Ceny leteniek tento rok nájdu svoje nové dno

Autor: Tibor Pospíšil | 11.1.2016 o 18:44 | (upravené 11.1.2016 o 18:50) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1243x

Aj keď ekonómovia hlavného prúdu nás presviedčajú, že pri klesajúcich cenách spotrebiteľ odkladá svoje nákupy, ja si myslím, že tohoročný ďalší pokles cien leteniek prinesie nové rekordy v počte prepravených cestujúcich.

Prečo si myslím, že ceny leteniek budú klesať?

Výrazne poklesla cena paliva

Aj keď neviem, ako sa bude cena ropy vyvíjať, očakávam, že aerolinky budú ceny kalkulovať pri nízkych cenách paliva. Mnohé letecké spoločnosti navyše uvádzajú do prevádzky nové lietadlá s nižšou spotrebou paliva na jedného cestujúceho. A to žiaľ aj za cenu zvýšenia počtu sedadiel, čo dokáže komfort pasažiera kedysi prémiovej spoločnosti (Qatar airways) dostať na úroveň neprávom nenávidených low-cost spoločností.

Konkurencia na trhu leteckej dopravy výrazne narastá

K leteckým spoločnostiam z Blízkeho východu sa pomaly pridávajú čínske spoločnosti. V oboch týchto regiónoch navyše zrejme existuje aj umelá podpora zo strany ich „materských“ štátov. Konkurencia však prichádza aj zo strany low-cost spoločností, ktoré dnes už prevádzkujú aj diaľkové lety. Schválne si skúste porovnať ceny leteniek zo Škandinávie, odkiaľ lieta najsilnejší diaľkový low-cost s cenami z iných letísk. Myslím teraz ceny tých klasických spoločností, ktoré musia na cenovú vojnu reagovať, keď sa im už nedarí lobovať na príslušných regulačných úradoch v USA.

Chybne nacenených leteniek bude pribúdať

Nie vždy je „akčná“ cena letenky vedomým zámerom leteckého dopravcu. Často je to chyba v rezervačných systémoch, ktoré musia zvládať stále viac rôznych kombinácií a potrebné investície do nich sú zjavne stále vyššie, ako straty z chybne ocenených leteniek, ktoré sa podarí cestujúcim využiť. Zvyšujúci sa objem predaných leteniek dostáva na trh aj nových predajcov (OTA – online travel agency). A tam tiež idú investície viac do marketingu, ako do automatizovaných systémov, takže chýb bude skôr pribúdať.

 

Pozitívum pre cestovateľa v našom regióne je, že cenové súperenia sa týkajú aj blízkeho letiska Budapešť, či dokonca v niektorých prípadoch aj Viedeň. Je však tiež dobré vedieť, že cenové vojny sa týkajú hlavne leteniek na hlavných trasách. A to sú letenky na hlavné letiská v USA, v Ázii hlavne Bangkok, Kuala Lumpur, Srí Lanka a tiež rôzne čínske letiská. Kedysi nemysliteľné ceny sú však aj do Južnej Ameriky. Letenky do týchto destinácií by sa mali dať zohnať aj pod 400 eur za spiatočnú letenku. Do Austrálie by ste sa tento rok tiež mali dostať pod 800 eur.

Pre tých, čo by chceli cestovať cez budúce letné prázdniny by som mal tieto rady: Ak sa nevyskytne nejaká chybná cena, oplatí sa skúšať termíny od polovice augusta. Ak sa chystáte do USA a chcete si raz užiť let v pohodlí, cez prázdniny ceny leteniek v biznis triede môžete občas kúpiť aj len mierne nad 1000 eur za spiatočnú letenku. Čo pri troche šťastia môže „zarobiť“ vo vernostnom programe leteckej spoločnosti potrebné míle na výrazne zľavnenú letenku po Európe.

 

Ak vidíte budúcnosť pesimisticky, tak je najvyšší čas si užiť cestovania. Ak naopak vidíte svet optimisticky, tak ho treba spoznávať, je naozaj krásny a véééľmi veľký. Šťastnú cestu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.


Už ste čítali?