Ako môžem veriť novinárom, ktorí sa nechajú kúpiť za horalku?

Autor: Tibor Pospíšil | 26.8.2016 o 10:16 | Karma článku: 7,36 | Prečítané:  2149x

Myslím, že sa to stalo už väčšine z nás. Čítate v médiách správu z oblasti, ktorej sa rozumiete. A nestačíte sa diviť, aké nepresnosti či prekrútené fakty je možné prezentovať za novinársku prácu.

Ozaj, koľkých z vás pri podobnom zážitku napadlo, že je veľmi pravdepodobné, že podobne “kvalitné” sú aj články z oblastí, kde za oponu nevidíte?

Vo štvrtok 25.augusta si vedenie Letiska Bratislava, firmy v 100% vlastníctve štátu, pozvalo novinárov na prezentáciu letiskového VIP terminálu. O termináli následne informovali napríklad médiá SME, Denník N, či Trend.

Nepoznám presne zvyklosti zaraďovania správ do rubriky PR, ale mne tri vyššie uvedené verzie správy prídu ako PR na novú službu štátnej akciovky. Ani v jednom prípade však správa označenie PR nemala.

Téma je to samozrejme veľmi vďačná. Keďže vkus je veľmi subjektívna vec, čitatelia sa v diskusii predbiehajú v hodnoteniach architektonického riešenia, či reagujú na fotky z cateringového stola, na ktorom sa vynímajú (podľa mňa skvelé) horalky.

Terminálom novinárov sprevádzala hovorkyňa Letiska Bratislava. Riaditeľ letiska sa nezabudol pochváliť úsporou nákladov. Pôvodné plánované boli vraj 800 až 900 tísíc eur, skutočné náklady potom približne 300 tisíc.

Je to samozrejme na subjektívnom posúdení, ale hlavne o neznalosti ďalších informácií. Ale ak to nebola PR akcia, nebolo možné sa zodpovedných zamestnancov štátu spýtať, čo tam stálo tých 300 tísíc eur? Alebo to bola akcia, na ktorej neboli novinárske otázky povolené? Inak sa istá skupina novinárov ide dovolávať svojho práva na odpoveď až na Ústavnom súde a tu nie sú schopní položiť ani len jednu otázku?

No, ešteže k daným článkom bola povolená diskusia. Ako prvú som tú (z môjho pohľadu dosť podstatnú) informáciu zachytil v diskusii k článku Denníka N. Ten diskusný príspevok tam už nie je (ozaj, kam sa stratil?), ale jeho obsahom bolo niečo v štýle, že ak to nie je PR článok, tak by možno bolo dobré doplniť aj to, že tých 49eur za využitie VIP služieb, nemusí zaplatiť len niekto, kto sa služby rozhodne využiť dobrovoľne, ale povinne všetci, ktorí prilietajú súkromným lietadlom.

V diskusii na SME som neskôr našiel aj tento link.

Tak ako teda, páni „novinári“? Vám príde takáto forma biznusu štátnej akciovky normálna? Viem, viem. Súkromným lietadlom predsa do Bratislavy môže priletieť len niekto véééľmi bohatý, takže to neriešite podobne, ako 300 tisíc štátnych eur za veľmi skromné vybavenie VIP terminálu. Však sa predsa nepatrí nepríjemnými otázkami atakovať hostiteľa. Ale viete o tom, že on vás nehostil zo svojho, ale zo štátneho?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?