Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo štrajk učiteľov nemôže uspieť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Autor nepochopil jednu vec
A to základnú: Kvalitných učiteľov získaš len za kvalitné platy. Platí to všade, platí to aj v školstve. Takže najprv zvýšiť plošne platy. Ak budú platy, budú aj záujemcovia, kvalitní záujemcovia o túto prácu. Vtedy môžeš prepustiť "staré praženice" a rozprávať o kvalite. Ďalším krokom je, že tá kvalita musí byť základnou podmienkou na postup do ďalšej úrovne školy. Teda že štát nepustí blbého žiaka na gymnázium alebo na vysokú školu, ako je to teraz. Čiže prísne testy a selekcia. Až vtedy bude mať kvalitné vzdelanie cenu. Na OH tiež nejde beať každý kto vie chodiť, lebo "má na to právo".
sedmokraska321
<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

prečo plošne ?

Prečo nestačí zopár škôl, kde platy nebudú určené tabuľkami, ale trhom? T.j. neštátnych škôl. Ak sa nájde dosť rodičov, ktorí budú ochotní za kvalitu priplatiť, tak to môže naštartovať ponuku kvality aj vo väčšom rozsahu.

P.S.: na OH skutočne môžu štartovať ľudia len a práve preto, že "majú právo". Právo nominovať pretekára má krajina, bez ohľadu na to, že nemá výkonnosť. A opačne: účasť na OH je znemožnená pretekárom s jasne dokladovanou výkonnosťou, pretože sú občanmi krajiny, ktorá môže nominovať len určitý počet pretekárov. Bez ohľadu na to, že výkonnostné kritériá by spĺnali aj ďalší.

OH je krásny príklad, ako to nemá fungovať. Ako v štátnom školstve, kde sa plat zvyšuje starým praženiciam len na základe ich veku. Nie na základe dopytu od rodičov, zákaznikov.
 

trhový plat pre učiteľa 1232 €

Ak by štát platil učiteľom toľko, aká je ich trhová hodnota, ich príjem by mal byť na úrovni 1 232 eur mesačne. To je aj suma na úrovni 1,2 násobku platu priemerného zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním,

Takúto požiadavku im aj SMER splní po voľbách, veď aj v tomto volebnom období im zvýšil platy o 21,65 %, a na knoci budúceho obdobia budú mať svoje, čiže správne - štrajk by nemal byť organizovaný proti jednej strane ale štátu a nie tesne po troch týždňoch voľna.

a s počtom 2000 štrajkujúcich chcú čo dosiahnuť ???
 

 

Čerstvo zaregistrovaný smeráčik. Sľuby sa sľubujú...Však ste v tom majstri. Už vás vidím, ako červení alebo modrí zvýšite učiteľom plat o pár stoviek. Až po voľbách a najlepšie, keď už budete za vodou...
 

 

podla vas ucnovkari nemaju pravno na kvalitne vzdelanie, len gymnazisti. Vazne?
 
Hodnoť

 

celkom súhlasím s Vašimi názormi, ale výraz staré praženice je čo, v akom veku by ich mali vykopnúť a zastreliť, diskriminuješ podľa veku?
 

 

suhlasit mozes, ale nechapes. on hovori o uciteloch, ktori dosiahli dochodcovsky vek a stale ucia lebo za tie nastupne platy nikoho mladeho nezozenu...nikde nehovori o strielani ...
 

 

prečo odpovedáš za iného? v jeho texte nebola ani zmienka, že to platí pre dôchodcov a aj tu by sa mohol vyjadrovať inakšie. zaujímavé, tvrdíš, že nikoho nezoženú, pritom plno absolventov je bez práce. Pritom netvrdím, že by sa im nemali zdvihnúť platy.
 
Hodnoť

nastupne platy a tarify

Ucitelov v nemecku , (bavorsko)po skole zakladna skola (ucitel len so vzdelanim ukoncenym maturitou) nastup ca 2129 €po 10 rokoch si na ca 4500 btt.co je 3800 netto.


http://oeffentlicher-dienst.in...
 

 

ako to suvisi s temou? Skus najst nastupny plat upratovacky a vysvetlit co tym chces povedat. Pripadne so s.Blahom distkutovat o tom kde sme mohli byt nebyt toho ze 40 rokov volime smerom milovanych komunistov.
 
