Od hayekovcov k nacionálnym socialistom

Autor: Tibor Pospíšil | 14.5.2015 o 18:37 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1894x

Nie, že by Martin Chren bol prvou verejne vystupujúcou osobou, ktorá sa odhodlala verejne oznámiť svoj prestup od pravičiarov k socialistom, v danom prípade k národnej sorte. Ale aj tak to zamrzí.

Rado Baťo a jeho dvaja kolegovia svoj prestup výrazne doľava, svoj socialistický comming-out urobili štýlovým obsiahlym rozhovorom v .týždni. Martin Chren si vybral prebiehajúcu predvolebnú kampaň a snahu ľavicového smeru privatizovať Telekom. Však predsa štát je ten najlepší vlastník, to predsa vie každý bývalý hayekovec.

 

Tu sú Martinove dôvody:

Predaj zvyšného podielu štátu v Slovak Telekome nemeckému akcionárovi bude znamenať, že sa prepustí viac ako 2000 ľudí. To sú oficiálne plány spoločnosti.

Martin zrejme nechtiac prezradil tajomstvo, že Slovak Telekom je sociálny podnik, ktorý zamestnáva 2000 ľudí len preto, že ho z temer polovice vlastní štát. Takže pri pohľade na nasledovnú faktúru od tejto spoločnosti budete teraz už lepšie chápať tie položky, ktoré sa vám zdali privysoké.

Slovak Telekom je pritom podľa poslancov podnikom, ktorý dáva slovenským firmám významné zákazky. Keď sa teda stane jediným vlastníkom spoločnosti Deutsche Telekom, veľká časť výdavkov sa podľa nich scentralizuje a presunie do Nemecka.

A nielen 2000 zbytočných zamestnancov. Slovak Telekom dokonca z dôvodu štátneho spoluvlastníctva neefektívne nakupuje tovary a služby od slovenských firiem. Štát svojim vlastníckym vplyvom bráni nadnárodnej firme optimalizovať firemné procesy.

Čo ma ale zaujalo najviac, je táto pasáž Martinovho prestupového comming-outu:

Poslanci majú totiž informácie, že boli viacerí záujemcovia v podobe strategických investorov, ktorí mali záujem získať dáta o Slovak Telekome, aby mohli zvážiť predloženie ponuky. Ale toto im nebolo umožnené.

Z logiky vyjadrení vyššie to teda vyzerá tak, že Martin prezradil aj identitu tých strategických investorov. Určite to nebudú finanční investori, tí by išli po optimalizácii ešte viac, ako 100%-ný nemecký vlastník. Zahraničné telekomunikačné firmy to budú tiež ťažko, pretože by sa museli naťahovať s majoritným vlastníkom od konkurencie a už vôbec by nemali dôvod podporovať existujúci sociálny podnik.

Ak teda prihliadnem na (zatiaľ snáď ešte) európsku orientáciu Martina Chrena, tak za odmietnutých uchádzačov o podiel v sociálnom telekomunikačnom operátorovi tipujem:

Združenie európskych feministiek. Na každé pracovné miesto, ktoré je v ST obsadené mužom, by podnik prijal ešte aj ženu.

Keby totiž celý sociálny podnik získali Nemci, museli by ženy (v zmysle platných nemeckých predpisov) prijať len do vedenia spoločnosti.

Som zvedavý, kedy sa nám Martin Chren otvorene prizná, že okrem nacionálneho socializmu je mu blízka aj problematika kvô kvô kvôt pre osoby so ženským pohlavím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?