rámci Európy neexistuje rozumný dôvod letieť v biznis triede. Možno pre ministra, aj to len z prestížnych dôvodov.

No a ďalšou otázkou by malo byť, či je vôbec nutná účasť na danej akcii, kde sa treba prepraviť letecky. Novinári sa neunúvali ani získať konkrétne ceny, za ktoré boli nakúpené konkrétne letenky. Aby sa aspoň teoreticky dalo posúdiť predraženie.

Ja viem, neexistuje nákup „za štátne“, na ktorom by sa nedokázali nabaliť. V prípade nákupu leteniek je nutnosť verejného obstarávania však oveľa viac dobrým krycím dôvodom, ako to spraviť, ako spôsob letenky nakúpiť za optimálnu cenu. Ale to vám novinári nebudú vešať na nos. Radšej tam zavesia zopár čísel, ktoré budia dojem, že letenky sa reálne nakupujú super predražene. To v čitateľoch zaručene vzbudí tie správne emócie. A potlačí schopnosť racionálneho zváženia zmyslu celého systému nákupov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KULTÚRA

Minúta po minúte: La La Land alebo Moonligt? Akadémia odovzdá Oscarov

Odovzdávanie budeme sledovať naživo.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.


Už ste čítali?