Ako sa v lietadle prepracovať do biznis triedy

Autor: Tibor Pospíšil | 11.7.2015 o 16:34 | (upravené 12.7.2015 o 19:20) Karma článku: 10,42 | Prečítané:  26819x

S pobavením sledujem snahy vzorných voličov odôvodniť, prečo ich politici potrebujú vlastné lietadlá, a nemôžu používať komerčné linky. Ja radšej pridám pár rád, ako sa k lepšiemu sedadlu v lietadle môžete dopracovať aj vy.

Asi vás neprekvapí, že najjednoduchší spôsob je letenku do biznis triedy si kúpiť. Taká letenka však stojí rádovo násobky (3-4 násobok) ceny letenky v ekonomickej triede. Preto je dobré si na začiatku napísať, prečo sa vlastne o miestenku do lepšej triedy snažiť. Myslím teraz na praktické výhody, nie na pocit prestíže.

Podľa mňa to nemá temer žiadny zmysel na vnútroeurópskych letoch, alebo letoch, ktoré netrvajú aspoň 5 hodín. Pretože okrem iného na takto „krátke“ lety letecké spoločnosti ani nenasadzujú lietadlá so skutočne inými sedačkami a za 4 hodiny si to proste „neužijete“.

Lepšia miestenka v lietadle sa oplatí hlavne z dôvodov neporovnateľne väčšieho priestoru a pohodlia. Nižšia hladina hluku, menej spolucestujúcich vo vašej „kabíne“, viac miesta na príručnú batožinu.

Ak letíte v nočných hodinách, v biznis triede si dnes už môžete sedadlo sklopiť do vodorovnej polohy a skutočne sa tam dá (vy)spať. Najmä ak letíte smerom východ-západ (či opačne), môže to výrazným spôsobom pomôcť prekonať časový posun. Na zahodenie nie je ani rýchlejší nástup, ale hlavne výstup z lietadla. Čo sa týka „reštauračného“ servisu, tak na obed/večeru v dobrej reštaurácii ja osobne nepotrebujem lietadlo. Ale isto poteší aj to.

Dnes sa ponuka sedenia v lietadlách rozšírila. Okrem biznis triedy sa môžete dostať aj do prémiovej ekonomickej triedy. Kde si síce sedadlo na vodorovné ležadlo neprerobíte, ale väčší priestor rozhodne zaregistrujete. V niektorých lietadlách majú aj prvú triedu, ale tu už praktické výhody nevidím. To už je rovina zážitková.

Kľúčom k miestenke do lepšej triedy (prémiovej, alebo ideálne biznis) sú dve veci:

  • Členstvo v programe pravidelných cestujúcich (Frequent flyer program - FFP)
  • Overbooking v ekonomickej triede

Prihlásiť sa do FFP danej leteckej spoločnosti môžete, aj keď vašim zámerom nie je nazbierať míle (body vo vernostnom programe). Už aj pri prvom lete s danou spoločnosťou sa vám môže pošťastiť presunutie do lepšej triedy.

Je to spôsobené situáciou, ktorá sa anglicky nazýva „overbooking“. Znamená to toľko, že letecká spoločnosť predala na daný konkrétny let do ekonomickej triedy viac leteniek, ako je reálna sedačková kapacita letu. A táto situácia nie je vôbec raritná. Ak sa také niečo leteckej spoločnosti „podarí“, má dve možnosti: Môže niektorých cestujúcich prehovoriť, aby leteli iným letom. Samozrejme za istú kompenzáciu, ktorá je dokonca v EÚ povinná. Toto riešenie môže byť tiež zdrojom istej výhody, ktorú môžete získať. Kompenzácia na lete cez oceán je totiž cca 600 eur a to môže byť cena letenky.

Nás ale zaujíma druhá možnosť riešenia overbookingu: presadenie niektorých cestujúcich z ekonomickej do vyššej triedy. A do algoritmu výberu cestujúcich na presadenie výrazne zasahuje aj ich status v FFP danej spoločnosti. Pričom už samotné členstvo je výrazná výhoda oproti mase nečlenov.

Ďalej sa zvykne odporúčať, aby adept na očakávané presunutie „do lepšieho“ nemal v požiadavkách nejakú špeciálnu stravu, alebo iné špeciálne požiadavky. Tiež cestujúci vo veľkých skupinách sú zrejme v istej nevýhode, pretože presunúť treba len zopár ľudí a aerolinky nechú „trhať partiu“.

Samotný akt presunutia do vyššej triedy sa typicky udeje na odletovej bráne. Ak viete, alebo máte tušenie, že váš let je overbooked, odporúčam mať uši nastražené. Aby ste začuli volanie vášho mena od pultu. Kde vám potom vymenia palubný lístok do ekonomickej triedy za nový do triedy o niečo vyššie. Niekedy sa stane, že vás nevyvolajú, ale pri vstupe do lietadla zoberú vašu miestenku, roztrhajú ju a vám podajú novú. Nepripravenému cestujúcemu to môže spôsobiť aj šok. Aj pripravenému chvíľu trvá, kým zistí, či sa má sťažovať (presunuli ho na iné miesto v ekonomickej), alebo sa tešiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?