Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ideologické divadlo okolo zdravotných poisťovní (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Pod duálnym systémom
som myslela to, že do štátnej kasy by každý povinne uhrádzal minimum v paušálnej výške (zdravotnáý starostlivosť by zodpovedala úhrade) a popritom by existovala sieť komerčných poisťovní na nadštandard. Veď tu už existovalo viacero privátnych zdravotných poisťovní, ale pacient nijako nepociťoval zvýšenú kvalitu. Lebo to je hlavne o lekároch. Možno poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti myslíš zrovna ich.
Janka Remešíková
<< < 1 2 3 4 > >>

To je nepochopenie reality Slovenska.

To by si potom bohatí nechali transplantovať aj dve srdcia a chudobným by sa neušlo ani jedno. To Doktor Istota nedopustí.
 

Máš pocit, že teraz to je ináč?

Spoľahni sa, že o tých bohatších je aj dnes lepšie postarané:)
 
Hodnoť

V princípe súhlasím

s tým, že podstata problému spočíva niekde úplne inde, ako v tom, či budú prerozdeľovatelia súkromné alebo štátna poisťovňa. Napriek tomu si trúfam tvrdiť, že pri nezmenenom systéme poistného je pre občanov systém súkromných poisťovní výhodnejší. Dôvody sú nasledovné:

1.) Aj prerozdeľovať niečo stojí. Všetkých tých úradníkov treba platiť. Štátny orgán, nakoľko nie je motivovaný ziskom, nie je motivovaný ani mať efektívnu byrokratickú mašinériu prerozdeľovania.

2.) Lekári a farmafirmy majú tendenciu podvádzať na predpisovaní liekov a úkonov, ktoré nie sú potrebné. Nakoľko to pacient neplatí, neprekáža mu cenová neefektivita poskytovanej lekárskej starostlivosti. Napr. CRP test dokáže ušetriť množstvo peňazí za zbytočne predpísané antibiotiká a je v záujme poisťovní tlačiť na jeho využívanie. Zdravotné poisťovne majú vyvinutý špecializovaný softvér na odhaľovanie podvodov s nadmerným predpisovaním liekov, lebo sú motivované ušetriť na preplácaní úkonov.

3.) Občania sa môžu rozhodnúť, ktorý prerozdeľovateľ bude ich poistné prerozdeľovať, títo sú potom motivovaní o daňových poplatníkov súťažiť poskytovaním nadštandardných benefitov oproti štátnej poisťovni. Tj. v konečnom dôsledku sa poisťovne podelia o zisk, získaný vyššou efektivitou v bodoch 1.) a 2.) s občanom a on dostal za rovnaké peniaze lepšiu službu.

Nič z vyššie uvedeného sa nesnaží obhajovať morálnosť štátom vynucovaného systému zdravotného poistenia, ale len poukázať, že aj v takomto systéme je lepšie mať konkurujúcich si súkromných prerozdeľovateľov ako jedného štátneho.
 

Ešte že

nazývaš veci pravým menom - prerozdeľovateľ. Lebo v tomto štáte jednoducho neexistuje žiadne zdravotné poistenia a teda ani žiadna zdravotná poisťovňa. No a prerozdeľovať by mohli v pohode aj (napr.) desiati zamestnanci daňového riaditeľstva. O ich potenciálnom korumpovaní sa nebavme, lebo sa deje aj v terajšom systéme (stačí mať zopár kamošov, lekárov, tí o tom vedia svoje).
 

Klasicky blud.

Prerozdelovatel by prijal peniaze poistencov a poslal ich na zaklade faktur zdravotnikom. Malo by to jednu drobnu chybicku. V polovici januara by boli minute peniaze za cely rok a potom by uz ziadne neostali...
 

Tak dobre.

Ale potom sa netreba čudovať, že poskytovatelia sa v kuse zadlžujú. Lebo ak nemocnica urobí výkony za 100 miliónov, plus náklady na energie, odpisy budov, zariadenia - povedzme dokopy 150 miliónov, ale dostane 70, tak kde v r..i má zobrať ten zvyšok? To čo si napísal, sa ľahko môže stať (a asi sa aj stane) po zavedení DRG, ak bude reálne. Asi aj preto ho Nemci vypustili z hry.
 
Hodnoť

Problém je,

že aj záchrana života môže byť nadštandard! A preto to zajacovci nedotiahli. Lebo to niekedy môže byť sakramentsky drahé. Alebo sa bude stanovovať hranica vekovo? Niekedy už aj.... As tým súvisí aj to, že jednoducho väčšina ľudí nebude MAŤ na "nadštandard - možno ani na "štandard." A tých horných desaťtisíc to nezachráni...
 