Hodnoť

Moja známa,ktorá minulý rok skončila VŠ,

učí na 1.stupni ZŠ a pracovná doba jej začína o 8.00,končí o 13.00!!!,tiež chce štrajkovať za vyšší plat.Aj keď hovorí,že podľa jej starších kolegov,v školstve sú peniaze,(pred koncom roka sa kupujú nezmysly,len aby sa minuli peniaze z rozpočtu)len sa zle míňajú.
Ja si len neviem predstaviť,že by som ja po menej ako roku v nejakej súkromnej firme,kde musím podávať merateľný výkon,žiadal resp.štrajkoval za vyšší plat.Už by sombol nezamestnaný!
 

 

nevsimol si si ze u nas ss strajkuje len v statnych 'firmach'? Tam su vzdy presvedceni ze peniaze su len ich niekto rozkradne. (podobnost so zmyslanim socialne odkazanej mensiny v tomto pripade nechtiac nahodna)
 

Píšeš nezmysly.

Vyhodnoť tým istým spôsobom pracovnú dobu herca, farára, futbalového trénera...Bolo by vhodné oddeliť ministerstvo športu od školstva. Podľa mňa sa žiada školstve zaviesť priamy vzťah - ministerstvo- škola, bez byrokratických ustanovizni, ktoré odčerpávajú prostriedky a nepomáhajú priamej výchovnovzdelávacej činnosti.
 
Hodnoť

 

štrajk nemôže uspieť hlavne preto, že ho organizujú novovzniknuté odbory, ktoré majú pár stoviek členov a takmer žiadnu podporu medzi školami, keďže väčšina riaditeľov je SMER pozitív. A taktiež z načasovania a nesplniteľných požiadaviek je jasné, že je to na niekoho objednávku. Aj keď sa s požiadavkami do veľkej miery stotožňujem, ťažko možno za dva týždne zdvihnúť tabuľkové platy o 200 euro a stovky miliónov naliať do opravy škôl, keď s tým štátny rozpočet nepočíta.
 
Hodnoť

Slaby clanok

Trocha pod uroven sa navazat do starsich rocnikov v skolstve (stare prazenice...to ma byt ako vtipne?), ktore podla autora zjavne tvoria "spolocenstvo" - no netvoria. Autor je zjavne mimo, ked aj dochodky su pre neho socialne davky, atd.
Zodpovednost voci SMERu naopak nie je zly napad, niezeby za stav skolstva mohli iba oni, ale ked sa hraju
na socialnu vladu a potom peniaze namiesto skolstva radsej investuju do stadionov, tak by im to volici mali zratat.
To iste plati aj o sestrach, atd.
 
Hodnoť

Teda

Teda, to su mi veci.
 
Hodnoť

To ma teda

podrž... vraj učitelia sa vymedzujú... nuž milý bloger... to myslíš vážne?! Kto tu vládne a riadi štát? Všetci? Či strana Smer už 8 rokov?!!!
Učitelia sa stále sústreďujú na tú politickú stranu, ktorá je pri koryte... a z toho koryta (ktoré sme my, občania naplnili) si dovoľuje hospodáriť od 10 k 5... Okráda občanov nehoráznymi daňami, chvasce sa, koľko peňazí našetrila... a pritom dostane dôchodca 1,90 (= 1.60) a učitelia almužnu... už 8 rokov... zvyšok patrí korumpovaniu ako priorite tejto samovlády!
A už na smiech je, keď sa porovnáva s vládou IR, ktorá nedala vraj nič do školstva... Smer pritom dostal štát na okraj priepasti, čo vláda IR musela akútne riešiť... Smerácke hnojisko - povedané jednoducho a výstižne - to urobil Smer zo SR za 8 rokov!!! Špeciálne zo školstva a zdravotníctva!
 
Hodnoť

najnovšie draxler hrozí

Hodnoť

Privatizácia školstva

Pán Pospíšil,

iste máte v niektorých bodoch článku pravdu, napr. že v krajine s veľkými regionálnymi rozdielmi je jednotne stanovená mzda učiteľa zlý nápad. V minulosti bolo viacero pokusov to zmeniť. Ale čo sa týka Vášho argumentu, že riešením je privatizácia školstva a jeho orientácia na zisk, tak ste úplne mimo. Dať na jednu úroveň reštauračné služby a školstvo môže jedine ekonomický analfabet. Čo si myslíte, ako by to vyzeralo, keby kvalita a dostupnosť vzdelania nejakého dieťaťa závisela iba od peňaženky jeho rodičov? Deti bohatých rodičov by chodili na drahé školy, a tí ostatní čo? A čo napríklad siroty? Rovnosť v prístupe k vzdelaniu je základom modernej, demokratickej a liberálnej spoločnosti. Absencia štátom financovaného vzdelávania nevedie k slobode, ale k stredovekému feudalizmu.

