Zneužitie občianskeho preukazu

Autor: Tibor Pospíšil | 25.9.2006 o 11:12 | Karma článku: 11,52 | Prečítané:  28846x

Predstavte si, že vám ukradnú doklady: občiansky preukaz, vodičský preukaz, platobnú kartu. Bojíte sa zneužitia týchto dokladov, a preto ich chcete zneplatniť. Aby nimi nebolo možné konať vo vašom mene, či na váš účet. U platobnej karty je to štandardná komerčná služba. Zneplatniť občiansky preukaz však nie je možné.

Po krádeži dokladov zavoláte na 24-hodín fungujúce telefónne číslo autorizačnej centrály platobných kariet, požiadate o vydanie zákazu na platobnú kartu. V závislosti od banky a platobnej karty za zneplatnenie platobnej karty zaplatíte od 0,- do 2000,- Sk a vaša zodpovednosť za transakcie kartou končí buď momentom nahlásenia, alebo dokonca 24, či 48 hodín pred nahlásením jej straty/odcudzenia. Rozdielne parametre sú dané tým, že bankové služby sa poskytujú v konkurenčnom trhovom prostredí. Každý si slobodne vyberie platobnú kartu s podmienkami, ktoré mu najviac vyhovujú.

Optimista (=zatiaľ neinformovaný pesimista) si pomyslí, že podobne je to so stratou občianskeho preukazu. Stratu, alebo krádež nahlásite na polícii, o strate/krádeži OP dostanete potvrdenie. Polícia prevádzkuje databázu stratených/ukradnutých OP, do ktorej sa ten váš dostane. Neviem, koľko peňazí stojí vybudovanie a prevádzka tejto databázy. Trúfam si však odhadnúť, že vyradenie kradnutého/strateného OP z databázy nestojí viac, ako povedzme 2000,- Sk a netrvá viac, ako povedzme pár minút. O existencii databázy totiž vedia aj ľudia, ktorí plánujú váš OP zneužiť a preto ho upravia. Povedzme, že vám ukradli OP s číslom DE 123456. V ďalšom pokračovaní vášho príbehu sa budete stretávať s OP povedzme s čislom povedzme DF 123456 (BE 123456 a tak podobne), ktorý v databáze stratených/ukradnutých nie je.

Prvý, povedzme technický, rozdiel medzi stratou platobnej karty a občianskeho preukazu je ten, že kým autorizácia platobnej karty zisťuje, či takáto karta existuje a či nie je blokovaná, autorizácia občianskeho preukazu zisťuje len to, či sa číslo daného OP nenachádza medzi číslami stratených/ukradnutých OP. Verte mi, že tento rozdiel je veľmi, naozaj veľmi veľký.

Váš príbeh so stratenými dokladmi potom môže pokračovať tak, že začnete dostávať výzvy od mobilného operátora, že ste si kúpili dotovaný mobil a neplatíte za dohodnuté služby, že ste na splátky kúpili rôzne tovary, ale splátky neplatíte. Možno sa tiež dozviete, že ste konateľom firmy Čojaviemaká s.r.o., že ste si zobrali na lízing auto a že ho nesplácate. Alebo na dvere vášho bytu zaklope jeho nový vlastník, ktorý tvrdí, že ho od vás kúpil a má na to právoplatný doklad z Katastrálneho úradu.

Banka od predajcov, ktorí prijímajú platby platby platobnými kartami, vyžaduje on-line autorizáciu transakcie. Štát napríklad od notárov nevyžaduje pri overení totožnosti ich klienta ani len kontrolu predloženého OP voči databáze stratených/ukradnutých dokladov, nieto ešte on-line autorizovanie platnosti predloženého OP. T.j. notár nemusí overiť, či daný OP bol skutočne vydaný políciou s údajmi, ktoré sú predmetom ním vydávaného notárskeho potvrdenia, t.j. meno, adresa, rodné číslo.

Ak zistíte zneužitie vášho strateného OP, budete to pravdepodobne chcieť oznámiť na polícii. Tam sa vás budú od nahlásenia udalosti snažiť dosť vehementne odradiť. Pretože policajti sú hodnotení aj podľa objasnenosti prípadov a vy im vlastne len pridávate robotu. Oni vedia, že objasniť daný prípad bude náročné, pretože od zneužitia prešiel už dosť dlhý čas (trvá pár mesiacov, kým sa o zneužití dozviete) a páchatelia už dávno používajú na svoje aktivity iný podobne získaný OP.

Klasická výhorovka policajtov je tá, že nevznikla žiadna škoda. Zatiaľ totiž dostávate len výzvy na uhradenie pohľadávok, ktoré na váš účet niekto vytvoril. Nedajte sa odradiť. Polícia musí trestné oznámenie prijať. Ako trestný čin uveďte zneužitie osobných údajov, prípadne podajte len trestné oznámenie vo veci (t.j. bez konkretizácie trestného činu), nech si s klasifikáciou lámu hlavy policajti.

Aj keď od vás polícia trestné oznámenie príjme a nebodaj prípad aj začne vyšetrovať, stále sa budete potýkať s dôsledkami riadne nahlásenej krádeže OP. Budú vás kontaktovať spoločnosti, voči ktorým vám niekto spravil záväzky, postupom času sa ozvú vymáhačské firmy, či nebodaj exekútor. Niečo podobné vám po riadne nahlásenej strete/krádeži platobnej karty nehrozí. Transakcie po nahlásení straty/krádeže platobnej karty idú na vrub banky, banka má toto riziko zakalkulované v poplatkoch za službu.

Za optimálne riešenie problému zneužitia OP považujem konkurenciu systémov identifikácie občanov. Aby na konkurenčnom trhu vzniklo viacero poskytovateľov identifikácie a občan si mohol vybrať takého, ktorý splní jeho požiadavky. Napríklad zabezpečí, aby ním vydané ID doklady bolo možné použiť len podobne, ako platobné karty tak, že každé použitie musí byť autorizované voči databáze vydaných a platných ID. Isteže, takýto systém môže byť drahší, pretože napríklad zmluvní notári budú musieť byť vybavení systémom, ktorý on-line autorizáciu zabezpečí. Ale vďaka viacerým poskytovateľom si občan bude môcť slobodne vybrať stupeň zabezpečenia svojho ID dokladu a s ním aj stupeň rizika jeho zneužitia.

Porovnanie komerčného systému platobných kariet a štátneho systému občianskych preukazov podľa mňa ukazuje na ďalšiu z dôležitých služieb, ktoré štát vykonáva neefektívne, resp. nezabezpečuje v kvalite, ktorá by bola želateľná práve preto, že neexistuje možnosť použiť službu konkurenčnú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Schválili 80-tisíc, čudný galavečer stál viac ako polmilión

Ako ministerstvo kultúry dokázalo minúť oveľa viac, ako mu dovolili.

Stĺpček Petra Schutza

Súd v kauze vraždy ani nemôže prísť dosť skoro

Ján Kuciak a Martina Kušnírová si zaslúžia ešte jeden symbol.


Už ste čítali?