Ako vyhľadávať chybné (nízke) ceny diaľkových leteniek

Autor: Tibor Pospíšil | 8.3.2015 o 10:01 | (upravené 8.3.2015 o 10:15) Karma článku: 10,99 | Prečítané:  4343x

Kedysi dávno sa letenka dala kúpiť len cez cestovné agentúry, ktoré mali prístup do globálnych (je ich viac) rezervačných systémov. Dnes tento prístup má každý, kto disponuje pripojením do internetu. Konkurencia v leteckej doprave je enormná, počty cestujúcich (predaných leteniek) neustále stúpajú. Nie je cieľom tohto článku rozoberať príčiny, ale upriamiť vás na prostý fakt, že dnes môžete po svete lietať za ceny, ktoré sú zlomkom (polovica, tretina) cien bežných. Takže ako na to?

Neexistuje obed zadarmo, a preto aj v oblasti chybných cien leteniek je dobré na začiatok poznať tie horšie stránky tejto adrenalínovej zábavy:

Životnosť skutočne nízkej ceny letenky sa ráta na hodiny, v ideálnom prípade zopár dní. Ak chcete tento spôsob nákupu leteniek využívať, musíte byť pripravení reagovať okamžite. Mať dopredu premyslené, kam a v akých termínoch by ste leteli a keď sa vyskytne príslušná ponuka, musíte mať po ruke funkčný prístup na internet a kreditnú kartu s dostatočným limitom. Letenku za chybnú cenu totiž treba okamžite zaplatiť kartou a aj to ešte nemáte vyhrané.

Nechcem tu rozoberať morálne súvislosti využívania chýb v rezervačných systémoch. Ale treba si uvedomiť, že je to v podstate adrenalínová hra. Nadšenci lacného lietania vs. globálne rezervačné systémy, v ktorých sa chyby vyskytujú a budú vyskytovať. Nemá zmysel sa emotívne rozčuľovať v prípade, že vám veľmi výhodne kúpenú letenku buď vôbec nevystavia, alebo už vystavenú zrušia. Debaty o tom, či majú právo vám už vystavenú letenku zrušiť nevedú nikam. Treba to brať ako hru a čakať na ďalšiu príležitosť. A tých je v rámci jedného roka viac, ako dokážete z časových dôvodov využiť.

 

Ale ako (a kde) môžem neustále sledovať akčné ponuky?

Internetových stránok, ktoré publikujú akčné ceny leteniek je spústa. Kvôli pravidlám blogu.sme ich sem nebudem vypisovať, kontaktný formulár je súčasťou profilu blogu a medzi obľúbenými blogmi je tiež link na všetko potrebné. Okrem ich zoznamu potrebujete ešte spôsob, ako ponuky tam uvedené sledovať nepretržite. Na tom vám poslúži vaša obľúbená rss čítačka.

Mojou obľúbenou je feedly, ktorá má aj klienta pre mobilné telefóny. A tak pomedzi pravidelné kontroly svojho účtu na FB môžete pravidelne sledovať, či sa neobjavila super akčná cena do vysnenej destinácie. Po troche tréningu vám to skutočne nezaberie viac, ako minútu na jednu kontrolu. A kontrola dva, tri krát denne úplne postačí.

 

Akčná cena sa objavila, čo teraz?

Kupovať. Čím rýchlejšie, tým lepšie. Ak cestujete v partii, mali by ste mať veci dohodnuté vopred. Približné termíny, pre ktoré budete hľadať, či je akčná cena aktuálna. Kto a ako zaplatí letenky. Nie vždy je akčná cena na letenku s odletom a návratom na blízke letisko. Dopredu treba mať premyslený variant, že odlet (či návrat) bude z iného letiska. Do Mníchova sa to dá autom aj vlakom. Do Barcelony, Milána, či Ríma už budete potrebovať „prískok“, t.j. letenku do miesta odletu, či z miesta príletu.

Nie je jedno, na akom internetovom rezervačnom portáli budete letenku kupovať. Zvlášť, ak sa akcia týka odletu z CZ+SK priestoru, nie je veľmi rozumné kupovať na portáloch z týchto krajín. Pretože tie budú preťažené požiadavkami, často nezmyselne vygradovaných ich marketingom, ktorý je schopný podobné ponuky rozoslať aj mailom. Aby tak svoj rezervačný portál úspešne zložil na kolená.

Existujú tiež portály, ktoré vám oproti tým „bežným“ dajú ešte nejakú dodatočnú zľavu. Stalo sa mi nedávno, že som letenky Zurich – New York – Viedeň kúpil za 160 eur, kým štandardne stáli v „akcii“ 180 eur. Letenky mi však zľavnený portál nevystavil, pretože ich systém ich nevystavuje automaticky. A neskôr už tá chyba v systéme nebola.

Ak chcete skutočne letieť, je lepšie zvoliť nejaký väčší zahraničný (globálny) rezervačný portál. Čo mimo iné znamená, že by ste mali byť pripravení a schopní si kúpiť letenku na portáli v angličtine, nemčine, či španielčine. Nemusíte mať strach, prípadnú ďalšiu komunikáciu budete môcť viesť aj v angličtine.

Ale ani keď sa vám podarí letenku kúpiť, t.j. zaplatíte kartou a dostanete potvrdenie rezervácie, nemusí to ešte znamenať výhru v danom kole preteku. Čakať budete na elektronickú letenku (e-tix). Dnes sa totiž necestuje na papierové letenky, ale na záznam v globálnych systémoch rezervácií. A tu má každá letenka nielen svoje rezervačné číslo, ale aj číslo konkrétnej letenky (v prípade viacerých cestujúcich má každý svoje vlastné číslo e-tix).

Ani doručenie / získanie e-tix ešte úplne nezaručuje, že skutočne poletíte. Odporúča sa počkať cca 2 týždne a až následne začať nakupovať ďalšie cestovateľské služby. Ako sú súvisiace ďalšie letenky, ubytovanie a podobne.

 

Cestovanie za skutočne akčné ceny nie je úplne pre každého. Ale mnohí z nás už ani inak necestujú. Proste voľného času je menej, ako akčných ponúk. Ak máte vybranú destináciu, na akčnú cenu sa oplatí čakať povedzme do 6-8 týždňov od plánovaného odletu. Tiež nič nepokazíte, ak sa u skúsenejších informujete na šance získať akčnú letenku do vybranej destinácie. Ak chcete niekam skutočne letieť, môže byť aj lepšia, ale stále normálna cena letenky správnym riešením.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?