Hodnoť

 

Myslel som, ze spravne liberalne riesenie je nepovinne zdravotne poistenie. Preco by sa liberal zastavil na pol ceste - zakladnu zdravotnu starostlivost platit z dani?
V tomto svete sa diskusia o podstate problemu proste nenosi?
 

áno

ale ak by som ako pravičiar mal spomenúť jednu službu, kde by som zvažoval (vynútenú) solidaritu, tak by to bolo zdravotníctvo. Konkrétne nejaký základný súbor služieb. Inak nemám problém ani s nepovinným zdravotným "poistením".
 
Hodnoť

Zbožňujem skritizovanie všetkých

a všetkého a potom víťazný odchod z bojiska.
 

aletrnativa

strucne som popisal aj alternativne riesenie, ktore samozrejme nie je mojim vymyslom, ale hoci velmi malo, ale bolo prezentovane aj na politickej urovni. Akurat ideologicky boj nepusti a tak dnes uz ten hlas v tom medialnom bombardovani nepocut.
 

No Tibor

toto co chces ty(a co plati napr. aj v Holandsku) sa planovalo aj na Slovensku. Pokial si dobre pamatam tak to Zajac postupne chcel zaviest ale vdaka zakulisnym hram koalicie v roku 2006 sa to neurobilo. Mal byt definovany zoznam toho co bude platene z povinnych odvodov a co bude extra, minimalna rozsah zdravotnej starostlivosti(nie tak ako ho mame teraz) atd. No a vsetci vieme ako Zajac a jeho reformy nakoniec dopadli.
 

alternativne riesenie

Ma jednu zasadnu chybu. Predstabuje si zdravotne poistenie ako kasicku, kde sa vezmu peniaze podla potreby. Kazdemu podla jeho potrieb. Kde som to len pocul?
 

nerozumiem

ale ved prave tak je to teraz. "poistovna" uhradi nemocnici cast ceny, ostatne vykaze ako zisk. A doplatok do skutocnej ceny zaplati stat so statneho rozpoctu. Zisk je v sukromnej firme rozdiel medzi prijmami a vydajmi. Akurat tie "poistovne" su specialne firmy, za ktore cast nakladov plati stat. A ty napriek tomu uznavas takto dosiahnuty zisk.
.
Ja by som to chapal ako mierny prinos, keby to vypalne boli vsetky peniaze, ktore do zdravotnictva naleju ludia. Ale tak to predsa nikdy nebolo. Najprv sa z prijmov oddelil "zisk" a sekeru v nakladoch doplatil stat.
 

Nie celkom tak.

Stat raz za cas doplaca. Ale iba vybranym zariadeniam. Socializmus na pokracovanie. Pamatam sa, ako pred par desatrociami nadavali v jednej nemocnici sefovi dopravy, lebo usetril naklady na dopravu, a tak nemocnica nedostala zvyseny rozpocet na nu. Na rozdiel od tych, kde sa nesetrilo. Rozdelovalo sa podla "potrieb". Sukromne nemocnice dlzoby netvoria. Preco asi?

Kritizovat zisk sukromnej firmy je nezmysel. Treba sa skor pozriet, preco nie je na trhu viac poistovni. Restauracia by si tiez mohla vytvarat zisk lacnymi surovinami, ci malymi porciami. Preco to tak nerobia? Niekto im to zakonom zakazal?

Mimochodom ta udicka zisk, na ktoru chyta Hranol naivne obecenstvo je niekde okolo jedneho percenta. O com sa to tu tolko toci? Fascinuje ma, ako tito slopenski radibydiktatori dokazu zaujat obecenstvo nepodstatnymi pseudotemami.
 

tak naposledy

v súkromnej firme je zisk rozdiel medzi príjmamy a nákladmi. Aj príjmy, aj náklady sú tvorené na trhu. Môže sa stať, že náklady prevýšia príjmy, firma bude v strate a ak do bude dlhodobo, tak skrachuje. Ale toto ani náhodou nie je prípade zdravotných prerozdeľovní, pretože:
.
1. príjmy sú dané zákonom. Ak si nebudeš ich služby "kupovať" hrozí ti postih.
2. náklady sú dané zákonom. Ceny v zdravotníctve sú regulované. Prerozdeľovňa zaplatí nemocnici len zákonom stanovenú hodnotu (štátu určuje cenu bodu). My vôbec nepoznáme reálnu trhovú cenu výkonov. Pretože v oblasti poskytovateľov žiadny trh neexistuje.
.
Takže zisk zdravotných prerozdeľovní je len zákonom daný rozdiel medzi zákonom prikázanými príjmami a zákonom obmedzovanými nákladmi. Zisk zdravotných prerozdeľovní neurčuje trh, ale úradník. A preto to podľa mňa nie je možné porovnávať so sktočným ziskom v trhovom prostredí.
 