Pán Pospíšil, z Vašich blogov a ich vysokého počtu možno usúdiť, že máte aj dostatok času, aj záujem venovať sa ekonomickým problémom. Chýba už len fundovanosť, odbornosť a vedecký prístup. Čo tak prihlásiť sa na nejakú univerzitu a ísť študovať ekonómiu? Ak máte tak radi súkromné školy, môžete prihlásiť rovno na nejakú elitnú súkromnú univerzitu ako Harvard alebo Oxford. Sebavedomie na to máte. Veľa šťastia.
 

ako by to vyzeralo ?

Ako by to vyzeralo, keby vzdelanie malo svoju reálnu hodnotu a muselo za zaň platiť? Podľa mňa by si ho ľudia oveľa viac vážili, oveľa viac by rodičia z deťmi zvažovali, či utratia nemalé prostriedky na štúdium sociálnej práce, mediálnej komunikácie a podobných odborov.

Rovnostárstvo je základom socialistickej spoločnosti, dnes vo verzi 2.0, ktorá sama seba nazýva "liberálnou" a "demokratickou". Nikde na svete tento prístup nepriniesol žiadny pokrok. Vysoká životná úroveň v našich končinách bola vybudovaná práve pomocou konkurencie, pomocou toho, že statky, služby .... mali svoju reálnu cenu a neboli zadarmo. Dole kopcom to imho ide práve preto, že socialisti (po vašom liberáli) presvedčili voličov, že každý môže žiť na úkor niekoho iného. Pretože na to proste "má právo".

Je tiež s podivom, že pri vašom vzdelaní ste z môjho článku nepochopili ani to, že v tomto konkrétnom článku nenavrhujem privatizáciu školstva. Navrhujem nespokojným učiteľom, aby pre zvýšenie svojho príjmu urobili to, čo zaručene funguje v celom svete, dokonca aj na Slovensku: ponúkli nejakú službu, za ktorú im niekto zaplatí dobrovoľne.

Som si vedomý, že dopyt po kvalitnom vzdelaní je (aj vzhľadom na desaťročia liberálneho socializmu a.k.a. zadarmizmu) zatiaľ limitovaní na výraznú menšinu osvietených rodičov, ktorí ešte veria, že hodnoty sa vytvárajú prácou, nie prerozdeľovaním, či čerpaním eurofondov. A moja výzva pre nespokojných je aj o tom, že by sa konečne ukázalo jednak, či majú čo ponúknuť, a tiež, koľko rodičov a ich ratolestí chce kvalitné vzdelanie.

Nie, problém skutočne nie je na strane platov. Problém je na strane ponuky. Pretože zadarmo, či "rovnako pre všetkých" je proste cesta opačným smerom.
 

RE:

Pán Pospíšil,

áno, rovnoskárstvo je základom socializmu, ale nie každá forma rovnosti je socializmus. Máme napríklad rovnosť pred zákonom, snažíme sa o rovnosť šancí. Aj to je podľa Vás socializmus? Čo sa týka Vášho návrhu, tak to nie je riešenie situácie v školstve ani platov učiteľov. Možno keby ste hneď všetkých, ktorí nezdieľajú Vaše názory, neoznačovali hneď za socialistov, zadarmistov, marxistov a pod., tak by sa s Vami dalo aj normálne diskutovať. Za vzdelanie sa platí, pán Pospíšil, vo forme daní. Je to cena za to, že je toto vzdelanie k dispozícii každému. Keby sa za vzdelanie (základné, školské) platilo na voľnom trhu, výsledok by bola nerovnosť v prístupe k vzdelaniu. Naštudujte si prosím pekne základy histórie a ekonómie.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 273
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 153
 3. Michal Májek: Maturita po novom 133
 4. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 98
 5. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 96
 6. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 79
 7. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 64
 8. Anna Černáková: "Dištančné" plnenie snov 58
 9. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 53
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 51

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?