Mas ciastocne pravdu

Ale problem nevyriesis zrusenim poistovni. Statnou kasickou uz vobec nie. Zrusenim vsetkych nemoznych regulacii by sa dosiahol ovela lepsi stav. Takze naposledy - zisk poistovni je zastupny pseudoproblem. Ak by bolo deregulovane prostredie a volna tvorba cien, tak vznikne plno poistovni a pre problem alokacie zdrojov sa najde efektivnejsie riesenie.

Mimochodom, Slovensko nie je krajina s najhorsim zdravotnictvom. Nikdy nebudeme spokojni, lebo vzdy by to mohlo byt lepsie. Skoda, ze momentalna moc presadzuje model, ktory este viac zdeformuje trh a vysledok bude ovela horsi ako je teraz.
 

"Problém"

Aký problém? Však ja neobhajujem zrušenie prerozdeľovní. Ja sa snažím ukázať, že prerozdeľovne nič neriešia. Žiadny reálny problém. Je to len tunel na výpalné. Modrý tunel na zdravotné výpalné je na začiatku peňažného toku, kým červený tunel na to isté výpalné je na konci peňažného toku ("dodávatelia" štátnych, netrhových zdravotníckych poskytovateľov).
.
Z môjho pohľadu, tunel ako tunel. Červený, či modrý.
 

Neprehanaj.

"Prerozdelovne" riesia zakladny zivotny problem. Ako z obmedzenych zdrojov zabezpecit co najefektivnejsie zdravotnicke sluzby. Skus dat ludom do ruky ich zdravotne odvody a pozeraj ako si tie sluzby zabezpecia bez "prerozdelovni". Nastal by plac a skripanie zubov.

Takze otazka znie ako by tie tzv. prerozdelovne fungovali co najefektivnejsie. Mohli by sme sa konecne zhodnut, ze dobrovolny trh sukromnych poistovni (bez poistenia by vacsina ludi platenie zdravotnickych sluzieb v pripade tazkej choroby nedokazala zvladnut) v podobnej forme ako dnes povinne poistenie aut, boli asi najschodnejsia cesta?

Len preboha ziadne peniaze tej zberbe, co sa schovava za vznesenym pojmom "stat"! Hlavne na Slovensku s jeho byzantskou byrokraciou a moralkou.
 

to jednoducho nie je pravda

pretože nemocnice nežijú z obmedzených zdrojov, ak myslíš vybrané poistné. Nemocnice sú platené aj extra peniazmi zo štátneho rozpočtu. A nielen to, ich náklady sú znižované aj napríklad prijatou novelou trestného zákona, ktorá za trestný čin považuje aj to, keď lekár odmietne nastúpiť za odmenu, ktorú si určí štát.
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie


 1. Juraj Paškuliak: Najhorší susedia sú chovatelia psov. Vytrvalo štekajúci pes vám zničí nervy 192
 2. Michael Achberger: Potravinová pyramída: takto budete jesť zdravo a aj schudnete 72
 3. INESS : Gastráče: Tri argumenty a päť pseudoargumentov 69
 4. Soňa Fröhlichová: Vodné priehrady vo Švajčiarsku priťahujú turistov, Jamesa Bonda i Tour de France. 54
 5. Michal Šimečka: Sú protesty v Bielorusku riadené zo zahraničia? Odpoveď v troch bodoch. 47
 6. Anton Kaiser: Letné Dudince 46
 7. Marián Hamada: O biskupovi chudobných, koronasporoch a ekonómkach vo Vatikáne 44
 8. Dominika Dongova: Návod na to, ako milovať muža 41
 9. Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ : Ovčiarsky pes pohrýzol okoloidúceho, majiteľku už stihli obviniť. 27
 10. ADRA Slovensko: Bejrút 2020. Nočná mora, ktorá sa stala každodennou realitou 23

Rebríčky článkov


 1. ADRA Slovensko: Bejrút 2020. Nočná mora, ktorá sa stala každodennou realitou
 2. Štefan Vidlár: Fiškálsky gang
 3. Július Kovács: Je vôbec funkčný parlament aj počas 2 mesačných prázdnin? Berú plat aj s asistentmi.
 4. František Stručka: Sulík spravil pri predaji VSE lepší obchod než jeho predchodcovia. No šlo to i lepšie
 5. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle. Rekapitulácia prvej série.
 6. Štefan Vidlár: Jin a Jang
 7. Jozef Legény: Sulíkova energetická zrada - Slovensko zadný dvor nemeckej energetiky?
 8. Robert Štepaník: diel 45 - cover me
 9. Štefan Vidlár: Zabili nám Ferdinanda
 10. Miriam Studeničová: Nekompromisná kritika knihy Jozefa Kariku "Strach"


Už ste čítali?